Zdroj: Archiv

Zaujalo mne poslední setkání s jedním manželským párem. On Arab z Jordánska, ona Češka. On student medicíny, ona pracující žena, která ho živí. Již několikrát jsem se s tímto modelem v naší zemi setkala.

Ona přišla na moji přednášku ze zvědavosti, neboť manžel je Arab a tak se chtěla o této kultuře dozvědět něco víc. Byli manželé, ale ona byla nevěří a tak se vzali pouze na úřadě. To byla první věc, která mne zarazila. Proč nejsou oba muslimové? A proč se nevzali v mešitě?

Přednáška byla na téma – Žena v islámu – a vždy se živě diskutuje. Tentokrát jsem byla ráda, že máme mezi sebou i Araba, který se může k otázce vyjádřit.

“Dokud nebude muslimka, nebudu s ní mít dítě,” pronesl náš host.

Jeho manželka byla velice překvapená a bylo vidět, že jí to vlilo slzy do očí.

Jak pochopit Boha a jak konvertovat, když člověk nemůže najít cestu. Oni spolu žili šest let a mě bylo hned jasné, že to mezi nimi nefunguje. Najít cestu k Bohu, pokud jsem ateista, není jednoduché. Občasné návštěvy Jordánska zřejmě také nepomohou.

Dlouze mluvil o tom, že by žena měla nosit hijáb (pokrývku hlavy), jeho žena jí však neměla.

“Žena bez hijábu je jako lehká žena, pronesl.

Poznámku jsme takticky přešli. Já sama hijáb nenosím.

“A co královna Rania,” otázala jsem se “ta hijáb také přec nenosí?”

“Královskou rodinu nechme stranou,” odpověděl.

Jordánská královská rodina je ovlivněná britskou kulturou a je to znát na každém kroku. Nechápu, proč se Jordánec nechce bavit o hlavě státu.

“Slyšela jsem, že se žena nesmí modlit s lakem na nehtem,” otázala se jedna z žen.

Mohamed se ihned chopil slova. Nechala jsem ho, i když to byla moje přednáška. Pojímám to stejně vždy jako diskusní večer.

“Ano, je to zakázané,” řekl.

“A na základě čeho?” zeptala jsem se.

“Na základě Koránu,” odpověděl.

“Pochybuji, že Prorok Mohamed měl tušení o acetonu. Je to holý nesmysl. Ruce by měly být čisté, ale nikde se nepíše nic o laku na nehty. Muslimky nosí na rukou a i nehtech henu a mohlo by se říct, že je to také nečisté.”

Diskuse o nehtech trvala ještě několik minut.

Začala jsem mluvit o naaranžovaných sňatcích. Mohamed tvrdil, že nic takového v Jordánsku neexistuje. Neměl pravdu. Žena si zřídka může vybírat. Může odmítnout, ale záleží vždy na okolnostech.

Arabové často zaměňují svoje tradice za islám. Tvrdí, že tak to má být a jinak ne.

Proč se muslimové ve svých zemích nenechají živit ženami a tady u nás je to běžné. Proč si muslimové doma neberou ateistky a tady jim to nevadí.

Proč je “islám” všude jiný, když Korán je jen jeden. Často slýchám, že existuje 4000 hadíthů (Hadís je označení pro původně ústně uchovávanou výpověď o činech a skutcích Proroka Mohameda) a ty tvrdí to či ono. Mám pocit, že jsou to výmysly imámů (duchovních), aby manipulovali s lidmi.

Někteří muslimové dělají jen to, co se jim hodí a zakrývají to islámem.

Přednáška se vydařila, i když nám Mohamed ukazoval jiný “islám”. Ale jiný kraj, jiný mrav.

Najednou se zvedl a řekl, že musí za kamarádem. Musela jsem se smát. Všichni Arabové večer chodí za kamarády a jejich ženy jsou samy doma. Přeji tomuto páru hodně štěstí, ale mají před sebou dlouho cestu, pokud se někde na křižovatce nerozdělí.

Autorka: Soňa Diartová

Přečtěte si také od autorky: Islám nám vadí, ale arabské peníze nám nesmrdí

7 Komentářů

 1. Gvurele
  29.7.2010 – 18 Av 5770 v 17:35 — Odpovědět

  Po dlouhé době, ale jsem ráda, že konečně můžu napsat: Jo, tenhle článek se mi líbí.

