Zdroj: Shekel

Archeologové našli v severní části Izraele skutečný poklad – nádobu plnou klenotů starých asi 3000 let. Nádoba obsahovala stovky korálků, zlaté náušnice a pečetní prsteny.

Podle agentury AFP byly šperky byly zabaleny v látce a uloženy do keramické nádoby. Tu vynesli na světlo vědci, pracující na vykopávkách v Tel Megiddo v údolí Džezreel mezi Jeruzalémem a Haifou.

Nádoba tajila mezi jiným i osm náušnic ve tvaru luny, tisíc korálků ze zlata, stříbra či karneolu. Ušní závěs zdobený řadou figur ve tvaru divokých koz, který byl součástí pokladu, považují vědci za unikátní.

Archeologické oddělení univerzity v Tel Avivu uvádí, že hliněná nádoba byla vyzdvižena už v létě roku 2010, ale půl roku trvala molekulární analýza. Teprve pak ji k očištění a zkoumání dostali další odborníci.

“Když ji očistili, vysypaly se z ní šperky,” řekl jeden z šéfů vykopávek v Tel Megiddo Israel Finkelstein.

Klenoty pocházejí z doby železné, někdy kolem roku 1100 před naším letopočtem. Některé mají možná původ v sousedním Egyptě. Sbírka pravděpodobně pochází z majetku kananejské ženy, která obývala dům v místě nálezu. Motiv kozy však nemá podle odborníků obdobu v kontextu egyptském ani kananejském.

Tel Megiddo náleží mezi největší archeologická naleziště v Izraeli. Až do 10. století př.n.l. se v této oblasti nacházel městský stát Kananejců, v 9. a 8. století (př.n.l.) tu bylo významné obchodní centrum.

(redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Neobvyklé spojitosti

Další článek

Janoušek se vykoupí? A je to případně špatně?