Zdroj: Shekel

V souvislosti s nadcházejícími svátky světla, si dovolím jedno zamyšlení. O vyhánění. Shekel je otevřený a chce zůstat otevřený.Dokonce i pro ty, kdo sem přicházejí jenom “zlobit”. Nicméně po setkání s tímto prohlášením:

Jsem byl na chvíli v pokušení “vyhnat” odtud vášnivého debatéra Konvičku, protože to, co ze svého kahánku vylévá, není  ani dobrý knotek ani příliš čistý olej. Ale chci se spolehnout na to, že spravedlivým je světlo zaseto tak nějak přirozeně, a už dávno tuší, s kým mají tu čest. A každého časem jeho pohnutky i činy doběhnou. Světlo je v každém z nás, ale hoří to a plápolá jen tehdy, když se všecky složky poskládají přirozeným způsobem…

Autor: David Fábry

94 Komentářů

 1. Jaroslav Formánek
  5.12.2012 – 21 Kislev 5773 v 22:23 — Odpovědět

  Vám leží Konvička v žaludku jak Jonáš. Přitom jste to vy, kdo provokuje absencí pudu sebezáchovy, ač situace není úplně beznadějná a nějaký ten článek klove i do podstaty věci.

  Nedostatky jsou pořád v pevném postoji, který si dnes kdekdo plete s nenávistí…………protože je to už takové záběhlé zbobtnalé mediální klišé a postoje jsou spíš na obtíž..

  0
  0
 2. Martin Konvička
  8.12.2012 – 24 Kislev 5773 v 11:37 — Odpovědět

  A lidská touha být klamán je obrovská…

  Redaktore, byl jste to vy, kdo tady chválil Al-Andalus.
  Ne na základě nějakého studia, ale na základě aktivistického beletristického dílka. Přečtěte si něco o té Al Andalus, pokud možno z různých zdrojů (…mně se třeba líbí zprávy archeologů, jak se pořád snaží vykopat tu Cordobu s pouličním osvětlením, a pořád nic nevykopali…). Museli jste tam nosit ty potupné hvězdy — a křesťané též cosi, byť teď z hlavy nevím, co. Hlavně že jste měli to parádní spojenectví, které vám až “křesťani pokazili” – Redaktorova slova.

  O tom, že oběti holokaustu často do poslední chvíle nevěřily, byste měl něco vědět. A nevěří dál…

  0
  0
 3. Jaroslav Formánek
  8.12.2012 – 24 Kislev 5773 v 14:26 — Odpovědět

  Z Andalúzie zdrhal malý Maimonidés se svými rodiči před pogromy a islamizací tak dokonalou, že po konverzi na islám židům pro jistotu nenechali muslimové ani jejich děti.

  Maimonidés je reformátorem a tvůrcem současného judaismu, takže nějaké jeho reference o světě islámu by z vás všech měly padat automaticky a bez vyzvání.

  Maimonidés se do toho “ráje tolerance” nikdy nevrátil…proč tomu nevěnujete pár článků?

  0
  0
 4. danny
  8.12.2012 – 24 Kislev 5773 v 15:02 — Odpovědět

  a najvacsia tuzba cloveka je byt klamany(klasicka Martinova nedoslednost,schopnost staviat na sam sebe vyfabulovanych faktov,vzacna schopnost logickych usudkov postavenych na totalnej promiskuite premis,imanigacii imanentnej transcedentnosti,inak povedane stavba hradu s piesku,smile)SAM SEBOU.No a potom vznikaju take krasne vyplody ako zidadata,konstrukty dokazu vymysliet..
  velmi ineligentny proslov(Aj Goring,schacht hjalmar,a plus dalsi z Norinbergu mali Iq nad priemer),genialita tak prenikava,ze doteraz ja prosty nemozem najst nejaky dokaz na spojenie zidov s musulmanmi proti,,krestanom”,Majstro pouc neznaleho a poodhal zavoj Skrytosti nasej prostote.Aby sme mohli pocerpat zo studnice Mudrosti a neskoncit na rampe ako obete,radsej dosiahnut stav polsko-litovskeho strazcu.Diky moc.Alebo radsej nie.

  0
  0
 5. Jaroslav Formánek
  8.12.2012 – 24 Kislev 5773 v 16:17 — Odpovědět

  Žídadata jsou jako čecháčci. Parodie sebe sama. Proč sem okamžitě cpete heroin nacistických pohlavárů fakt nechápu.

  Z dnešního hlediska je (historické) židovské půjčování na úrok křesťanům projevem “kulturního a náboženského rasismu”. Dále se židé angažovali v prodeji otroků muslimům a v dalších nepříliš politicky korektních aktivitách.

  Nechápu, proč to tu profesionální flagelanti nepřednesou za mne.

  Teologicky je islám blíž judaismu a současně judaismu více vadí křesťanství, ač často i židy bránilo či jim dávalo prostor či privilegia. Polsko bylo po staletí Paradisium judeorum. Ráj zanikl zásahem sousedních velmocí, málokdo ovšem mapuje přesun loajality tamních židů k novému panstvu.

  To vše lze nastudovat, když se nebudeme snažit o tu plošnou plačtivou generalizaci, že?

  0
  0
 6. 8.12.2012 – 24 Kislev 5773 v 17:19 — Odpovědět

  ad 05) To bys, Jaroslave, skutečně nepochopil. Teologičtí flagelanti nemají ve zvyku přednášet kokotiny. Zejména ne za Jaroslava Formánka, který jich sám stačí natřepat mraky.
  “Teologicky” je islám synkretickou směsí předchozích náboženství, judaismu na křestanství vadí jen několik detailů a křestanství židy nikdy nebránilo, leda tak jednoho žida a jeho maminku. A židé se museli angažovat v obchodu. Tehdy byl otrok i obilí stejnou komoditou – a orat žid nesměl.

  0
  0
 7. Erich
  8.12.2012 – 24 Kislev 5773 v 18:23 — Odpovědět

  Ad 3 & 5 Jaroslave kolikrát tu vůbec jsi? Kdo z tebe všech má teda pravdu? Trochu si protiřečíš a o tom je obecně Dannyho proslov.

  Ad 3 – brečíš, jací jsou ti muslmové hajzli, že Majmonides pelášil, jen se za ním prášilo, jako vždy zapomeneš sdělit, že skončil u Saladina, čili že ten svět islámu, který tak nenávidíš, stejně neopustil.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Saladin

  Ad 5 – A asi, aby jsi ještě víc podpořil teorii o nenávistném islámu, tak začneš vyčítat, že přese všechna křesťanská dobrodinní žíďata stejně raději pečou s islámem, protože k sobě mají teologicky blízko.

  No a na to vše jsi přišel asi zrovna dnes v 16.17

  0
  0
 8. Jaroslav Formánek
  8.12.2012 – 24 Kislev 5773 v 22:36 — Odpovědět

  Ale no tak. Např. jeden ruský car byl filosemita a poskytl k orání ruským židům zdarma půdu. Ale měl smůlu. Ač byly k mání i carské subvence (tedy zjevná diskriminace nežidů), nikdo se k orání neměl. Máte to halabala zmapované.

  0
  0
 9. Jaroslav Formánek
  8.12.2012 – 24 Kislev 5773 v 22:56 — Odpovědět

  Brečel faktograficky Maimonidés, nechápu proč se mě Erich a spol. snaží smísit s touto autoritou a Maimonida musí upozadit. Dík za uznání.

  V Jeruzalémě měl asi spory se spolužidy, ale to nemám 100% nastudované…takže dodejte matroš… a vydal se (na útěk?) do Egypta, kde se mohl vykoupit svou znalostí tajů medicíny. Takže se jedná o výjimku a ne pravidlo.

  Mně je feudální křesťanstvo zcela cizí, avšak s ohledem na přístup klasického židovstva ke křesťanství mi připadá jejich přístup velmi měkký a tolerantní. Vycházím z jednoduché myšlenky, že by si uprchlíci neměli nárokovat extrabuřty.

  Vycházím z jednoduchého pravidla: Kdo uznává mne, může dosíci i mého uznání. To ovšem zásadně neplatí o judaismu z dob feudálního křesťanství. Takže si můžete klidně nasypat pár tun popela na hlavu: Nikdo není povinen přijímat uprchlíky, kteří dotyčným fundamentálně opovrhují a negují potměšile jeho way of life.

  0
  0
 10. Jaroslav Formánek
  8.12.2012 – 24 Kislev 5773 v 23:20 — Odpovědět

  Takže se dostáváme k meritu věci: feudálové jsou kromě dementního Schwarzenberka dávno passé. Máme tu ale modelového moderního Čecha bez předsudků a se schopností komunikovat:

  Otázka zní: Umíte tohoto vzorného vzorového bezelstného, avšak myslícího a soutícího Čecha vzít na vědomí jako rovnocenného partnera …………..anebo si vymýšlíte další extrabuřty a není vám dost “dobrý”, protože jste z definice “lepší” a protože s tímto Čechem umíte a posteriori všelijak chytrácky manipulovat a vyčítat mu kdeco čistě z plezíru….jenom proto, že je na vás “měkký” a dává vám bohužel prostor ukázat se v celé své”kráse”?