  0
  0
 2. sid
  29.7.2010 – 18 Av 5770 v 18:29 — Odpovědět

  No, pokud vládne nejstarší žena, je to královna Núr, aka Lisa Halabiová, jejíž otec byl hlavoun v dnes neexistující letecké společnosti PANAM, kterou připomíná jen Gropiův barák v centru N.Y.C. Ta byla přirozeně Američanka, sňatkem se vzdala am. občanství ( s králem Husajnem) Rania je Palestinka narozená v Kuvajtu, tak by mne zajímalo, kde by se ty britské tradice měly vzít (v tomto královském rodě). Jinak ten kryt se jmenuje hidžáb, není ženského rodu. Na Jordánce bych se, být tou ženou, vyprdl. Měla jste jim vysvětlit, že existují sňatky muslimů s křesťankami i židovkami v délce 2 minut až 10. let. Neplatí se mahr, ale smluvený obolus za určité období,po kterém manželství zaniká.Automaticky. Muž také nesmí ženu bít, a ta třeba může mizet z domu, kdy chce. Ale tyto sňatky povolují jen šíítší mullové, resp. fatwy k nim jsou platné pro ší´iu, ne sunnu. Samozřejmě, povolovat to nemusí nikdo, povolování platí jen pro nezletilé dívky (tedy v islámu pod 9 let) a je věcí otce, jde-li o pannu. Náhodou je príma mít přednášky, kde vlastně obecenstvo hovoří mezi sebou. Ale jo, toto se číst dá, na rozdíl od “sdělení”, jak lze s křížkem na krku běhat po mešitě.

  0
  0
 3. Soňa D. (Amamri)
  30.7.2010 – 19 Av 5770 v 10:06 — Odpovědět

  Dobré ráno,
  kdo na Vás v mešitě pozná, co máte na krku? V mešitě máte přece zahalený krk a žena dokonce i hlavu.
  Moje diskuzní večery získávají tradici. Vždycky je hezké slyšet i názor toho druhého. Navíc člověk vidí, jak se islám vykládá v každé zemi jinak.

  0
  0
 4. proctonejde
  30.7.2010 – 19 Av 5770 v 16:37 — Odpovědět

  konecne clanek, kterej rika realitu! Myslim, ze takovych clanku by jste mela psat vic! A ty clanky o muslimech zijicich v Arabskych zemich nechat na nejake jine muslimce, ktera zije v dane realite…. navsteva je vzdy jen navsteva, mozna se vam nejaka zena v ramci vasi navstevy trochu vic otevre, ale to neznamena, ze vam rekne vsechno… zkuseny psycholog nejste aby jste poznala, kde je jadro problemu a tak radsi piste o muslimech v CR prostredi v kterem zijete a mluvite jazykem, kteremu zcela rozumite…. ze zkusenosti z prostredi ve kterem ziji (tedy v Turecku) muzu rict, ze muslimove maji nastavene jine zvyky pri komunikaci ve spolecnosti a ze hodne mlzi, pribarvuji a delaji se lepsimi nez jsou…..

  0
  0
 5. sid
  31.7.2010 – 20 Av 5770 v 06:34 — Odpovědět

  jejda paní Diartová, já jsem myslel, že žena se stejně jako muž musí před tím “plným zahalením” omýt, alespoň chodidla a dlaně rukou před “vstupem”. Ostatně, to, že do mešity chodíte s křížkem jste si tu rozdiskutovávala s jinými ženami. To “proctonejde”: myslím, že je dobře, že se zde píše o pravém stavu věcí v muslimských zemích, třeba www.rootsclub.ps kde pod events a video naleznete debužírování jistého Mašála, obdivovatele vraha Kuntara. Každopádně, zcela nestřídmě: sekce judaismus není jistě určena pro panislámskou propagandu. Tu naleznete na webu transsexuálky S., CFP.cz Jak by asi přitom dopadl “v ženu přeoperovaný muž” v zemích ší´y, je normálním čtenářům zřejmé…

  0
  0
 6. proctonejde
  31.7.2010 – 20 Av 5770 v 13:36 — Odpovědět

  to “Sid”: u vas se me libi, ze pojmenovavate veci presne :o)) Ano v zemich kde plati Saria asi tezko muze byt muz preoperovany na zenu za velkou celebritu, ale treba v Turecku coz je sekularni muslimska zeme tato celebrita pusobi, jmenuje se Bulent Ersoy :o)) Zagooglujte, pobavite se :o)) Ano mate pravdu, ze je potreba psat o pravych tvari urcitych zemich! Jenze osobne si myslim, ze p.Diartova na ten opravdovy popis jaksi nema…. jednak se v techto zemich pohybuje jako navsteva a jednak jeji styl psani je hodne ovlivnen jejim podnikanim…. takze mnoho lidi jejimu stylu psani vubec nerozumi…..

  0
  0
 7. sid
  4.8.2010 – 24 Av 5770 v 23:22 — Odpovědět

  jojo, dokonce bych, milé proctonejde (promiňte střední rod) ani neprotestoval proti další z manhattanských mešit, kterou už mají muslimové schválenu na Ground Zero, kdyby nebyla na Ground Zero (je to po 11. září hřbitov pro 2998 obětí a x hasičů, které Giuliani “už nechtěl zachraňovat” v troskách). Jak ale napsal jeden můj židovský spolubesedník- na druhé straně, bude na Manhattanu jiné místo, kde bezpečně už nikdy žádná islámská rachejtle nevybuchne? …

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

S výkopovými pracemi v Gaze pomáhají ženy

Další článek

Košer strava je různorodější, než si Židé myslí