Zdroj: Archiv

V Teplicích se tento týden po deseti letech oprav otevře židovský hřbitov.

Dnes ho převzali představitelé teplické židovské obce. Už za dva dny ho chtějí využít k oslavám svátku Roš hašana, který pro ně fakticky znamená začátek nového roku. Rekonstrukce hřitova nakonec stála 21 milionů korun a jedná se o největší akci, jakou tato zhruba stodvacetičlená komunita ve své novodobé historii zorganizovala.

Před druhou světovou válkou žilo v Teplicích kolem 6.000 Židů. Komunita se však kvůli válce ai kvůli dalším desetiletím totalit zmenšila na pouhých 116 členů. Je jednou z deseti obcí fungujících v Česku. Jejím předsedou je Oldřich Látal. “Je to největší akce, kterou jsme ve své novodobé historii realizovali. Naše možnosti jsou hodně omezené, ale počet členů komunity je poměrně stabilní a dokáže udělat hodně práce,” řekl.

Hřbitov se nacházel v 90. letech minulého století v desolátním stavu. Náhrobky byly popadané či zničené, všechno zarůstalo křovím, správní budova byla určená k demolici. “Komunistický režim stav konzervoval z války, byl strašný. Pracovat jsme začali od roku 2001 a je to vlastně nekonečný příběh práce. Je tu totiž dost nestabilní podloží a náhrobky pořád padají, ale to hlavní je hotové,” uvedl Látal. Část nákladů na rekonstrukci hradila přímo teplická obec, většinu však uhradilo ministerstvo kultury.

Na slavnostní předání hřbitova dnes dorazilo mnoho hostů. Nechyběl ani izraelský velvyslanec, špičky české židovské komunity a někteří politici. Na akci se přišlo podívat také mnoho místních, ať už členů komunity či náhodných kolemjdoucích. Těch však touto ulicí mnoho nechodí, jelikož se jedná o odlehlé místo v průmyslové čtvrti Řetenice.

Oslavy nového roku 5771 by měly hřbitov a jeho okolí oživit. “Tento hřbitov je živý. Bude sloužit pohřbívání lidí z tohoto regionu, od Žatce po Teplice, navíc chceme aby si sem turisté prodloužili svou cestu z Prahy do Terezína. Památky tu k tomu jsou,” řekl Michael Lichtenstein z teplické židovské obce. Po rekonstrukci je také k dispozici obřadní síň a správní budova, kde by se měly pořádat kulturní akce či vzdělávácí programy pro studenty.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Pózující Eden Abergilová

Další článek

Je to fanatismus, nebo už jen pouhá hloupost?