  Můžete klidně tvrdit, že česká většina je antisemitská nebo prosemitská. To není kvalitativně až tak důležité. Mne zajímá tento typologicky definovaný Čech, který dále určuje klíčově váš postoj a definuje náš “possible/viable” dlouhodobý vztah k vám všem.

  0
  0
 11. Martin Konvička
  9.12.2012 – 25 Kislev 5773 v 02:04 — Odpovědět

  Teologicky k sobě blízko mají, Erichu.

  To neokecáte, spolkněte tu hořkou pilulku … zjevenou, v krystalické zkratce, v jednom hádisu, kde Mohammed jakémus cizoložnému židovskému párečku nakázal, ať kouknout, jaký trest by jim náležel podle “jejich knihy”.

  Jenže teologie a praxe jsou samozřejmě dvě věci; judaismus se prostě vyvíjel a vyvinul, i díky tomu Maimonidovi – zatímco islám se vyvíjel nechci říct vůbec, ale jinak. Odtud ten častý omyl, že islám časem dospěje, že to je takový mladší bráška.

  0
  0
 12. danny
  9.12.2012 – 25 Kislev 5773 v 06:34 — Odpovědět

  Martine klasika,,teologicky maji k sebe blizko”(to sa nepopiera)ale podstata nieje v teologickej blizkosti a ci neblizkosti,jadro je(tvojho citatu)o spajani zidov a musulmanov proti ,,krestanom”.Precitat treba ten prispevok.A pripadne obhajit pravdivostnu hodnotu daneho vyroku.A nie oblucikom unikat na polia a plane teologie.A ked sme uz na nich,co takto sa povenovat Surer hvizda a nasst dokaz na podporu Ishaqa aze ten versik bol naozaj vypusteny a tym padaom by islam zanikol sam od seba.smile.

  0
  0
 13. danny
  9.12.2012 – 25 Kislev 5773 v 06:44 — Odpovědět

  Jaroslave ,,vyskoc,preskoc a nikdy nepodlez,jsem Cech,jsem Cech,Cech,Cech…”smile.
  ziadata to jsou jako cehacci,parodie SEBE SAMA.to som nevedel,ze Jarda je Zid.ad5).nepchal som tam nackov,treba to vnimat v sirsiom kontexte,ze Iq s nikoho nespravi slusnejsieho cloveka.

  0
  0
 14. Martin Konvička
  9.12.2012 – 25 Kislev 5773 v 11:14 — Odpovědět

  danny,

  to o tom “spojenectví” není moje teze, je to teze + sen místního redakora Fábryho. V článku “interview s Bronislavem Ostřanským”.
  A kdyby se na něj poté vrhl místní diskutující mančaft, a doporučil mu studené obklady, bylo by to v pořádku, bral bych to jako úlet jednoho fabulujícího nedovzdělance.
  Jenže mu to prošlo…

  0
  0
 15. danny
  9.12.2012 – 25 Kislev 5773 v 12:42 — Odpovědět

  Samo,ciastocne mas Martine pravdu.Ale treba si to dokladnejsie precitat.David pise o suzvuku dusi zidov a musulmanov,ktory ,,proradny”krestania rozbijaju,ale nie je tam ani dunst o spiknuti PROTI krestanom.Ale je dost mozne,ze som to nepostrehol.smile.

  0
  0
 16. 9.12.2012 – 25 Kislev 5773 v 14:28 — Odpovědět

  ad 12) Danny, jak blízko znamená “blízko” ?

  0
  0
 17. Martin Konvička
  9.12.2012 – 25 Kislev 5773 v 14:31 — Odpovědět

  “David pise o suzvuku dusi zidov a musulmanov…”

  Tak si souzvukujte, děti. Ale ne v Evropě.

  0
  0
 18. danny
  9.12.2012 – 25 Kislev 5773 v 16:10 — Odpovědět

  Martine proc prejidukujes?komu a na zaklade coho tvoje,,mile”odporucanie.Mam pocit,ze hovorime o Davidovom nazore na knihu s oblasti beletrie?Nic viac a nic menej.

  0
  0
 19. 9.12.2012 – 25 Kislev 5773 v 16:16 — Odpovědět

  18) Děkuji Danny :)

  0
  0
 20. danny
  9.12.2012 – 25 Kislev 5773 v 16:45 — Odpovědět

  Achabe,tak blizko ako to dovoluje tenka zelena nitka.smile.Boh je spoznavany ako moralny imperativ,napriklad,ale to nic neznamenaTo mame splocne aj so Sikhami..A ze je as-Samad,,,sam o sebe vecny”t.j.nestvorena pricina vseho.Az v januari 642 prikazal vymenit Mekku za Jeruzalem.smile.Bez Sikhov.Niekedy sa daju aj porovnat doktriny Ibn Rusda a Maimonida.Napr,Ibn Rusd1)Existencia Boha ako Stvoritela a Udrzovatela sveta.2)Bozia jedinost.
  M.M.1)Existence Bozia.2)Jedinost Bozia.
  Nuz a tak.
  Sihovia maju 5 K.smile.

  0
  0
 21. Jaroslav Formánek
  9.12.2012 – 25 Kislev 5773 v 19:07 — Odpovědět

  Nemáte smysl pro přesnost: Nikde netvrdím, že mají islám a judaismus k sobě “blízko”. Tvrdím, že mají k sobě teologicky blíž vzájemně než ke křesťanství. To nevylučuje, že mají k sobě libovolně daleko xy.

  S tím vývojem je to rovněž sporné. Judaismus dále
  akumuluje, má na to ovšem striktní pravidla.

  Islám nemá co akumulovat, prohlubuje pár nudných bajek o jedné nevydařené osobě. Samozřejmě může být využit jako srovnávací kritika čehokoliv, křesťanství, ateismu, komunismu. U judaismu je zajímavé, že neznám žádné studie, která by se bohatým materiálem zaobírala. Je to tabu nebo nemám přehled?

  Vcelku ovšem platí, že žid obecný či vzdělaný stejně tak jako muslim obecný či vzdělaný nikdy žádnou velkou osobní zkušenost se svým bohem neudělá. Muslim to má přímo zakázané, u žida to jaksi vyprchalo do prázdna. Cení se atribut “zbožný” a ovšem nábožensky víceméně nesmyslný atribut “vzdělaný”.

  Jydiškejt je trochu folklór a autority tomu zas tak velký význam nepřipisují, pokud se od téhož přímo nedistancují. Co by ale nejednoho zde zvedlo ze židle, by byla určitě čechiškejt, že?

  Čechy jste obklopeni, je jich spousta a jsou různí. Doporučuji dopředu vzývat a uznávat kvalitního Čecha. Jestli budete nad ním ohrnovat nos, je docela možné, že se jednou neprojeví v plné síle, oslabíte si ho totiž sami a bude mít částečně (neříkám nakolik) i recht. Netuším, jak bude kvalitní Čech, partner do nepohody, bazírovat na své etice. Jak to má rozpracované.

  Přemítání Achabiska nad Tórou tu krásně dokumentuje, že mu Tóra poskytuje méně rozumu, než studium nějaké praktičtější a profánnější záležitosti od biologie, přes lingvistiku až po stavebnictví: Klidně se vydá do jámy lvové, kde možná i s Tórou v ruce přežije, ale leze tam nesmyslně z vlastní píle a tahá tam i ostatní (bez domluvy)..

  0
  0
 22. danny
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 05:33 — Odpovědět

  Zvedlo by mne zo zidle,ale jedine abych tleskal cechiskajt,sikhkajt,taokajt,zenkajt,vnimanienuminozmakajt,humanokajt a by protiva nejak bola tak by som netleskal liberalnohumankajtu.smile.
  Netreba sa bat zastavat svoju mienku,ked maju k sebe blizko,to mozu byt aj hranice statov.smile.Ako vsade sa najdu stycne body a zaroven su to body oddelujuce.Netreba s toho robit tragedy.

  0
  0
 23. Erich
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 09:57 — Odpovědět

  Ad 21. Jaroslave a já se ti jako kvalitní Čech nejevím?? Rozveď to prosím, prosím.

  Já se cítím součástí Bohemiškajtu a jsem tedy obklopen Čechy to je pravda, různými, ale když kouknu do telky abych získal rozhled, zdá se mi že to je pomalu jeden lempl za třetím. Teď mluvím za sebe, ne za lidi z Shekelu. Problém tedy bude s tím partnerem do nepohody, mělo by ti dojít, že čech Nečech, hlavně aby to byl slušný člověk, ne?

  http://necyklopedie.wikia.com/wiki/%C4%8Ce%C5%A1i

  0
  0
 24. J.Formánek
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 12:39 — Odpovědět

  “Slušný člověk” je právě ten zásadní problém, který tu probíráme s Konvičkou pár měsíců: je jím i hlupák a zbabělec, popř. užitečný idiot.

