Zdroj: Archiv

Izraelský premiér Bejnamin Netanjahu Spojeným státům neslíbil, že moratorium na výstvabu v izraleských osadách na západním břehu Jordánu bude prodlouženo.

Tuto informaci přinesl izraelský činitel, který si nepřál být jmenován. Mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinou se mají obnovit ve čtvrtek ve Washingtonu. Informovala o tom agentura AFP.

“Nepředložili jsme Američanům žádný návrh o dalším zastavení výstavby. Vláda v této otázce nepřijala žádné nové rozhodnutí,” citoval tento činitel Netanjahuovo vyjádření ze zasedání ministrů premiérovy strany Likud.

Desetiměsíční moratorium, které vyhlásila Netanjahuova vláda loni v listopadu, skončí 26. září. Moratorium bylo vyhlášeno mimo jiné proto, aby premiér ustoupil tlaku amerického prezidenta Baracka Obamy, který tvral na obnovení přímých mírových rozhovorů. Ty byly zmrazené od prosince roku 2008.

“Řekli jsme, že o budoucnosti osad se bude jednat při diskusích o závěrečné dohodě spolu s dalšími otázkami,” citoval nejmenovaný zdroj Netanjahua.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v neděli uvedl, že pokud bude Izrael pokračovat ve výstavbách v Předjordánsku a východním Jeruzalémě, ponese plnou zodpovědnost za případné ztroskotání mírových rozhovorů.

V Izraeli se uchytil názor, že by výstavba mohla být zmrazena jen v malých a izolovaných osadách daleko od hranic. Tuto myšlenku podporoval například izraelský ministr pro výzvědné služby a atomovou energii Dan Meridor. Netajnahu však v neděli uvedl, že jde jen o názor ministra, který on sám nesdílí.

Podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové budou přímé mírové rozhovory obnoveny ve Washingtonu 2. září. Mělo by se při nich dospět k dohodě mezi Izraleci a Palestinci. Přímá jednáni jsou přerušena již 20 měsíců. Teprve letos v květnu začal nepřímý dialog mezi oběma stranami.

Autor: redakce Shekel.cz

1 Komentář

  1. sid
    1.9.2010 – 22 Elul 5770 v 09:34 — Odpovědět

    četka byla kdysi velmi renomovanou agenturou, předstihující Havas a jiné(do 1938). Proto nechápu, proč palestinského fanatka “mírného” typu pana Abbáse, označuje za jakéhosi “palestinského prezidenta”, když jeho zákonný mandát vypršel v lednu 2009. No a od té doby pan Abbás nebyl zvolen do ničeho. Na druhé straně, vloni mu dostavěli vilu za 1,6 milionu USD (jisteže nikoli židé), takže stále saje a nasává z mezinárodních fondů. Možná se čeká, až jeden čertík z Teheránu o výšce 148 cm něco někam hodí, vyřeší (hlavně svůj) problém, a bude moci být zvolen “prezidentem Palestiny.” Vlastně Peršané mají s těmi neexistujícími typy mahdíů, kteří se čekají, aby nepřišli, značné zkušenosti….

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Americká ambasáda hostila muslimy

Další článek

(Nejen) o zapalování světel