Zdroj: belarusguide.com

Bouřlivé emoce v Jordánsku budí zpráva, že princ El Hassan bin Talal, strýc krále Abdulláha II., se v Británii zúčastnil židovské charitativní akce.
El Hassan se ocitl na titulních stránkách deníků proto, že byl 21. listopadu mezi hosty charitativního večírku Rady zástupců britských židů, kterého se zčastnily i přední osobnosti Izraele. Fotografové Hassana zvěčnili společně s prezidentkou organizace,Vivian Winemanovou, a pokladníkem Laurencem Brassem.

Podle zpráv serveru jpost.com princ El Hassan na večírku zastupoval jordánského krále, který účast bez vysvětlení odvolal.

Ve projevu princ vyjádřil přesvědčení, že jordánská monarchie se udrží. Vládnoucí rodina prý není u moci kvůli prestiži; jde jí o ochranu lidské důstojnosti.

Většina obyvatel Jordánska pochází z Palestiny a v zemi panuje protiizraelská nálada. Princovo jednání je vykládáno jako pohrdání veřejným míněním. Občany rozhořčilo i to, že událost se stala pouze několik dnů po srážkách mezi Izraelci a Hamásem, které si vyžádaly civilní oběti na obou stranách.

Aktivistické skupiny požádaly královskou rodinu, aby se od princova jednání distancovala. Národní antinormalizační výbor, který je proti vztahům s Izraelem, Hassana zavrhl: “Odsuzujeme účast prince Hassana jako službu sionistickému nepříteli, která škodí národním zájmům stejně jako princovi a jeho rodině,” říká se v prohlášení organizace. Přestože tato organizace obvykle členy královské rodiny nekritizuje, tentokrát uvádí, že se jedná o “provokaci”.

Profesor Anis Khasawneh žádá omluvu: “Tím, že vybírá na Izrael, princ zpochybňuje city Jordánců. Proč se chová tak arogantně?”

Vydavatel arabského deníku potvrdil reportérům The Media Line, že od bezpečnostních složek dostal instrukce, aby v těchto “choulostivých časech” ignoroval výroky o princi.

Vládní zdroje tvrdí, že Hassanova účast na akci byla bezvýznamná. Šlo prý hlavně o to, aby lobboval za obnovení mírových rozhovorů a vyvíjel tlak na Izrael, aby dodržovala své politické závazky jako součást mezináboženského dialogu.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: JPost.com

5 Komentářů

 1. Antonín Blažek
  18.12.2012 – 5 Tevet 5773 v 21:00 — Odpovědět

  Židovští rabíni jednají v Iránu proč by nemohl princ El Hassan bin Talal jedna se “zástupci” Izraele. Dokud se hovoří tak je stále naděje, že se nebude střílet. No a on se vždy nade někdo komu se jakékoliv jednání líbit nebude.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 2. Refael
  19.12.2012 – 6 Tevet 5773 v 02:14 — Odpovědět

  Srovnavat ciny Naturej Karta v Iranu, kteri volaji po zniceni Statu Izrael a prince El Hassana na charitat.akci neni zrovna fer. To se na me nezlobte.

  0
  0
 3. plan-9
  19.12.2012 – 6 Tevet 5773 v 09:39 — Odpovědět

  tak ten jordansky princ je celkem odvazny, ted jsem zvedav co na to kral.

  0
  0
 4. Refael
  19.12.2012 – 6 Tevet 5773 v 09:48 — Odpovědět

  Co by kral, bez jeho souhlasu by urcite nejel, vzdyt predem vedel, co je to za akci a kdo ji porada.
  Pouze kral precne predem domluvenou formulku(vymluvu), ktera je popsana v samotnem clanku a je to.

  0
  0
 5. Antonín Blažek
  19.12.2012 – 6 Tevet 5773 v 14:21 — Odpovědět

  ad2)Refael Těch rabínu tam bylo povícero. Jak se který jmenoval a o čem všem jednali nevím. Pokud jednal Naturej Karta o zničení státu Izrael tak konal na základě své víry a přesvědčení.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

10.1. - DĚTSKÉ ŠOA příběhy: Jičín

Další článek

Sázet v ruletě?