  Napiště krátkou esej, zda byli Trójané, co otevřeli hradby Tróje “slušní lidé” a jaké to mělo implikace.

  Víme rovněž, že tu pobíhají pracovně tisíce lidí s kýbly sava a kropí vše, co by mohlo zavánět “nacionalismem”. Je to tak hujersky blboučké, že to nemůže mít dlouhodobě žádný pozitivní vliv a nic to nevyřeší.

  0
  0
 25. J.Formánek
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 13:03 — Odpovědět

  Vzhledem k neprozkoumanosti kvalitního Čecha a nedostatku již zpracovaného materiálu bych to viděl na 14denní pobyt na lůžkovém oddělení s volným režimem, kde by se to na Erichovi dalo detailně prozkoumat a pak využít k rychlejšímu screeningu u jiných.

  Tedy v případě, že najdeme schopného kvalitního výzkumníka. Nemusí to být Čech.

  Dále bude třeba dotyčného zkoumat i v interakci s ostatními. Aby nakonec nebyl kvalitní izolovaně…

  0
  0
 26. Erich
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 13:52 — Odpovědět

  Ad 24. Jaroslave užiteční idioti rozložili armádu a prodali ji do šrotu či soukromníkům. Užiteční idioti rozložili stát. Užiteční idioti se semknou v boji proti vnějšímu nepříteli – dle nich potomkům przniče a jsou tak tvrdě semknutí, že si nevšimnou, jak jim ten, co si říká kámoš právě aktuální a největší, sám przní rodinu i s celým příbuzenstvem. Všimnul sis toho Jaroslave?

  Jestli ano tak prima. Takže já bych navrhoval defenestrace a možná veřejné lynče všech przničů právě aktuálních, čímž bych jistojistě odstrašil některé ty budoucí a virtuální a vlil naději a hrdost do przněných. A ne naopak. Co ty na to?

  Trója? Tím máš na mysli radárek? To je na dlouhou debatu.
  Ale Jaroslave řekni, když jsi se poprvé dozvěděl že Poláci chtějí k antiraketám i Patrioty, že ti okamžitě došlo, jak nás ta naše vláda celou dobu tahá za fusekli a má nás za blbce? No a kdo tu tedy vlastně byl za toho užitečného idiota?

  http://www.novinky.cz/domaci/154718-americky-expert-zpochybnuje-ucinnost-protiraketoveho-stitu.html

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Protiraketov%C3%A1_obrana

  V květnu 2009 byla zveřejněna studie, podle které by protiraketová obrana, která měla být vybudována na území Polska a České republiky byla neúčinná proti případným íránským střelám. Studii zpracoval společný tým amerických a ruských vědců pro organizaci EastWest Institute se sídlem v New Yorku.

  0
  0
 27. Erich
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 13:56 — Odpovědět

  Ad 25. Jaroslave to se mi tak zamlouvá, že kdybych to byl býval věděl, tak v 26. šetřím przničema a idiotama.

  0
  0
 28. J.Formánek
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 13:59 — Odpovědět

  Emanuel Kant postupoval stejně pečlivě a za vzor “morálních ctností” si vybral svého sluhu a cosi na něm modeloval.

  Nakonec ale sluha-ideál začal pít a model se Kantovi zhroutil jako domeček z karet.

  Poučení z bajky o Kantovi: musíme být důkladnější než pedant Kant.

  0
  0
 29. J.Formánek
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 14:15 — Odpovědět

  Naši przniči správně interpretují Západ. Mají perfektní alibi při pohledu přes čáru a vidí dál než my. Patří jim tedy i jisté “uznání”. Mně to připadalo jako hodně podivná komedie už v r. 1989, takže je mi jasné, že za to dlouhodobě platíme i díky “novým partnerům”.

  Jinak máme teď čerstvě (off topic) své pro-izraelské prvenství v EU díky Německu, které svou podporu zrušilo na poslední chvíli. Rovněž Itálie měla být na straně Izraele až do návštěvy Montiho v Kataru.

  Někdo to může narychlo interpretovat jako poplatnost USA, ač máme s Izraelem nadstandartní vztahy.

  0
  0
 30. Erich
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 14:47 — Odpovědět

  Ad 28. Jaroslave poznámčička: “žida obecného a kvalitního Čecha” jsi si sám nadefinoval v bodě 21. V bodě 10. pak “modelového moderního Čecha bez předsudků”.

  Přitom na tom vytváření předsudků máš všechno postavené. Já samozřejmě mám spoustu předsudků jako každý, ale je potřeba se je naučit alespoň trochu krotit. K tomu ani ty ani Martin nesměřujete.

  0
  0
 31. J.Formánek
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 17:46 — Odpovědět

  Máš v hlavě ten úplně dobově pokřivený pojem “předsudky”. Současná démonologická propaganda to má postavené tak, že když budu žít např. 5 let v Egyptě, přijdu o své předsudky vůči Egypťanům. Uvažuje se plánovitě a hujersky výhradně o “odbourání negativních postojů”.

  Nikdo ovšem neuvažuje o předsudcích v tomto gardu: “Je to tam mnohem horší, než jsem si vůbec dokázal představit”. S touto variantou stávající propaganda vůbec nepočítá. Je to tabu, harám. Novodobé náboženství pro jásající teenagery z ostrova Utoya. SSSR na podnikové nástěnce chráněné kolektivními i individuálními tresty.

  0
  0
 32. J.Formánek
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 18:57 — Odpovědět

  Koukám, že má Achabisko v 6. skutečné bludy, tedy předsudky. Pak jsou z toho ty bolestínské výlevy. Křesťanství chránilo židy mnohokrát a jsou to zajímavá témata. A dodnes chrání každou židovku, neb až v křesťanském světě přijalo židovství monogamii.

  Konstatování, že islám je synkretická záležitost kř. a j. je naprosto povrchní. Z toho nejdou dělat žádné závěry. Navíc i. přebíral i z jiných zdrojů, takže je to navíc sebestředné.

  Mě by zajímalo, zda čerství pachatelé z blízké Sýrie na videu trpí podle Ericha “předsudky” anebo jednají podle manuálu a vše je ok, podloženo literou jejich tolerované “víry”.

  http://www.pi-news.net/2012/12/video-allahu-akbar-und-kopf-ab-in-syrien/#more-295080

  0
  0
 33. Martin Konvička
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 20:31 — Odpovědět

  Erichu,
  z toho,

  “Já samozřejmě mám spoustu předsudků jako každý, ale je potřeba se je naučit alespoň trochu krotit”

  je vidět, jak špatné o sobě máte mínění. Nebo, možná lépe, jak hlubokov ve vás zakořenila subliminální multikulti výchova.

  Jako by “předsudky” byly apriori špatné. Nejsou – jsou nástrojem, který nám po tisíciletí a miliony let pomáhal přežít. I opice a potkani mají “předsudky”, a nejspíš je má i ploštěnka mléčná.

  Současné dogma učí, že ty předsudky jsou špatné. Jsou, když nejsou opodstatnělé – když nemáme v hlavě korektiv, jak se jich, po osahání problému, zbavovat. Ale zbavovat se jich PŘED osaháním problému, jen proto, že nám někdo řekl, že jsou špatné? A není to rovněž tak trochu předsudek?

  Mohl bych k tomu docela dost říkat, protože jsem sám z tak multikulti rodiny, až běda. To ve mně tu “předsudečnost” asi oslabilo; neměl jsem asi vůbec žádné, a tak jsem, celkem bez přípravy, procestoval docela velký kus světa, zkusil docela dost bizarních přátelství i vztahů, leccost podivného dělal. A víte co? O spoustu iluzí jsem přišel.

  I na tomto fóru, kam jsem namouduši vlezl s vírou, že tady najdu chytré lidi… ;)

  0
  0
 34. Erich
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 20:31 — Odpovědět

  Ad 32 Jaroslave tohle je preci podporovano zapadem a Saudama, to same jako v Lbyi. Ja poslouchal to zvatlani v nasich mediich o bezletove zone a pritom videl jezdit borce s vlajkou Kulajdy po Benghazi. Tyhle exoty tu prece nikdo nikdy obhajovat a chtit ani nemuze. Jenze ty ukazujes a rves vinnen i na ty co tam doslova prichazeji o hlavu. A tem je setsakramenstky jasne, kdo na ne tu zver pomahal vypustit.

  A jeste jedna vec, jsem presvedceny ze ty uplne zacatky tehle vsech masakru maji na svedomi specialisti – i ti nasi. Mnohe se da dohledat, ty to vis lip nez ja. A proc?

