Zdroj: chicagocarless.com

Posledních několik týdnu pročítám diskuze na několika internetových stránkách, kde se velmi polemizuje o islámsko-západním sporu a o tom, jaký prostor v tomto konfliktu zabírají Židé nebo stát Izrael celkově.Nalezl jsem i diskuze, kde k sobě promlouvali lidé sdílící svůj negativní pohled na islamismus. Jednalo se především o lidi odsuzující expanzi islamismu do Evropy a uplatňování práva Šari’a. Pokud však došlo na konverzaci nad otázkou palestinských Arabů a Izraele, jako kdyby se věc změnila. Izrael náhle začal být popisován jako teroristický stát a palestinští Arabové byli líčeni jako hrdinové a bojovníci za “svobodu”. Jakýkoliv protinázor byl dost nevybíravým způsobem vytlačen a pokud se někdo zmínil, že Izrael je součástí Západní civilizace, tak to vzbudilo velmi negativní až antisemitské reakce. Jak to tedy je? Na čí straně Izrael stojí ?

Pokud vezmeme situaci z čistě geografického hlediska, tak musíme za každou cenu říci, že Izrael rozhodně Západní civilizace není. Ale co ta druhá strana břehu ?

Židé jsou národ pocházející z krajin Blízkého východu, nicméně situace nebyla vždy přijatelná a nakonec se z Židů stal národ žijící prakticky po celém světě od později objevené Ameriky až po ještě později objevenou Austrálii.

Evropané byli po drtivou většinu své historie spíše křesťané, neboli vyznavači učení jistého židovského muže vychovávaného v judaismu a žijícího na území dnešního Izraele. Pakliže si křesťanství vyložíme jako nejdůležitější pilíř na kterém stála celá Evropa, tak je téměř nemožné dávat židovský lid mimo Západní civilizaci.

Dalším faktorem je fotosyntéza židovského a evropského životního stylu, který nakonec utvořil poměrně zajímavou mozaiku. Židé byli první, kteří do Evropy přinesli funkční systém ekonomiky, který se užívá a učí dodnes. Taktéž evropské kuchyně a kuchyně židovská se navzájem velmi obohatili ve své tradičnosti.

Pokud přeskočíme dějiny, dostaneme se do 19. století, kdy v Evropě oficiálně vznikla idea návratu Židů do své domoviny a s tím i sionismus soustředující se právě na toto téma. Za určité pomoci západních státu se nakonec v následujícím století tato idea stala skutečnosti a i když ne za míru, tak nakonec vznikl židovský stát a Židé se znovu mohli vrátit do země svých předků. Od té doby ( i před ní ) měl nově vzniklý stát Izrael mnoho ozbrojených sporů s Araby vedenými později především Sovětským svazem ( je mimochodem SSSR/Rusko západní ??? ). Proto západní země upevnili ( až na proarabskou Francii ) spojenectví s Izraelem a taktéž celkovou spolupráci. Izrael tímto pomohl vybudovat výkonný systém v zemědělství, medicíně, elektrotechnice a vědě celkově. Mnoho Židů a Izraelců taktéž získali ocenění Nobelovy ceny za svůj přínos.

Jaká je tedy situace? Pokud se nám i nadále nelíbí fakt přijmout Židy – národ z Blízkého východu mezi národy Západní civilizace, tak můžeme možná určit 3 “strany” v celém střetu mezi civilizacemi na Blízkém východě – 1. Západ, 2. Arabské státy, Írán a Východ 3. Izrael ( který i přes všechny diplomatické reformy ze strany Západu je stále této straně nejvíc nakloněn ).

Židovský lid a Izrael samotný však rozhodně nemůžeme vyřadit z řad Západní civilizace. Bylo by to jako odejmout srdce – pevný základ, na kterém celý Západ vznikl.

Autor: František Avraham Řehoř

7 Komentářů

 1. petra
  5.2.2013 – 25 Shevat 5773 v 00:19 — Odpovědět

  Když už mluvíte o tom, co formuje Západ, proč jste absolutně pominul antickou civilizaci, která nás citelně ovlivnila řecko-římským právem a řeckým kritickým myšlením? A mohl byste prosím uvést zdroje kde jste se setkal s vytlačováním protinázorů a těch antisemitských reakcí ?

