Zdroj: Archiv

Dne 24. srpna 2010 připravila americká ambasáda v  Praze večeři pro muslimy žijící v České republice.

Johnn Ordway, penzionovaný diplomat a velvyslanec USA v Praze uspořádal iftar pro muslimy žijící v naší zemi. Jeho excelence nechala uspořádat úžasný večer pro několik lidí. Této akce se zúčastnilo cca 25 muslimů, českých muslimů, ale i muslimů žijících v České republice. Muslimů z Maroka, Palestiny, Pakistánu ale i jiných zemí. Tito lidé žijí v naší zemi několik let a mají zde své české manželka a rodiny. Pracují v různých sférách, ale i na úrovni evropských organizací.

Tato akce byla pojata jako počátek dialogu mezi USA a muslimskou komunitou. Tento vstřícný krok ukázal, že zahraniční politika USA vůbec není zaměřena proti islámu. Naopak je nutno začít vzájemně diskutovat o některých tématech a otevřít se světu. Obě strany, USA i muslimská komunita, jsou v poslední době negativně vnímány médii. Realita a obyčejný život je však jen o lidském faktoru bez rozdílu národnosti a náboženství.

Setkání začalo prohlídkou residence USA ambasády za účasti velvyslance a několika diplomatů. Díky tiskovému oddělení ambasády byl připraven skvělý program. Schůzka začala již v půl osmé večer. Tato doba je pro muslimy časem ramadanu a tak nebylo možné ihned přistoupit k večeři.

V 20.15 hodin se odebrala mužská část muslimů do připravených prostor ke společné modlitbě. Poté byly podávány datle a čerstvý jogurt jako začátek iftaru. K večeři bylo podáváno skvělé jídlo v kombinaci s libanonskou a egyptskou kuchyní.

Diskutovalo se o různých tématech. Koncem měsíce odjíždí několik českých muslimů na měsíční stáž do USA. Tuto stáž je pořádána po záštitou USA ambasády v Praze.

Celý večer byl prodchnutý osobností Johan Orwaye, tento pozoruhodný muž navštívil naší zemi poprvé za dob prezidenta Ludvíka Svobody. Viděl zemi za dob socialismu a dnes může pozorovat rozkvět našeho státu. V roce 2008 byl druhý nejlépe ohodnocený Cenou Charlese Cobba jako velvyslanec, který nejvíce přispěl k obchodní diplomacii. Ocenily jej i americké obchodní komory v Rusku, Arménii a Kazachstánu. Kromě ruštiny ovládá češtinu, italštinu, francouzštinu, španělštinu, němčinu a má základy arménštiny a kazachstánštiny.

Touto cestou bych ráda poděkovala jeho excelenci Johnu Orwayovi a celé americké amabasádě za všechny zúčastěné za krásný večer a pohostinnost. To co naše společnost dnes nejvíce potřebuje, je multikulturní dialog. Každý děláme v životě chyby, ale je nutné si je uvědomovat a poučit se z nich.