  Ad 31. Jaroslave tady ti utekla logika – stejne tak totiz plati, ze treba lide kteri nadsene odjedou do USA a jinam se mnohokrate zase s predsudky vraci. Je to tam horsi, nez si nekteri predstavovali.

  Tady JA uvazuji prave v intencich toho o cem ty predpokladas, ze nikdo neuvazuje. Jsem tedy asi Niktos.

  Myslis ze tohle lide znaji:

  http://www.google.cz/search?q=detroit%20ruins&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=cs&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1024&bih=618&sei=QzjGUOS1JoTWtAax0oHYAw

  0
  0
 35. Martin Konvička
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 20:35 — Odpovědět

  Ale někdy bych to rád probral hlouběji a v klidu, teď jsem vyšťavený a mám sklon kousat, Erichu.

  Ona je totiž, mj., legrace, že některé pozdě-získané stereotypy se ukázaly být přesně v souladu s těmi “předsudky”, jak je prý lidi mají (by mě vlastně zajímalo, kde je vzali?) – a přece jsem na dotyčné lidi nezanevřel. Mám je dál rád, i s těmi před-od-sudky. Některé mám vlastně radši, než když jsem o žádných stereotypech nevěděl, mohl bych třeba povídat o Romech. Prostě, předsudky nemusí být špatná věc, když se k nim přidá trošku Agapé, doufám, že význam tohlo slova ze své polo-mateřštiny příliš nepletu.

  0
  0
 36. Erich
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 20:56 — Odpovědět

  Ad 33.

  1/ Martine bohuzel, ale ja opravdu nejsem advokat.
  2/ Martine bud rad, ze vetsinu svych predsudku jakz takz zvladam.
  3/ Martine, neboj se o mou spasu. Ja mam velmi, ale velmi silny predsudek vuci fanatikum jakehokoliv razeni a v dohledne dobe se ho neminim zbavovat – tenhle nezvladam.
  4/ Martine, pripadas mi jak isllamofobni velvyslanec z Neviditelneho Psa, tam by jsi lamal srdecka myslim ze nejen tamnim damam.

  0
  0
 37. Erich
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 21:04 — Odpovědět

  Ad 35. To jsi kluku nerek ze jsi kus Reka ( bez tech nabodenicek to taky dava smysl) A rypes tu do cehunu = Hun.cz

  0
  0
 38. J.Formánek
  10.12.2012 – 26 Kislev 5773 v 21:19 — Odpovědět

  Erichu, to jsou jen předsudky vůči fanatikům a islamofobům. Zase se ti ta hlava vymkla z ruky. Pořád do kola.

  0
  0
 39. dada
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 00:23 — Odpovědět

  Erichu, to máte marné, ti dva mají svůj islám a nevidí neslyší. To je jako brát psovi kost.
  A bohužel si nevidí ani do své vlastní huby. Buď se stanete jejich nadšeným nohsledem, nebo holt už z principu jejich tažení (kdo není s námi, je proti nám) musíte být hňupem, zpátečníkem, islámským kolaborantem. Ono jim nevadí, že jejich spolubojovníci mají choutky nahánět přemnožené muslimské krysy do mešit a podpalovat je, co by ne, však takový pogrom může být taky jistě užitečný osvědčený stereotyp. Ceknete a už máte nálepku konspiranta a zblblého multikulti zabedněnce. Ale běda jak pánům bojovníkům byť jen zastíníte nějakou pochybností jejich zářnou cestičku, to jsou vztahovační až na půdu.

  0
  0
 40. danny
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 07:39 — Odpovědět

  pozdraven bud Jaroslave,perly mi zacali nornalne chybat.I opice a potkani maju predsudky,samomozrejme,ale unika jeden dolezity detail,UVEDOMUJU SI TO?
  Erich ma sebe velmi dobru mienku,posobi ako vyrovnamy jedinec.
  Predsudky by nemali existovat,ja som za taktiku a strategiu.aby som sa lisil od potkanov a pod.
  Vplyvy rodony na submisivnejich jedincov su rozhodujuce,lebo voli utek alebo utok.Co si zvolil u svojej rodiny.naznacil si to,ale je to tvoje sukromie.
  Presiel som kus sveta….to je pekna vec,presiel aj Hanzelka,ale podstatnejsie je aby animozity,numinizity,predsudky cudzich narodov nedoniesol domov,lebo ked sa to spoji s vlastnymi,tak osobnostna katastrofa je na svete.
  K otazke,,chytrych”ludi na stranke,dovolil si sparafrazovat F.R.Cecha,,chytry clovek sa rodi raz za sto rokov,kedze tvojim narodenim sa moznost vycerpala,tak necakaj(okrem pohladu do zrkladla),ze ich budes niekde stretat.”
  Ja ked som vystaveny(unaveny)stiahnem sa aby som nabral silu a to kusnutie stalo za to.Sam vies,ze co hynie je slabsi,utahanejsi jedinec.smile.Hovorim to bez predsudkov,lebo keby som mal dat na predsudok a reagovat na spojenie,,predsudu” a ,,Agape”,cim sa preklada Hebrejska,,ahava”,no tak to by bol gooool!
  Sikhovia na Hrad!

  0
  0
 41. J.Formánek
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 11:14 — Odpovědět

  Dada se nám tu uchyluje k taktice Pinocheta a komunistů u moci – ti kriminalizovali občany na základě jednoduché úvahy, že

  “by mohli udělat xy”.

  Dále tu máme celé generace Němců, kteří si rvou vlasy, že “nic nedělali”. Vtipná žába dáda by jim ale mohla skutečně ulehčit život, kdyby jim přednesla, že hrozilo, že nacisty “naženou do kanceláří nspad a zapálí”.

  0
  0
 42. J.Formánek
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 11:23 — Odpovědět

  Verbální hrátky se slovem “předsudky” vám všem moc nejdou. Evidentně je to stejná zevšeobecňující pohodlná okecávací hovadina jako ty “konspirativní teorie”.

  Vraťme se do roku 1933 a můžeme v rámci ušlechtilého a bezpracného “odbourávání předsudků” směle prohlásit, že “žádná WWII nebude, jedná se o konspirativní teorii” a že své předsudky vůči Němcům, z nichž většina je stejně úplně pohodová a známe je sami osobně, odbouráme kompletně do r. 1940″.

  0
  0
 43. J.Formánek
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 11:27 — Odpovědět

  Sorry nsdap.

  0
  0
 44. J.Formánek
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 12:21 — Odpovědět

  Danny,

  sikhové jsou militantní sekta, zjednodušená odnož hindumata/ismu, která kladla ozbrojený odpor islámu.

  Takže umírněnější Danny by řval asi “Konvička na Hrad”. Ta popletenost bojovníků proti předsudkům je už fundamentální, ne-li radikální a extremistická.

  0
  0
 45. Erich
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 12:30 — Odpovědět

  Ad 41 Jaroslave, ty ani nevíš, ale jsi velkým vzorem. Ony se ty tvé úvahy stran moslemínů jako že “by mohli udělat xy” dají tak krásně univerzálně aplikovat.

  Já tomu říkám “preemptivně vykynožit potencionelně možného škůdce národa, vlasti, Vlasty a rasy”.

  Je v tom skryta taková ta vniřní krása, když totiž dobře a kvalitně kynožíš, nikdy se nedozvíš zda-li jsi pochybil a je ti z toho tak nějak krásně. Co bych ti to ale vykládal.

  0
  0
 46. Martin Konvička
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 12:31 — Odpovědět

  Erich, 37, předvedl parádní předsudek … že každý, komu koluje v žílách krev Leonidasova a Kolokotronisova, musí hned mít “předsudek vůči Turkům”, a nedostatečně doceňovat ten parádní kariérní výtah (B. Lewis), který synům těch bosonohých primitivů z kraje Agrapha nabízela péče osmánské správy.

  Hele – viděl jsem na vlastní oči, na příkladu vzdálené rodiny, jak ten předsudek vznikl na sklonku 20. století de novo, takže to nebude “předsudek” ale vlastně “posudek”.

  Generace, které se narodily po 2. světové válce, neměly proti “turkům” (malé t, nejde o etnicitu, ta je na obou stranách Úžin tatáž, ale náboženství) vlastně vůbec nic. Nikdy žádného neviděli, postavu Ultimátního Nepřítele zaujal v lidovém folklóru Němčour … a když se postupně oteplily i politické vztahy, a EU postavila tu parádní dálnici na Istambul, nebylo skoro Řeka, přinejmenším ze severu, kdo by si v ten směr neudělal výlet – vrátiv se docela nadšen, jak je ten Ist/Kost pěkné a zábavné město, a ti lidi tam docela v pohodě, a stačí pár let, a zase bude vše dobře.

  To byla 90. léta.

