Zdroj: Archiv

Beduíni na Sinajském poloostrově ukončili blokádu základny Al-Gurá, kde v mezinárodních jednotkách slouží i čeští vojáci. Informoval o tom server BBC News. Blokáda skončila poté, co egyptské úřady slíbily propustit několik vězněných členů beduínských klanů. Beduíni svou akci ukončili v pátek.

Osmidenní blokáda podle beduínských představitelů nebyla namířena cíleně na mezinárodní misi MFO. Členové kmenů však uvedli, že když se zaměřili právě na mezinárodní vojenský kontingent, “povede to k rychlejší reakci káhirských úřadů” na jejich požadavky.

Egyptské úřady sdělily, že v rámci dohody s beduíny propustí během měsíce pět vězňů obviněných z teroristických útoků z roku 2005 v Šarm aš-Šajchu. Zadrženým beduínům hrozil až trest smrti či doživotní vězení.

Na základně Al-Gurá slouží asi 1400 vojáků ze 14 zemí; mezi nimi byl v době incidentu i český důstojník. Obklíčení vojáci posílali ze základny zprávy, že jsou v pořádku, mají k dispozici dostatek potravin i vody a elektřina funguje.

Členové mise MFO v oblasti kontrolují dodržování úmluv o počtech a typech zbraní v souladu s mírovou smlouvou mezi Egyptem a Izraelem podepsanou v roce 1979 v Camp Davidu.

Káhira 17. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Šádí Shanaáh: „Hrozbou je vzrůstající „hnědý“ populismus“

Další článek

„Hitlerovo pivo“