Zdroj: Shekel

Muslimské bratrstvo v Egyptě přežilo osmdesát let pronásledování, aby se dostalo k moci. Nyní čelí nenávisti mas.

Stránka jpost.com cituje analýzy, podle nichž je současná společenská, ekonomická a politická krize v Egyptě tak hluboká, že země stojí na pokraji občanské války.

Muslimské bratrstvo zklamalo voliče ve všech důležitých bodech: na ulicích je stále nebezpečno, nic se nezměnilo ani na dopravních zácpách ochromujících Káhiru. Nafta a propan-butan se staly nedostatkovým zbožím. Výpadky elektřiny jsou na denním pořádku.

Prezidentův pokus o převzetí veškeré výkonné moci vzbudil takovou nevoli občanů, že Morsí musel od svých plánů upustit. Podobné pozdvižení následovalo po výměně generálního prokurátora.

Zdá se, že prezident jedná bez ohledu na názor vládních poradců, pravděpodobně z popudu vedení Bratrstva. Dopouští se tak přehmatů, které značně podkopaly jeho popularitu

Případy občanské neposlušnosti jsou stále častější; komentátoři očekávají zásah armády. V Port Saídu už z ulic zmizela policie a pořádek udržuje vojsko. V Káhiře a ve městech po celém Egyptě se prý denně pořádají demonstrace proti prezidentovi Morsímu a proti Bratrstvu. Srážky mezi demonstranty a skupinami přívrženců Bratrstva už stály život několik desítek osob, tisíce byly zraněny. Prezident varoval, že pokud případy “chuligánství v ulicích” nepřestanou, přijme proti nim opatření.
Lidé podepepisují petice žádající, aby se hlavou státu stal populární ministr obrany Abdelfattah al-Sisi. Všechny neislámské opoziční strany se sjednotily v požadavku zrušení nové ústavy a ustavení prozatimní konsensuální vlády. Dokud jim vláda nevyhoví, budou ji bojkotovat.

Ve studentských volbách v minulých dnech bylo Bratrstvo poraženo nejen nezávislými kandidáty, ale i přímými oponenty.

Egyptu se nedostává peněz: očekává se, že brzy nebudou prostředky na dovoz nafty a potravin. Na ten je třeba asi čtvrtina egyptského rozpočtu.

Egypt dosud neuplatnil žádnou z dlouhodobých ekonomických reforem, jimiž je podmíněna slíbená půjčka necelých pěti miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu. Ačkoliv Egypt tento úvěr nutně potřebuje, islámské kruhy jsou striktně proti placení úroků. Západní země proto Egyptu žádné peníze nepůjčí, dokud se i tento problém nevyřeší.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Francie čelí problému jak odlišit umírněné muslimy od radikálu

Další článek

Romipen 2013