Zdroj: Shekel

Muslimská komunita čelí ve většině evropských zemí čím dál větší podezíravosti ze strany většinové společnosti. Teroristické útoky v Madridu a v Londýně, odkrývání islámských teroristických buněk uvnitř Německa současně s radikální projevy v brněnské či pražské mešitě nijak nepomáhají obyvatelům Evropy budovat si k muslimským přistěhovalcům pozitivní vztah.

Valaši mají k problematice islámu a islamizace Evropy mnohem blíže než by se mohlo zdát. Nejde pouze o to, že ve Valašském Meziříčí byli za první světové války ubytování ranění vojáci Osmanské říše a několik stovek jich je pohřbeno na místním hřbitově, ale i příchod Valachů do beskydských hor možná souvisí s šířením islámu na Balkáně.

Podle jednoho z vědeckého názorů se na Moravu Valaši dostali při valašské kolonizaci probíhající od 14. do 17. století. Je zajímavé, že jde o stejné období jako expanze islámské říše na Balkáně a neboť z historie víme, že Valaši byli vždy svobodomyslný národ, který s tím měl problému i u tradičních křesťanských církví, tak je víc než možný důvod příchodu Valachů úprk před islámskou okupací Balkánu.

Diskuze k otázce islámu v České republice bude uvedena promítnutím filmu Rihla natočeného ve spolupráci České televize a Czech IVLP Alumni Club o.s, který ukazuje život a názory tří mladých muslimů v České republice. Poté bude následovat diskuze s Lukášem Lhoťanem (autorem knihy o českých muslimech Islám a islamismus v České republice).

Kdy? 14. prosince od 18:00

Kde? Městská knihovna Valašské Meziříčí, Masarykova 90

Akce se pořádá v rámci projektu The Alumni Engagement Innovation Fund při Czech IVLP Alumni Club o.s. ve spolupráci s Da Vinci Prague Institute o.s.

Autor: Lukáš Lhoťan

6 Komentářů

 1. Lenka Martínáková
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 20:11 — Odpovědět

  Podporuji Vás!!!

  0
  0
 2. J.Formánek
  11.12.2012 – 27 Kislev 5773 v 23:03 — Odpovědět

  Tři malá muslimská paka bez znalosti islámu…….ideální mediální matroš…….jedna česká holka se snad už i ohradila, že s tím islámem nemá nic společného. Ale to neva. Film je hotov.

  Jinak existence “valašského národa” je možná dost novinka. Nemícháte tu náhodou Bolka Polívku a palestince, že ne?

  Požaduje ta valašská diaspora v ČR nárok na návrat do Rumunska atd.?

  0
  0
 3. Lukáš Lhoťan
  12.12.2012 – 28 Kislev 5773 v 07:44 — Odpovědět

  Valaši jsou svébytné etnikum :-) a jen pro informaci opravdu jsou hodně svobodomyslní :-)))) i v klasické křes´tanské církvi s tím měli vždy problém :-)

  0
  0
 4. Karel79
  12.12.2012 – 28 Kislev 5773 v 09:38 — Odpovědět

  Pane Lhoťane, svobodomyslnost valachů můžeme téměř denně cítit z kroků valašské mafie ve vládě. Počínaje premiérem přes Drobila a naposledy Stanjuru. Oni jsou totiž svobodomyslně ustavení majiteli národa.

  0
  0
 5. Erich
  12.12.2012 – 28 Kislev 5773 v 11:39 — Odpovědět

  Ad 4. Karle79 ještě přímo vsetíňák, svazák Nečasůj. Na toho nezapomínat. Zlobil by se.

  http://files.holesovskavyzva-valassko.webnode.cz/200000365-b3f54b4ef0/ne%C4%8Das.jpg

  0
  0
 6. Erich
  12.12.2012 – 28 Kislev 5773 v 12:14 — Odpovědět

  Vida Karle79, spletl jsem se, v Rožnově a ve Vsetíně působil pouze coby pracovní a politická náplava. Možná se ho valaši chtěli zbavit:

  Petr Nečas:
  Děkuji Alexandru Vondrovi za dva a půl roku velmi kvalitní práce ministra obrany a člena vlády. Patřil mezi ty členy vlády, kteří měli širší politický přesah a aktivně se účastnili jednání vlády. Jeho odchod z ministerstva obrany, který je dán politickými důvody, je pro tento rezort ztrátou. Byl to nejkompetentnější ministr obrany za posledních dvacet let.

  Jo Saša Křivoústý byl kompetentní akorát vazbami přes Dutko:
  http://moodle.fhs.cuni.cz/mod/forum/discuss.php?d=4138

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Otevřený dopis pro pana Aarona Gunsbergera - majitele košer restaurace King Solomon

Další článek

A i Shekel.cz podpořil krásnou věc