Zdroj: Archiv

Ať kdokoliv volil jakkoliv, první výsledky jsou už v dohledu. Můžeme nadávat na úsporná opatření, ba někteří chtějí i stávkovat, nebo je můžeme chválit a fandit jim, ale je zde již první hmatatelný pozitivní výsledek.

Vládu reformně orientovanou, hodně doprava zaměřenou, s parlamentní většinou 118 hlasů jsme neměli ani v reformních devadesátých létech. Teď ji máme a zahraničí si toho již všimlo. Všimlo si i programových cílů vlády a patřičně to zhodnotilo.

Rating České republiky má pozitivní výhledy, na naše dluhy si můžeme půjčovat levněji (rozuměj s nižším úrokem) než např. Portugalsko, Irsko a další hříšníci. A ministr financí se to chystá využít. Státní dluh bude přefinancován, aby byla využita právě tato nízká úrokové míra. Je to sice riziko, že za dva roky budeme mít rating horší a úroky vyskočí, ale když si vláda udrží reformní kurz, tak není důvod aby to nastalo.

Nebudu zabíhat do podrobností, jenom připomenu, že momentálně ročně platíme zhruba 78 miliard jenom na úrocích z dluhu. To není splácení jistiny, to je to, co dáme věřitelům, aby se dobře napapali. Netřeba snad porovnávat na co vše by tyto peníze stačily. Rok co rok, každý rok.

Při současné restruktualizaci dluhu ministr financí předpokládá, že by se tato částka snížila o 4 miliardy. To vypadá jako nic, ale je to 400 Kč na hlavu, 1600 Kč na rodinu. Vezmu-li si menší město s 10 000 obyvateli, tak je to 4 miliony korun. A hned by bylo na dětské hřiště. V každém takovém městě. Každý rok. A jenom za to, že jsme v květnu volili doprava. Naprosto bezpracný zisk.

Ale s tímto porovnáním vyplývá jak je obludný státní dluh a o co všechno přicházíme jenom proto, že jsme v minulosti horečně podporovali například pastelkovné a jiné výstřednosti. finance je potřeba ozdravit, i když to bude bolet. A kdo to nevidí, nebo se proti tomu dokonce chystá stávkovat, tak ten si skutečně vidí jenom na ten svůj krajíc chleba. Výš jeho inteligence nesahá.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: To je fanatismus, nebo jen už pouhá hloupost?

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Joch-ness aneb menšinová privilegia

Další článek

Většina Židů v Izraeli se označuje za laiky či málo věřící