  Čas oponou trhnul, Řecko má na svém území odhadem 1 000 000(!) běženců, kteří z logiky věci “běželi” přes Turecko, a chovají se stejně příjemně, jako se tihle běženci chovají taknějak všude. Do toho to oficiální Turecko lobbuje u EU proti důkladnější ochraně hranic z řecké strany.

  No a ti samí lidé, kteří mi v 90. letech pěli chválu na budoucí egejské přátelství, ti samí lidé – dnes volí Zlatý úsvit.

  Do toho normálně poslouchají the Doors a Led Zeppelin, a po večerech pokuřují travku, a do kostela zajdou 1x ročně, a ten Zlatý úsvit volí extrémně neradi.

  0
  0
 47. Martin Konvička
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 13:02 — Odpovědět

  ad 45

  Erichu, jenže oni to

  1. dělají,
  2. všude říkají, že to (u)dělají, a
  3. mají na to povinný návod

  Nikdo tě samozřejmě nenutí jim věřit. Těch 6 mega kdysi také nevěřilo. Ale oni se aspoň, co tak pamatuju, nepletli do řemesla těm, co ty kaprálovy kecy vzali trochu vážně.

  0
  0
 48. danny
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 13:35 — Odpovědět

  J.F(kennedy?smile).Skusim opat snahou rozsirit uhol pohladu.Vzdialenostou Sikhov sa snazim naznacit,ze najprv si treba uklidit doma.Najprv sa vyrovnat so sebou,aky mas nazor na Postoloprty?Ako vnimas,ze,,letci z Anglie” maju zivoriaci dochodok a ich katani si ho uzivaju?Toto su,,domace”nebezpecenstva.Treba sa naucit najprv rozpoznavat nebezpecenstva(ale vsetky,strategicky nebojovat na viacerych frontoch),pochopit aky je vzacny mier a ze mier sa uzatvara len zo Silnym.(Slova zosnuleho Benziona Netanjahu).Aby zo snah nezostala len unavena groteska.
  Hrad,som vobec nemusel mat na mysli To co si myslel ty.Ale ten Jediny a pravy Hrad,kam poputuju vsetky narody,vcetne Sikhov.(Sion Izajasa).smile.
  Svet je roznorody a dobry prieskumak sa ma vediet v nom pohybovat a konat.
  Postav do problemu nasho zhuleneho,zdredovaneho teenagera stym s toho videjka.ako to dopadne?

  0
  0
 49. dada
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 17:01 — Odpovědět

  ad 41. Formánku, ty seš taky Pinochet… já si normálně na ty vaše komplimenty pořídím památníček a budu si to zapisovat.
  Kdo tady zas koho kriminalizuje?! A copak já říkám, že nemáte nic dělat a čekat, jak se tu budou islamisti roztahovat? Jestli sis nevšiml, tak mi přijdou pochybné akorát ty metody, jakými vedete svůj boj a ptala jsem se, jestli nemáte obavy, že vzbudíte jen tupou nesnášenlivost a nenávist. Že se na vás nabalí smečka nemyslících nohsledů, kterým dělá dobře, když si můžou na někoho plivnout – a muslim je každopádně vhodný cíl pro takového hrdinu, přece jen jich u nás ještě tolik není.
  To já nevím, jestli ti vaši dobráci by těch svých výhružek byli i schopní, každopádně vyřvávat na facebooku umí. Nepřijde mi ale normální se zrovna s někým takovým bratříčkovat, neřku-li vést po jeho boku “spravedlivou” válku. Vždyť je to pro ostudu.

  0
  0
 50. J.Formánek
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 17:24 — Odpovědět

  Sorry, dáda. Je to až slabomyslně průhledné. Dole byl článek o Jedwábném a Freudův lapsus nelenil a aplikoval to ve zdejším článku. Freuda nemusím, ale ta geneze výpadu je zcela průhledná. Dítě úplně bez fantazie se v tom
  nezapře. Stejně nablble tu můžu psát, že “pes, který štěká, nekouše”. To jsou ty trapné fráze, kdy se nikdo nikam nepohne.

  Jinak pro všechny: Islám se neslučuje s naší ústavou. Každý z vás a i ta státní moc, kdo to těm nesvéprávným chudákům s nárokem na džihád nevysvětlí, má na hlavě dost másla.

  Obyvatelstvo to bude považovat za zradu “elit”, protože ta varování dostáváme každý den a situace se neustále zhoršuje. Vůbec netušíte, že “nedělat nic a být hodný” může být v dané situaci normální zrada a zločin.

  Od nás se zřejmě očekává, že omezíme free speech na minimum a budeme nablblým pacientům PC MC dávkovat pravdu v homeopathických dávkách příštích 200 let, aby se ním mimino “bez předsudků” náhodou nezakuckalo. To by byla tragédie.

  0
  0
 51. woodoo
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 17:26 — Odpovědět

  Ad) dada: poznámka, která jde hlouběji bez zbytečného ad hominem, tohoto je tady přehršel. :O)

  0
  0
 52. woodoo
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 17:36 — Odpovědět

  Ad 50) No právĕ, ono to není v souladu. Otázka zní, chceme-li vůbec nějakou tu “demogracii”. To by ale někteří měli říci na rovinu. Pak se posuneme dále. Ono se nám trochu vyjasní. :O)

  0
  0
 53. woodoo
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 18:05 — Odpovědět

  Pokud totiž budeme mluvit o islámu samotném, ne tedy islamistech, tak ten je založen ponejvíce na autokratickém způsobu vládnutí, nebo spíše ovládání. Sám ve své podstatě nepředpokládá, nýbrž vyžaduje a v mnoha případech implikuje indoktrinaci, to přeci samo o sobĕ zakládá na násilí. Není náhodou někde chyba, chtĕlo by se říci “fatal error”? :O)

  0
  0
 54. J.Formánek
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 20:17 — Odpovědět

  Tak předně, woodoo, tu máme velký segment českožidovské, židovskočeské a českočeské populace, která rovněž oceňuje, že je něco definitivně nalinkované ad absurdum a že může proto definitivně vyvěsit mozek jako sluchátko telefonu a slastně spát.

  Spánek je instituce posvátná u muslimů i nemuslimů. Na spánku vpravdě medvědím se snaží mnozí vybudovat nějaký ten konsensus. Kdo nehraje, je zlej z definice.

  Je to dilema, rozsoudit to mohou pouze odborníci – kómatologové.

  0
  0
 55. woodoo
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 20:23 — Odpovědět

  Sohlasim s tezí, že dobro se nikomu nevnucuje. :O)

  0
  0
 56. J.Formánek
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 22:47 — Odpovědět

  Rovněž demokracie je špatně pochopena. Je to jen jakž takž chráněný prostor, kde by někdo měl či mohl cosi funkčního vytvořit. Obviňovat “demokracii” je pak zpětně zcela zcestné.

  Ten prostor může být pro úplný nezájem zase uzavřen.

  0
  0
 57. Martin Konvička
  12.12.2012 – 28 Kislev 5773 v 11:17 — Odpovědět

  dada 49

  “…tak mi přijdou pochybné akorát ty metody, jakými vedete svůj boj a ptala jsem se, jestli nemáte obavy, že vzbudíte jen tupou nesnášenlivost a nenávist…”

  Tak to dělejte jinak + lépe. Naprosto vážně – Ať rozkvete 1000 květů. Já zatím na žádný jiný postup (když mezi ně nepočítáte ohýbání hřbetů, které nefunguje, a bezzubou hru na mravní převahu, která taky nefunguje) nenarazil.

  0
  0
 58. dada
  12.12.2012 – 28 Kislev 5773 v 13:57 — Odpovědět

  A co takhle obyčejná osvěta bez zbytečného urážení a podezírání posluchačů, to by nešlo?
  Však jsem hned navrhovala, ať tu zprostředkujete rozhovor s exmuslimkami, třeba. Ne, ono je asi mnohem užitečnější posvačit na Fábrym, kopnout do koho se dá a triumfálně odpochodovat mezi své superhrdiny.
  Dobře, budu uvažovat, jak by taková morová rána jako jsem já mohla ještě vykvést.

  0
  0
 59. J.Formánek
  12.12.2012 – 28 Kislev 5773 v 17:29 — Odpovědět

  “A co takhle obyčejná osvěta bez zbytečného urážení a podezírání posluchačů, to by nešlo?”
  Ruku na srdce, už jste si něco pořádně nasudovala a věc promyslela?

  Bez té vlastní investice se totiž nikdo nehne a ze zlatého podnosu si nic nevezme. Nějaký edukační zákon či co.

