Zdroj: Archiv

Ať už vyhraje Zeman, nebo Schwarzenberg, bude o nás svět vědět. A o to přeci jde, ne?

Nenamlouvejme si, že prezident se svými pravomocemi něco změní. Ten může u nás skutečně mít jen nějakou morální autoritu a, řekněme, usměrňovat vzájemné chování politických stran. Nic víc. Jinak je to jen kladeč věnců, který občas může rozčísnout poklidnou hladinu veřejného dění nějakým svým výrokem, nebo amnestií, či společenským faux-paux.

Proto jsem skutečně zíral na předvolební debaty, kdy se kandidáti předháněli v tom, jak říkali, co vše bude po jejich případném zvolení lepší, nebo vyřešeno. A je jedno, jestli šlo o ekonomické otázky, nebo boj s korupcí, či dokonce o systém důchodového zabezpečení.

Zaujaly mě některé gigantické myšlenky od jedné z kandidátek, jako že např. nedotknutelnost soukromého majetku je přežitek. Modrý kandidát toho neřekl moc, ba skoro nic, a podle toho taky dopadl. Oranžový kandidát zase jako každé páté slovo používal různé tvary od slova korupce. Už skoro připomínal Paroubka zatím v mladším vydání. Ale je vidět, že to v hlavě nemá tak úplně v pořádku, když oba finalisty označil za pravicové kandidáty. Pak bych se ho musel jako místopředsedy levicové strany zeptat, jaké z toho vyvodí důsledky pro politiku své strany, když v prezidentských volbách vlastně tedy pravicoví kandidáti všichni dohromady dostali přes 50% hlasů. Ale ono to tak není. Je to jen o ubohé osobní zášti pana Dienstbiera proti panu Zemanovi.

Tak nám zbyli dva a nakonec zůstane jen jeden. Ať to bude kterýkoliv z nich, oboje bude dobře. Nějaké napojení na mafie jak se vyčítá Zemanovi – a jak by jim ze svého úřadu, kde nemá vůbec žádné výkonné pravomoci, mohl sloužit? Nebo mnozí vytýkají Schwarzenbergovi jeho češtinu a příslušnost ke Kalouskově straně. No a? Vždyť na Hradě bude stejně jen kynout a komentovat. Nic jiného nemůže.

Prezident nás může pouze zviditelnit v zahraničí. A to oba udělají. Už se těším až po případném zvolení Zemana se tento začne chovat k zahraničním novinářům stejně jako k našim. Ostatně už s tím začal. Poté, co ho naštval článek ve slovenském deníku SME, tak se rozhodl ignorovat VŠECHNY slovenské novináře. To se o naší zemi pak dočte hodně lidí a hodně daleko od hranic. Zní to zle, ale lepší reklamu si nebudeme moci přát.

Ale pořád to nic nebude proti knížeti. Pokud bude zvolen tak se moc těším na nějaký summit, třeba NATO, jak klimbá při projevu amerického prezidenta. To určitě neujde žádnému televiznímu štábu a o reklamu bude zase postaráno. Český národ prostě vybral svého budoucího prezidenta fakt dobře. Hlas lidu, hlas boží.

Autor: Tomáš Flaška

3 Komentářů

 1. Antonín Blažek
  17.1.2013 – 6 Shevat 5773 v 08:13 — Odpovědět

  Prezidenta jsem volit nebyl. Při volbách do zastupitelských orgánů je to jednodušší. Volba umožňuje volit proti. Já volím od roku 1989 jen komunisty. Můj klas nepropadne ve prospěch vítěze voleb a dává mi jakýsi
  alibistická pocit, že s tím panujícím marastem v naší zemi nemám nic společného.
  Zúčastni se volby prezidenta mi přišlo zbytečné. Ono je v podstatě jedno zda stuhu na věnci urovnává ruka samčí nebo samičí. Zeman jistě nebude schvalovat humanitární bombardování. On jen umožní nebo schválí přelety bombardérů naším vzdušným prostorem. Schwarzenberg nebude popírat globální oteplování. Nejspíš si nepořídí ani trojkolku, Na koloběžce by mu asi to nešlo, na jezdění po Pražském hradě.
  Jedno mají oba kandidáti na post hlavy společné. Je to jejich vyšší věk. No a možná je v jejich nominování a zvolení trošinku skrytá příslovečná česká švéjkovina.
  PF 2013 přejí Mayové

  0
  0
 2. Pavel Korec
  26.1.2013 – 15 Shevat 5773 v 15:19 — Odpovědět

  Nechci srovnávat představitele, to vůbec ne, jen voliče. Jsme svědky stejně nepochopitelného dění, stejně nepochopitelné volby lidu, stejně nepochopitelného neodpovědnosti lidí, jako tomu bylo v roce 1933 v Německu. Rozdíl je jen v neopravdovosti čecháčství.

  Karle Kryle, Pavle Wonko, Jane Palachu, Milado Horáková, Jane Masaryku, Pavle Haasi, Karle Poláčku, Josefe Čapku, Karle Čapku, Aloisi Eliáši. Všichni utýraní a padlí v době obou totalit. Toto je nyní váš národ, vaše republika.

  =Pavel=

  0
  0
 3. woodoo
  26.1.2013 – 15 Shevat 5773 v 15:45 — Odpovědět

  Ad 2) Ano, souhlas, smutné podívání. Je to samé moralizování, pak jedno spojím-li se i se zlem. Nic jiného než malost je to. :O)

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Dovoz ve vývozu

Další článek

Znamení Hodiny aneb konec světa v islámu