Zdroj: Shekel

Poznat arabský svět v jiných souvislostech, než jak ho nabízejí média nebo turističtí průvodci, mohou na konci března lidé v Plzni. V západočeské metropoli se uskuteční třetí ročník Festivalu arabské kultury, během něhož se zájemci “přenesou” nejen do středověké Andalusie, ale navštíví celou řadu zemí Orientu. Akce s podtitulem Stopy (v) šafránu nabídne od 23. do 30. března přednášky, koncerty, výstavy, workshopy a další. ČTK to řekla Tereza Svášková z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity, jež akci organizuje.

“Rádi bychom se zaměřili na ‘stopy’, které po sobě Arabové v naší civilizaci zanechali, neboť málokdy si uvědomíme, kolik samozřejmých věcí pochází právě z arabského světa,” uvedla.

V této souvislosti jde podle Sváškové zejména o Andalusii, díky níž se Evropa v minulosti seznámila s mnoha materiálními i duchovními výtvory Arabů. “Této kulturní oblasti je také speciálně věnován celý jeden den festivalu. Během něj se uskuteční mimo jiné přednáška doktora Juana Amorettiho z Granadské univerzity,” dodala.

Návštěvníci sedmidenní akce dostanou možnost poznat řadu zemí Orientu. Například hned na první večer je připraven koncert skupiny Al-Yaman, jejíž originální mix tanečních rytmů a lidové arabské hudby stojí na nezaměnitelném hlasu jemenské zpěvačky. “Zájemci o politické dění Blízkého východuby si neměli nechat ujít besedu Kam po arabském jaru?, které se zúčastní například novinář Břetislav Tureček, analytik Šádí Shanaáh nebo politolog Michael Romancov,” dodala organizátorka.

Na programu bude také divadelní představení pod názvem Humorné příběhy arabského středověku, vyučovat se budou základy břišních tanců, orientálního líčení. Chybět nebude ochutnávka syrské a libanonské kuchyně, uskuteční se i orientální trhy nabízející arabskou kávu, šátky, vodní dýmky a další tradiční výrobky blízkovýchodního světa. Součástí festivalu jsou i výstavy knih nebo fotografií.

“Festivalový týden zakončí ‘berberský večer’ v podobě koncertu Alžířana Rašída Rahmy a jeho hostů, kteří ve své tvorbě spojují prvky arabské, berberské a francouzské. Cílem festivalu je poukázat na opomíjené krásy regionu, který skýtá bezpočet obdivuhodných pokladů v podobě kulturního a historického dědictví,” dodala Svášková.

Plzeň 5. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Tomášem Jelínkem

Další článek

Prvním laureátem Lustigovy ceny bude biskup Václav Malý