  0
  0
 60. dada
  12.12.2012 – 28 Kislev 5773 v 23:07 — Odpovědět

  Pane Formánku, ruku na srdce, napadlo Vás někdy, že i když máte nastudováno a investoval jste úctyhodně, stejně můžete napáchat víc škody než užitku, už jen tím, jak se chováte k lidem? Že to varování před islámem můžete taky úplně zdiskreditovat, že běžný člověk při pohledu na to, co předvádíte, si pomyslí, že je to jen zábava a stihomam nějakých agresivních bláznů?
  Jestli a do jakého z těch tisíce květů vykvetu já, to nechte laskavě na mně, Vy se starejte, co jste za kvítka vy dva. Když už jste tak chytří, duchaplní, obětaví a máte takový přehled, tak toho taky račte nějak rozumně využít.

  0
  0
 61. Erich
  13.12.2012 – 29 Kislev 5773 v 10:29 — Odpovědět

  Ad 60. Dado napadlo Vás někdy jak by se Jaroslav choval k muslimu s martinovým uvažováním a Martin k muslimu s jaroslavovým?

  0
  0
 62. dada
  13.12.2012 – 29 Kislev 5773 v 13:29 — Odpovědět

  Erichu, nenapadlo, protože popravdě řečeno – já to jejich uvažování pořád moc neznám. Připadá mi, že je to tady pro ně do značné míry jen svérázný způsob zabavy, víte, jak jsem měla podezření, že si hledají “blbce k večeři”… No, teď mám dojem, že si spíš hledají přímo tu večeři, koho by zládovali, ale stejně – oni dva mi zas tak moc nebezpeční nepřipadají, jak říkám, inteligentní jsou dost. Já spíš mám obavy z těch zakomplexovaných primitivů, co se na ně přilepí a budou šťastní, že konečně mají svého nepřítele i skvělé vůdce. A čert ví, co se pak zrodí v hlavě takového primitiva, když třeba potká muslimskou rodinku někde na procházce.

  0
  0
 63. J.Formánek
  13.12.2012 – 29 Kislev 5773 v 17:06 — Odpovědět

  Naše uvažování se odvíjí od reality islámu. Neznáte islám, neznáte naše uvažování. Jednoduchá rovnice.

  Můj učitel v Indii mi vykládal, že většina lidí je jako voda. Pohybuje se směrem nejmenšího odporu. To platí i v Evropě.

  Takže milí hydrofrenici, určitě jsme strašně zlí, dokonce vám tu bráníme v hydrofrenním dialogu se zlem, které vy mistrně ukecáte a uplatíte svou laskavou a roztomile bláhovou (Konvička by řekl “bezpáteřnou”) … hydrofrenií, matným charismatem, wishful thinking a vždy smířlivou empatickou servilitou.

  0
  0
 64. dada
  13.12.2012 – 29 Kislev 5773 v 22:57 — Odpovědět

  No, asi už to začínám chápat. Ono od beztvaré bezpáteřní hmoty asi není zas tak daleko k přemnoženým krysám, že. Takže když podpalovat krysy, tak jaképak cavyky s hydrofreniky, že, jakápak osvěta. Zlikvidovat. Škodit, “zlobit”, jak by řekl Konvička.
  No jo, tak to jsem se zas jednou pěkně spletla, to jsem zas měla jednou naivní očekávání a bláhově se snažila domluvit se zlým Konvičkou a Formánkem. Ach ty mé zatracené smířlivé a empatické sklony. Jestli opravdu není lepší položit se do nějakého zaručeně správného proudu (třeba toho vašeho, že) a nechat se bezelstně důvěřivě unášet.

  0
  0
 65. danny
  14.12.2012 – 1 Tevet 5773 v 05:25 — Odpovědět

  vsak som hovoril o prinasani uceneho zo sveta.a mne moj ,,kolega”,nahodou tiez z Indie odkazal,,Kazdy je velky na svojom mieste!!!!!!”.A to som este nepresiel na kolegov Z Amritsaru.smile.

  0
  0
 66. danny
  14.12.2012 – 1 Tevet 5773 v 05:27 — Odpovědět

  J,F. a k ahimse ste sa nedostali?

  0
  0
 67. danny
  14.12.2012 – 1 Tevet 5773 v 07:09 — Odpovědět

  J.F v 63 si napsal..neznate islam”,prosim tebe,pouc ma.Prvy krok by som sa spytal co je to islam?Kedze je nositelom,,vyznamu”tak urcite sa da prelozit.dikes.

  0
  0
 68. J.Formánek
  14.12.2012 – 1 Tevet 5773 v 11:28 — Odpovědět

  Islám je doslova “submission” bezkonkurenčním násilí glorifikujícím pokynům jistého mohameda.

  I všemi oslavovaný ibn Rušd suše poznamenává, že všechny právní školy islámu vymezují VÁLKU proti nevěřícím, DOKUD nekonvertují či nebudou platit výpalné – džizju.

  0
  0
 69. danny
  14.12.2012 – 1 Tevet 5773 v 13:25 — Odpovědět

  Taka neuplna klasika,to je len jedna cast vyznamu.A)Niet bozstva okrem Boha a B)Muhamad je poslom Bozim.
  Cize ked som hlbavy a zaroven taktik i strateg,chcem poznat ne(nepoznaneho)priatela musim vediet viac ako len B).
  Takze nie som uplne spokojny s vysvetlenim.Neskusis viac?
  Ibn Rusd je ..Len”dalsi kolega.Vobec ho nemusim brat ako ,,autoritu” v otazke islamu,ked este nemam stanovene co to je?Vsechny pravni skoly islamu…..coho?
  Existuje teoreticka moznost ze islam nieje totozny s prorockymi vizemi niekoho.?Ked nevieme co to je.?smile.a pozdrav

  0
  0
 70. J.Formánek
  14.12.2012 – 1 Tevet 5773 v 16:50 — Odpovědět

  Co bere nějaký kafír z Čech či Slovenska “za autoritu”, je úplně irelevantní.

  Žádný muslim se vás na nic neptá a ptát ani nebude v “otázce víry” apod. Co to tu řešíte?

  0
  0
 71. danny
  15.12.2012 – 2 Tevet 5773 v 07:22 — Odpovědět

  Irelevantni?pre koho?pre problem otazky to povodnej?smile
  Riesim uplne jednochu otazocku,skusim zopakovat este raz CO TO JE ISLAM?Dozvedel som sa ciastocnu odpoved o poslovi a submisii nasilia.Neviem,ale mam pocit,ze to nie je vsetko.Takze islam sa da priradit k budhismu,tao,konfucianizmu?Vytvor jednotlivca?
  Bol poslom,alebo vytvoril si fikciu posla?(nie je to irelevantne,teda ako komu).
  P.S.submisivnym sme kazdy.

  0
  0
 72. Martin Konvička
  15.12.2012 – 2 Tevet 5773 v 09:57 — Odpovědět

  danny

  Nejlepší stručné sdělení, co islám doopravdy je, sepsal, co vím, jistý D. Puschman, zde
  http://eurabia.parlamentnilisty.cz/Articles/3673-proc-opravdu-nemuzu-tolerovat-islam.aspx

  0
  0
 73. J.Formánek
  15.12.2012 – 2 Tevet 5773 v 11:54 — Odpovědět

  Správně, tedy skoro: I. přiřazujeme k jednotlivci Hitlerovi, Stalinovi, Nero a Caligulovi.

  0
  0
 74. danny
  16.12.2012 – 3 Tevet 5773 v 07:25 — Odpovědět

  Martine ,neviem neviem ak tento paskvil pokladas za nieco vysvetlujuce,tak to bude na hodne poskromnej hladine.smile.
  Trosku analytickeho pohladu(na spravnosti netrvam,pisem ho ako moj,smile)
  Pise,,Strucne povedane,Boh povedal vyvolenemu Prorokovi” bohata vacsina nab.je bez proroka.
  ,,Muslimovia,krestania,tao,hind,zid,CErnoch,Beloch,Asiat je se stejneho cesta,Nejake drobne uchylky medzi rasami existuju..”Tak medzi rasami ci nabozenstvami,v druhom vyzname drobnych uchyliek predsa s islamom nemoze byt problem!!!!!????
  ,,Islam je dokonalou ukazkou nariadeni nabozenskeho povodu.Je to Bozi diktat.Cokoliv je v koranu,ma pre muslima vahu Boziej vole.Pro srovnani s Bibli to tak nieje-tam ma podobnu vahu desatero.Najprv sa mal poinformovat ci to tak je.smile.(Myslim s tym Desaterom)
  ,,Je to pribeh snilka,ktory sa zaplietol do SVOJEJ VLASTNEJ VIZIE:!!”
  tak teraz plati co?Zvest od Hospodina a ci Vizia vlastnej(chorej a ci demonmi posdnutej mysle)?
  No a vraciame sa na pociatok stale nezodpovedanej otazky co je islam?smile.
  Dalej pise,,nemusim krestanstvo a vobec Ab.nabezenstvo(na priklade Desatora to nevedomky predviedol),ze nemusi,tak na co to duplikuje?Ze by naznacoval,ze ,,co se skadliva,to se rado ma?”smile.
  J.F. a priradenie poctovo najzdatnejsieho istotne,Maa?

