Zdroj: Shekel

Obyvatelé Migronu, největší nelegální židovské osady na západním břehu Jordánu, se přestěhují na jiné místo. Podle izraelského rozhlasu citovaného agenturou AP se na tom v neděli dohodla vláda se židovskými osadníky. Dohoda, kterou vyjednal ministr bez portfeje Benny Begin, počítá s tím, že osadníci se přesunou z nynějšího místa asi o dva kilometry dál, kde pro ně budou postavena jiná obydlí. Oblast, kde se Migron nyní nachází, po jejich přestěhování přejde pod správu izraelské armády.

Migron obývaný pěti desítkami rodin stojí asi 15 kilometrů severně od Jeruzaléma na palestinsképůdě. O jeho likvidaci rozhodl nejvyšší soud loni v srpnu. Úřadům dal lhůtu na úplné odstranění osady do konce března příštího roku. Soud zároveň obvinil vládu, že v uplynulých pěti letech nedokázala splnit program vyklizení Migronu, jak se k tomu zavázala.

Begin agentuře AP sdělil, že dostal souhlas osadníků k přesunu na nedaleký kopec. Akce, kterou ještě musí schválit izraelský vrchní soud, by se prý měla uskutečnit do tří let.

V Předjordánsku žije více než 310.000 židovských osadníků. Dalších více než 200.000 jich obývá čtvrti ve východním Jeruzalémě, které Izrael obsadil během války v roce 1967. Podle mezinárodního společenství jsou židovské osady nelegální bez ohledu na to, zda Jeruzalém jejich stavbu schválil či nikoli.

Jeruzalém 12. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jak mě zverbovali…

Další článek

Ohlédnutí (Purim)