  0
  0
 2. Kamil Pikal
  5.2.2013 – 25 Shevat 5773 v 01:14 — Odpovědět

  Obávám se, že při kladení a zodpovídání si otázky, zda Židé jsou či nejsou součástí západní civilizace, jste tak trochu pozapomněl na všechny Židy žijící v ne-západních zemích. A těmi by třeba podle Huntigtona nebyli jenom Židé blízkovýchodní, středoasijští, indičtí, čínští, afričtí, ale dokonce i ruští a balkánští.

  Já si myslím, že Židé jsou součástí všech civilizací, na jejichž území žijí a jejichž příslušníci jsou natolik prozíraví, aby své (nejen) židovské sousedy pustili mezi sebe. A to se imho na západě děje, takže západní Židé součástí Západu určitě jsou. :)

  0
  0
 3. František A. Řehoř
  5.2.2013 – 25 Shevat 5773 v 13:18 — Odpovědět

  Petra : Zdroj udávám např. na facebook stránku ::Náboženský extremismus, odpor proti náboženskému Islámu:: ( administrátor stránky je však podporovatel Izraele, takže tyto výjevy většinou smaže )

  Kamil : Ano naprosto s Vámi souhlasím, nicméně chci jen říci, že tento fakt jsem nepřímo naznačil ve třetím odstavci, byť přiznávám, že konkrétnější jsem být mohl :) Pokud ale zůstaneme u Izraele jako takového, který vznikl na principu sionismu, což byl myšlenkový proud utvořen oficiálně mezi evropskými Židy, tak se musíme zaměřit jen na určitou část. Židovská populace nacházející se po celém světě poté tuto myšlenku následovala ( a odstěhovali se do Izraele – dobrovolně či nedobrovolně ) .. a nebo jí jednoduše nechala být. Je konec konců nutné si uvědomit rozdíl mezi izraelským Židem a Židem např. z Ruska nebo z Etiopie.

  0
  0
 4. Kamil Pikal
  5.2.2013 – 25 Shevat 5773 v 16:46 — Odpovědět

  Myšlenka sionismu samozřejmě pochází ze Západu, ale podíváme se na dnešní Izrael, většina jeho obyvatel nejsou západní Židé, ale Mizrachim, Sefardim a Arabové.

  Na druhou stranu to samo o sobě nemusí nic znamenat, v USA dnes už možná taky většina obyvatel nepochází ze Západu, a přesto to na základním charakteru země až tak mnoho nemění. Pořád tady existuje akulturace.

  0
  0
 5. ehlemfehlem
  9.2.2013 – 29 Shevat 5773 v 23:44 — Odpovědět

  otazka jak pro faraona. jenze do toho pletete araby nebo muslimy. und k tomu je treba rict, ze arabove rikali faraon sadatovi a stav sadatbegin stale trva.

  0
  0
 6. ehlemfehlem
  9.2.2013 – 29 Shevat 5773 v 23:44 — Odpovědět

  co to vlastne znamena ehlem fehlem

  0
  0
 7. Erich
  17.2.2013 – 7 Adar 5773 v 12:34 — Odpovědět

  Františku toto myslíte opravdu, ale opravdu vážně?

  http://www.czdl.cz/isslam-vs-izrael/

  Cituji:
  “Netrvalo dlouho a Židů v bylo v tehdejším Mandátu pro Palestinu (založeno Británií) více jak Arabů. To nenechalo Araby klidnými, ti cítili potřebu vyhnat Židy z tohoto území, kam přišli během násilné expanze islámu na Blízký východ a také jako levná pracovní síla”.
  Násilnosti se začaly šířit po celé oblasti. Muslimové útočili na židovské vesnice a zabíjeli Židy prakticky na potkání.

  Zde z uváděných čísel se dá odvodit něco zcela jiného:

  http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Society_&_Culture/israel_palestine_pop.html

  A i s odkupy pozemků ta situace pravděpodobně nekoresponduje s Vašimi představami – udává se kolem 8%:

  “V roce 1948 vlastnil ŽNF 54 % území ovládaného Židy,nebo jinak řečeno, o něco méně než 4 % tehdejší Palestiny.”

  http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDidovsk%C3%BD_n%C3%A1rodn%C3%AD_fond#Modr.C3.A1_krabice

  a dokonce tomu odpovidá originální grafické zpracování zmiňovaných kasiček:

  http://dovjudaica.com/en/tzedaka-boxes/108-keren-kayemet-leyisrael-tzedaka-box-c1930.html

  Možná by Vaší pozornosti neměla uniknout slova tohoto člověka:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Ahad_Ha%27am

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Křesťanství zneužívaní děti zakazuje, islám akceptuje

Další článek

Štěňata izraelského národního plemene poprvé v ČR