  0
  0
 75. Martin Konvička
  16.12.2012 – 3 Tevet 5773 v 22:42 — Odpovědět

  Danny, kdo nechce porozumět, neporozumí, a kdo si myslí, že se z povinnosti rozumět vylže – nabije si hubu.

  Zkus si, takhle v obdobném duchu, zašpekulovat, co je to “nacismus”.

  Nelidský režim, který rozpoutal válku a genocidu s desítkami milionů obětí brutto, nebo chvályhodný pokus spojit středoevropská města dálnicemi, a samotná ta města vybavit dělnickými parky a sportovními stadiony?

  Bylo to, milý dannny, OBOJÍ,
  Neznám ale nikoho, kdo by tvrdil, že pro ty stadiony a spol. je třeba přimhouřit oči nad nějakou tou genocídečkou.

  Nikoho kromě tebe, achabiska, Fábryho … a tak.

  0
  0
 76. danny
  17.12.2012 – 4 Tevet 5773 v 06:22 — Odpovědět

  Martine moc dobre viem o com hovoris,ale ja sa pozeram(mozno na zaklade preziteho,ked chces vrazit dyku do niekoho,najprv si ju vraz do lytka a uvidis ci ta chut bude este taka velka,samozrejme okrem emocne chladnych ludi,po druhej stranke to,ked bude nutne bez problemu spravim.),tak sirsie.Pouzivas nacizmus(stadiom,nacizmu som presiel,ale je nutne ist od germanskej mytologie,Schillera,Goetheho,Luthera,Nietzseho,Schopenhaura,Haushofra,dedicstvo predkov(Ahnenerbe),takze ti dialnicky a stadioniky su len take saskarny pre pospolity lud.Takze treba pouzit take ucelenjsie priklady,nejde o nechapanie,mozno skor nemoznost(nie neschopnost?)vysvetlenia to hlbkoveho,nie dialnicoveho a stadionoveho(a ci stadneho,ci staadtneho?smile).
  KU ISLAMU SKUSIM TAKTO.v Tanachu sa napr.uvadza,co Hosopdin pozaduje od Svojho ludu Dt10,12az13,,Len aby si sa bal Hospdina,svojho Boha,chodil po jeho cestach,miloval Ho,sluzil Hospdinovi,svojmu Bohu,celym svojim srdcom a celou svojou dusou,aby si dbal na Hospodinove prikazania a nariadenia,ktore ti dnes davam,aby s tebou bolo dobre.”
  Boh pozaduje nasjedujuce:
  -bat sa Ho
  -chodit po Jeho cestach
  -milovat Ho
  -sluzit Mu srdcom a dusou
  -dbat Jeho prikazani.
  Da sa to zhrnut ako naproste,milujuce a dobrovolne podriadenie sa Bohu.(tato submission je trosku rozdielna od submissie J.R.,vsakze?)
  Cize arabsky vyraz,,islam” ma presne tento VYZNAM.(Aj)
  Pokial je Boh Spravodlivy,nebude nieco ine pozadovat od Arabov,Indov a ci Chicanos.Ak je Jedinecny a Jediny tak chce aby bol clovek takyto.
  A zvysok problemu,podla mna su ludske aktivity.smile.
  Pri vzajpmnych kontaktoch v tomto storoci(aj 20) treba sa zamysliet nad am an -nakba,rokom pohromy,pre arabaskych moslimov(vyraz asociuje kozmicku katastrofu!)

  0
  0
 77. danny
  17.12.2012 – 4 Tevet 5773 v 09:14 — Odpovědět

  Martine este takto,nech si ziju ako chcu,ALE len potial.pokial nenarusuju Univerzalne(to preto aby som zahrnul aj ne teistov,smile)principy ludskej dostojnosti ako posvatnost a ci pravo na zivot,pravo na majetok,,,prirodzenu spravodlivost”(to bude tazsie zadefinovat,lebo odkial sme vytrhli Boha,zostalo prazdne miesto a dosadime hocico,alebo
  Dostojevskeho,kde niet Boha je dovolene vsetko).
  To by mohol byt recept na Mier(na mier so Stvoritelom,v dusi,srdci,spolocnosti,taktiez jedna vyznamova zlozka vyrazu,,islam”).smile a pozdrav a Mier s Tebou a Vami.

  0
  0
 78. woodoo
  17.12.2012 – 4 Tevet 5773 v 09:31 — Odpovědět

  Ad 77) Danny: S tím by se dalo bez výhrad souhlasit, jen s dovětkem k zamyšlení: „Boží mlýny melou pomalu ale jistě.“, jen musí být někdo tím mlynářem. :O)

  0
  0
 79. Martin Konvička
  17.12.2012 – 4 Tevet 5773 v 11:18 — Odpovědět

  :….Da sa to zhrnut ako naproste,milujuce a dobrovolne podriadenie sa Bohu.(tato submission je trosku rozdielna od submissie J.R.,vsakze?)
  Cize arabsky vyraz,,islam” ma presne tento VYZNAM.(Aj)”

  Podřízení se NEmravnému bohu není lidské, danny, i kdyby ten bůh nakrásně byl.

  To je, tak zhruba, rozdíl mezi myšlením prométheovským (= lidským) a tím debilně baalovsko-pouštním (= otrockým).

  0
  0
 80. danny
  17.12.2012 – 4 Tevet 5773 v 12:10 — Odpovědět

  lepsie prometheovsko-zlodejskym alebo slusno-otrockym(myslim vo vztahu k Hospodinovi)?asi by som volil druhu moznost.smile.

  0
  0
 81. Martin Konvička
  18.12.2012 – 5 Tevet 5773 v 12:07 — Odpovědět

  danny,

  A umíte na mapě najít Blízký východ?
  A koupit si letenku?
  Tam můžete (vynecháte-li z možných destinací Irael) otrokovat do alelůja.

  0
  0
 82. danny
  18.12.2012 – 5 Tevet 5773 v 14:01 — Odpovědět

  Martine,viete,ze mozno na pocudovanie viem?Ked sa presuniem do Vasho zmyslania pobyvania,tak skuste sa zamysliet nad Levantou.Mozajka kultur ako maroniti,armensky krestania,grecko-syrsky krestania,katolici byzantskeho obradu,katolikov od kriziackych vojen.Myslite,ze by som sa tam nestratil aj bez ,,otrocenia”?smile.
  A rezerva Katarinska hora.

  0
  0
 83. dada
  19.12.2012 – 6 Tevet 5773 v 11:19 — Odpovědět

  Když se tak pokouším lehce dovzdělat o islámu, není mi jasný už ani ten základ. Z jaké rodiny ten Mohamed pocházel, v jakém náboženství byl vychovaný? Považoval se za reformátora tohoto náboženství?
  On sám nikdy neprožil to, co třeba Mojžíš, tedy setkání s Bohem? Jestli jsem to dobře pochopila, míval jen zjevení anděla Gabriela, který mu jakože nadiktoval Korán?
  Kdybyste někdo měl nějaký odkaz, kde se o tom píše, případně mi mohl doporučit nějakou dobrou knížku, předem díky.

  0
  0
 84. danny
  19.12.2012 – 6 Tevet 5773 v 20:24 — Odpovědět

  pre Martina i Davida mozno bude stat za precitanie Paul Sussman-posledne tajomstvo Chramu.Vrazdy,napatie a palcive strety sveta islamu a judaizmu.Je to akoze lahsia literatura ale…
  Sayed R.AliIslam a krestanstvo v Biblii.
  Adelgunde Mertensacker-Veden demony,Mohamed dle usudku svych ucastniku.
  B.Ostransky-dokonaly clovek a jeho svet v zrcadle islamske mystiky a Hledani skryteho pokladu,antologie sufijskeho pisemnictvi.
  Witteveen-universalni sufismus(to koli islam mystik)
  a Tucet tvaari Nasreddinovych(toho som mal rad od malucka).
  No a Koran v preklade I.Hrbka s komentarmi (najlepsi vraj to cesky preklad)a komentare Abdullaha Jusuf Aliho(co maju byt,,najkvalitnejsie komentare v anglictine).
  Lebo za kazde precitane pismeno je desat dobrych skutkov.smile.
  Ale aj ked citany preklad domacim znie ako uplne INY to koran,ale co uz ked nemamme tie svate jazyky(arabstina,hebrejcina,sanskrit)tak nam muselo prist zive Slovo.smile.Huraaaa

  0
  0
 85. dada
  19.12.2012 – 6 Tevet 5773 v 22:07 — Odpovědět

  Díky, danny, zkusím se po něčem podívat :-).