Autorka: Soňa Diartová

Přečtěte si také od autorky: Doma muslim, v ČR jinak

3 Komentářů

 1. sid
  29.8.2010 – 19 Elul 5770 v 19:35 — Odpovědět

  Paní Diartová,skutečně nechápu, proč přímo neiformujete US. News and World Report. Muslimská akce, jak to sama nazýváte, je-li konána na americké diplomatické půdě, byla, je a zůstane- výsostnou záležitostí muslimů a Spojených států, respektive jejich muslimského prezidenta Baracka Husseina Obamy (v Brazílii nazývaného Barack Nobel Obama). Je to skutečně vnitřní záležitostí Spojených států, stejně jako stavba megamešity poblíž Ground Zero, aktivity šéfa budoucí mešity imáma Raufa (přítele Madelaine Albrightové) a další. Protože jste (možná) na židovském webu, neostýchám se říci, že právě srovnáním promuslimské paní Albrightové (prokosovské,hmm-že) třeba s “naší” Goldou Meierovou-Meyersonovou, obou bývalých ministryň zahraničních věcí,vynikne to, kdo dosáhl výšin nebeských, a kdo je a bude politickým “šnorerem”…. Kazachstánština je jistě nějaký nový druh turkického jazyka, kromě kazaštiny (kazak tili),což jako majitelka jazykového studia po letmém přezkoušení ambasadora jistě sama víte nejlépe. Ale jsem rád, že jsem si potvrdil “indonézianizaci” americké politiky. Hmm, třeba jste mohla ambasadorovi navrhnout, že by se mohla americká angličtina psát arabským písmem. Koneckonců, karaitský judaismus tak byl nucen psát staletí,a jako poctu Prorokovi tak píší Brunejci svoji bahasa melaya, což je totéž, co se učil Obama v indonézské madrase….vlastně, B-h ví, co všechno se tam učil.

  0
  0
 2. Soňa D. (Amamri)
  31.8.2010 – 21 Elul 5770 v 22:12 — Odpovědět

  DObrý den,
  víte, mě je jedno, na jakém jsem webu. Pro mne je důležité se domluvit a žít v toleranci. Bůh je jen jeden. Muslimové udělali mnoho chyb, zrovna tak politika USA. Je na čase začít s dialogem. Je na čase začít žít normálně bez předsudků.
  Vážím si vstřícného kroku ambasády USA a zrovna tak si vážím toho, že někteří čeští muslimové se mohou zúčastnit zahraniční stáže v USA. Jsme na ně hrdá.

  0
  0
 3. sid
  1.9.2010 – 22 Elul 5770 v 10:08 — Odpovědět

  “Tak je to spravne, soudruzi, tak to ma byt”, by to asi bylo v podání onoho nešťastného velitele roty, který se u PTPáků (Černí baroni) musel zastřelit (herec J.Dvořák). Čili je dobré, že jste “pyšná” na své muslimské soudruhy (soudruh ve významu Jungmannova slovníku jako druh,společník), cestující do Spojených států. V čem udělali muslimové chyby? V bestiálním vyvraždění tří židovských kmenů, tvořících osu obchodu, tedy i života, Arábie 7-8 století? No jistě ne. Hadísy hovoří jasně. V tom, že “dhimmizace” obyvatel Iberského poloostrova po dobytí Araby byla zničující, vedoucí ke zbídačení a vraždění křesťanů a židů? To bylo také v pořádku- podle islámského práva (řekl bych hanáf.madhab,mj). Jenže, muslimové, křesťané i židé to viděli a vidí jinak. Začít s dialogem mohou muži, protože ženám jsou lidská práva upírána-alespoň v islámu. Pokud to podle kuchyňské logiky spraví to, že první žena (pokud dala muži syna) a pokud nežije tchýně, smí muži “vyprášit kožich”- tak pak je to žalostně málo. Je-li muslimů 1,4 miliardy, pak je tedy 700 milionů žen, bez práva a bez zastání. Kádí dá na hlas ženy jen tehdy, když si stěžuje na impotenci svého muže. A to dá ještě manželství “rok na zkoušku”. Jinak je slovo ženy ničím (připomínám to kvůli kaddáfiovským hysterickým konverzím v Itálii těchto dnů – za sto eur). Chcete sčítat ve zlomku při trvale odlišném jmenovateli. Ano, bez předsudků lze žít. Źidé a křesťané ve své oblasti, a muslimové ve svých. Jinak stěží můžete chtít po lidech, kteří se bojí sklípkanů, aby je chovali doma- a je i milovali. Čímž nemyslím, že muslimové s těmito pavouky mají něco společného, ovšem…

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Mobilní internet – čeští operátoři, jděte někam

Další článek

Netanjahu prý neslíbil Obamovi zmrazení výstavby v osadách