Zdroj: Shekel

Nová výstava na mikulovském zámku přibližuje dílo a osudy nejvýznamnějších moravských rabínů.Pro moravské Židy býval Mikulov po staletí významným městem. Od 16. století v něm sídlili zemští rabíni. Podle ředitele mikulovského muzea, Petra Kubína, výstava dokazuje, že šlo o mimořádně osobnosti své doby.

V Mikulově je i židovský hřbitov, na němž je pohřbena většina předních moravských rabínů. K nejslavnějším z nich náleží Mordechaj Benet (1753 až 1829), který byl považován za svatého muže; pro pověsti o jeho schopnosti uzdravovat se mu říkalo zázračný rabín.

Výstava se zmiňuje rovněž o znalci židovské mystiky Šmuelu Šmelkem Horowitzovi (1774 až 1778) a rabínu Menachemovi Mendelu Krochmalovi (1648 až 1661), který sepsal židovský samosprávný zákoník, schválený pro Moravu v roce 1652.

Najdeme zde i připomínku rabína Davida Oppenheimera (1689 až 1708), jenž se stal zakladatelem nadace pro vzdělání chudých dětí. “Mnozí z rabínů jsou autoři významných náboženských spisů a měli vliv na formování židovstva nejen na Moravě. Neprávem jsou opomíjeni,” řeklředitel.

Výstava se naopak nezmiňuje o rabínu Löwovi, neboli Jehudovi Löwoi ben Becalelovi. Ten, ač spojován především s Prahou, působil jako moravský zemský rabín v Mikulově přes 20 let. Za jeho následného působení v Praze vznikla legenda o Golemovi. Podle jedné z pověstí rabín Golema pohřbil právě v Mikulově.

V současné době žije na Moravě asi 500 Židů, soustředěných ve třechžidovských obcích, z nichž nejpočetnější je brněnská.

Výstava potrv do října.

Redakce Shekel.cz

2 Komentářů

 1. Lukáš Lhoťan
  3.6.2012 – 13 Sivan 5772 v 17:00 — Odpovědět

  V Mikulově žije Lukáš Větrovec, to organizátoři dělají, aby ho poučili o židovství? :-)))))

  0
  0
 2. Salamoun
  4.6.2012 – 14 Sivan 5772 v 12:33 — Odpovědět

  Nechápem čo ten Vetrovec má s tým Judaizmom.
  veď vieroučné rozdiely medzi judaizmom a islamom sú minimálne určite menšie ako medzi rímokatolicizmosm a islamom alebo rímokatolicizmom a judaizmom. a to že Semiti sú z jedného koreňa pôvodne od Noeho / čo prežil potopu / jeho syna Sema tak naozaj už vôbec toho Vetrovca nechápem.
  Inak byť na mieste tých učiteľov čo ho vyrazili z univerzity tak sa trasem či mi nevyletí moje auto pred školou do luftu , vyhodiť terorisstu zo školy môže len šialenec čo si neváží vlastný život.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Torah.cz

Další článek

Výročí padesáti let od zrušení otroctví v Saudské Arábii