Zdroj: echoroukonline.com

Malala Yousafzai, patnáctiletá pákistánská studentka, se po šesti měsících vrátila do školy. Poprvé po útoku Talibanu.

Dívka, která v pákistánském údolí Svát upozornila na praktiky Talibanu ve školách; Taliban tam zakázal ženám vzdělávání. Právě její snaha šířit osvětu mezi nemajetnými dívkami v Pákistánu byla důvodem říjnového útoku.

Dívka byla střelena ozbrojenci Talibanu do hlavy v říjnu roku 2012 ve školním autobusu na severozápadě Pákistánu. Stala se symbolem kampaně pro právo na vzdělání dívek.

Malala byla letecky převezena do Británie na operaci. Podstoupila několik operaci. Začátkem února byla propuštěna z nemocnice, kde jí byl vpraven implantát kvůli obnově sluchu.

“Dnes můžete vidět, že jsem naživu, že mohu mluvit, že vidím. Každým dnem je mi lépe, protože se za mě všichni lidé modlí.”

Dívka nastupuje na střední školu v Anglii, kde nyní žije. Její otec Ziáuddín dostal v Birminghamu diplomatický post na pákistánském konzulátu.

„Těším se do školy na nové kamarády. Dosáhla jsem svého snu o návratu do školy. Chtěla bych, aby všechny dívky na světě měly tuto možnost.“

Gordon Brown, bývalý britský předseda vlády řekl: „Toto je velký den pro Malalu a její rodinu, a také pro vzdělávání na celém světě. Ukazuje, že ani zastrašování a kulky nemohou stát v cestě práva každé dívky na vzdělání.“¨

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: echoroukonline.com

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Víc než chleba

Další článek

Dovoluje islám vzdělávání žen?