  0
  0
 86. Erich
  20.12.2012 – 7 Tevet 5773 v 10:29 — Odpovědět

  Ad 85. Dado Korán je dostupny ne webu, je na stránkách islámské nadace v ČR. Dá se v něm dobře vyhledávat. Ale nevím jaký ten překlad je v porovnání s Hrbkovým, možná je to jeden a též:

  http://www.islamweb.cz/koran/index.php

  Hrbkův je zde:
  http://al-islam.cz/koran-116.html

  Jsou tam i další překlady 1912 – Veselý, 1938 – Nykl

  A ekumenický překlad Bible s možností vyhledávání je zde:
  http://www.biblenet.cz/

  0
  0
 87. dada
  20.12.2012 – 7 Tevet 5773 v 13:04 — Odpovědět

  Danny,
  tak jsem si zatím pročetla Adelgunde Mertensacker a to je šílené! Vůbec nechápu, proč se někdo obtěžuje s kreslením Mohamedových karikatur, prostá skutečnost a obrázky ze života, to už je sama o sobě karikatura proroka, to už se snad ani moc zkarikovat nedá!!!
  Docela jsem se pobavila, kdyby to bylo vyprávění stařečka Pagáča nebo barona Prášila, tak dobré, Mohamed byl pěkný ptáček a jak využíval té své zbožnosti, to je občas docela vtipné, občas horor – ale představa, že to někdo bere vážně, to mě děsí! A jak se to vlastně přihodilo, že si islám tak zakládá na cudnosti žen, a sám Mohamed byl tak nezřízeně na ženské?! Jestli je to ten princip, že nejvíc moralizují ti, co mají sami problém se svou perverzností… na to už jsem párkrát narazila.
  No, abych tak řekla: Pán Bůh s námi a zlé pryč, já bych v islámu nedožila rána! I mírumilovní křesťané ze mě rostou, muslimové by pukli, Mohamed, co byl aspoň na ženské, by mě už taky neochránil…
  To je sekta jak vyšitá. Ptala jsem se na ten původ, protože v každém náboženství se čas od času vyskytne nějaký ten falešný nebo lehce uchýlený prorok, ale když se pořádně ukáže k základu, jde to jeho falešné působení aspoň zkorigovat, když ne úplně utlumit. Obávám se, že tady ale žádný zdravý základ neexistuje.

  0
  0
 88. woodoo
  20.12.2012 – 7 Tevet 5773 v 13:12 — Odpovědět

  Ad 86) dada: Výborně, vždy je dobré jít k základům. A teď si porovnejme tyto základy se skutečností, zda-li nedochází k jejich naplňování. Platí okřídlené: “Po ovoci poznáte je.” :O)

  0
  0
 89. danny
  20.12.2012 – 7 Tevet 5773 v 17:07 — Odpovědět

  No vidite,dado,netreba ani plamenne reci viest na nete.smile.
  Ono Muhamad mozno poznal starorimske porekadlo,,Co bohovia hrdinom(rekom)odpustaju,to prieci sa im na chatre ubohej.”smile.
  Po druhej strannke ku Knihan treba pristupovat obozretne a vnimat,to co tam je a nezda sa to tam byt.Lebo texty mozu byt mnohokrat komplikovane,inokedy az ,,prostoreke”lebo nas chcu prinutit na spolupracu,aktivne pracovat s textom a nie len hlucho preberat nejaky ,,prvotny”vyznam.Daju sa citat gramaticky spravne,ale mozu mat uplne opacny zmysel.A to uz nevravim o jazykovej zrozumitelnosti.(preto nam prislo to,,ine”Slovo”).
  Kecame o hadisoch ale nikto nechce otvorit ,,satanske verse”,ci Ishaq blabotal,ci to je nenavist a ci nahodou pravda.
  Inak aj ten Sussman je dobry,trochu mimo misu,ale dej sa taha od,,zachranenej menory Chramu”cez egypskeho vysetrovatela vrazd(zavrazdenu staru zidivku v Kahire,uslim nacistom)palestinskym odbojom,ultrazidovskou organizaciou,anglopalestinskou novinarkou a ajaaaaj….smile,skratka dobre pocitanicko.
  par citatov,,tebe a tvojmu potomstvu odovzdavam do vecneho vlastnictva zem…Gn17,8na tom stavia ultras zidovsky.,,preco Arab,ktory zabije dvadsat civilistov,je vnimany ako obet,ale ak seba a svoju rodinu brani Zid,je odsudeny ako vrah?”
  ,,Hamechades betuvo bechol jom tamid ma ase beresit.Boh tvori KAZDY den novy svet.Este vcera bola nasa zem v rukach nepriatelov a dnes sa uz vratila do ruk jej pravoplatnych majitelov-zodovskeho ludu!”
  No a vela vela,odda sa precitat.

  0
  0
 90. dada
  21.12.2012 – 8 Tevet 5773 v 10:44 — Odpovědět

  Danny,
  co píšete o aktivním přístupu k textu – to je samozřejmé, z některých ta návodnost přímo čiší, jsem zvyklá filtrovat. I přemýšlet, co stojí za prostým strohým líčením. V tomto směru mám velice vysoké mínění třeba o autorech SZ textů, myslím, že nám chybí jejich vtip a nadhled a odvaha odpoutat se od hledání prvoplánového mravoponaučení. Tam se podle mě bez určité volnosti ducha neobejdeme, jinak to končí tristně. Nakonec – poznáte pravdu a pravda vás osvobodí – v tom je ta geniální síla a lehkost zároveň. Něco vám dojde a to vám dá ohromnou sílu.
  Jsou ale knížky, kde se ten další rozměr dá hledat jen velice těžko, snad že tam není, snad že je hrozný. Nabývám dojmu, že k nim asi Korán bude patřit. Chytí vás pod krkem nějaká duchovní bytost, málem vás uškrtí, donutí k poslušnosti a to vás zachrání?
  Přemýšlím, proč se o islámu veřejně nemluví jako o nebezpečné sektě. Kvůli množství muslimů a potřebě uchovat s nimi přátelské vztahy? Kdyby takové učení měla jakákoli jiná menší skupina, vsadím se, že by na seznamu sekt dominovala na prvních místech. Mě samotnou by nenapadlo, jaké má takové všeobecně přijímané náboženství základy.
  Detektivka by se hodila i k Vánocům, zkusím okouknout knihkupectví, jestli na ni ještě narazím :-).
  Jinak – s těmi jazyky – to jsem byla taky naštvaná, jak nedokonalý překlad míváme k dispozici, už jsem se pustila do hebrejštiny, ale to je u mě běh na dlouhou trať, snad ještě delší, než ten mír v Palestině, já jsem student nedisciplinovaný :-).

  0
  0
 91. dada
  21.12.2012 – 8 Tevet 5773 v 11:04 — Odpovědět

  voodoo,
  do Brna to mám sice kousek, ale do toho ochutnávání ovoce se mi teď zrovna moc nechce, možná někdy po svátcích vyrazím na průzkum, ať to vidím na vlastní oči. Ale moc velká očekávání nemám…

  0
  0
 92. woodoo
  21.12.2012 – 8 Tevet 5773 v 11:41 — Odpovědět

  Ad 91) dada: Myslím, že výborné video. A že toho ovoce je tam spousty. Velice zajímavý postřeh: „….oni se nemění v zemi svého původu, oni se mění v zemích, kam přicházejí…..“, etc. Pokud je to tak rigidní, a ono je, páč je to v jeho samotné podstatě, tak, obávám se, vše ostatní okolo je jen takový hezký taneček, končící povětšinou nějakou tou hezkou katastrofou. Jinak přeji příjemné rozjímání. :O)

  0
  0
 93. Martin Konvička
  22.12.2012 – 9 Tevet 5773 v 20:07 — Odpovědět

  dada, k islámu

  “Obávám se, že tady ale žádný zdravý základ neexistuje.”

  Konva, k dadě

  1. Konečně.
  2. Konečně!
  3. Konečněééé!!!

  Není tam zdravý základ. Na začátku to bylo snílkovské velikášství osamělého společnského outcasta. Ten do doby, než se dal dohromady s bandou Abu Bakra, nesehnal víc než pár tuctů příznivců – ta doba je tzv. Mekkánský islám, s těmi tolerantními verši. Pak nastává islám Medínský, neboli fungování sekty, kde jde už jenom o moc.

  A to s těmi ženami – to vlastně hezky ilustruje, že tam je od začátku něco “divně”. Podle mě Mohammed na ženy zas tak nebyl. všichni známe různé tzv. holkaře, a ti mají jednu společnou vlastnost: Mají ženy rádi, a rádi se jimi chlubí. Nic takového u Mohammeda nevidíme.

  0
  0
 94. Martin Konvička
  22.12.2012 – 9 Tevet 5773 v 20:14 — Odpovědět

  dado – pokud mi pošlete mailovou adresu, pošlu Vám (svoji) přednášku, kde je ten mohammedův/mohamedánský vztah k ženám rozebírán krapet detailněji.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Další vykuk na trhu, tentokrát UPC

Další článek

Chanuka 5773 a Shekel.cz