Zdroj: lidovky.cz

Plány francouzského prezidenta Hollanda zavést další omezení na nošení hidžábu na veřejnosti vyvolávají obavy mezi muslimy.“Nemohu pracovat ve veřejných institucích, a teď nemohu pracovat ani v těch soukromých.” řekla alžírská studentka poté, co se slova prezidenta dostala na veřejnost. “Jaká je moje budoucnost?” Vyjádřila své obavy.

Prezident François Hollande tak reagoval na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který shledal propuštění muslimské ženy kvůli neochotě sundat hidžáb ze soukromé školky jako neoprávněné, a to z důvodu náboženské diskriminace.

Francouzská vláda tento verdikt kritizovala.

Francie zakázala muslimům nosit hidžáb, povinný způsob oblékání, ve státních institucích v roce 2004.

V roce 2011 rovněž zakázala nošení závoje zakrývajícího obličej na veřejnosti.

Několik evropských zemí francouzský příklad následovalo.

Podle průzkumu většina Francouzů podporuje zavedení přísnějších pravidel pro nošení hidžábu ve své zemi.

Téměř polovina Francouzů vidí v muslimech hrozbu pro národní identitu.

Většina Francouzů vnímá, že islám hraje významnou roli v jejich společnosti.

Muslimští vůdci varují před dopady  zavedení dalších omezení v nošení hidžábu.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: echoroukonline.com

11 Komentářů

 1. plan-9
  17.4.2013 – 7 Iyyar 5773 v 18:10 — Odpovědět

  je mozna varianta, aby existoval stat s napr. 90% a pritom zustal sekularni, demokraticky?!

  0
  0
 2. Elina
  17.4.2013 – 7 Iyyar 5773 v 18:56 — Odpovědět

  Naprostý souhlas s článkem! Chceš-li žít v Římě, chovej se jako Říman! Evropanky taky nemohou chodit v muslimských zemích v tričku a krátké sukni.

  0
  0
 3. Pavel Korec
  18.4.2013 – 8 Iyyar 5773 v 07:54 — Odpovědět

  No, problemem je rovnost. A mira Nikdo nebude smet nosit zadne nabozenske symboly na verejnosti. Mozna se ani verejne projevovat. Kdyz to v absurdite pujde dal, bylo by treba zakazat i symboly tech skupin ktere maji religiozni znaky. Sportovnich klubu, hudebnich skupin, hnuti, a snad i nekterych znacek obleceni a stylovou modu. :)

  0
  0
 4. dada
  18.4.2013 – 8 Iyyar 5773 v 08:51 — Odpovědět

  ad 3) Pavle, asi je problémem hlavně najít tu správnou míru… Možná, kdyby holky nosily jako symbol své víry malý půlměsíček s hvězdou na krku, nikdo by si toho ani nevšiml… tohle je něco jako chodit v uniformě. Když to tak půjde dál… ale v obou směrech o tom musíme uvažovat! Mně by opravdu vadilo, kdyby na mé děti čekal ve školce – škole bubák “zahalený” od hlavy k patě s neprůhlednou sítí přes obličej. I kdyby byl jakože hodný. A měla bych vážné obavy, kam až jeho víra zašla, když není ochotný si ten úbor sundat ani kvůli výkonu svého povolání, které to vyžaduje.
  Francouzskou snahu nastavit nějaké hranice docela dobře chápu.

  1
  0
 5. Petr Hrdlička
  18.4.2013 – 8 Iyyar 5773 v 10:08 — Odpovědět

  Ten prosazovaný zákaz je veden myšlenkou vytlačit průnik islámu mimo veřejný prostor, všechny ostatní víry se s tím jenom svezly. Všichni o tom vědí, ale zatím nikdo veřejně neprohlásí, že problém je v islámu. Což je myslím velká chyba. Jestli se chce Evropa zachovat jako prostor konstruovaný na občanském principu, tak ten řez bude muset učinit. Jinak se může lehce stát, že celý náš prostor se bude fragmentovat po libanonském způsobu.

  0
  0
 6. Jura
  18.4.2013 – 8 Iyyar 5773 v 11:37 — Odpovědět

  No,co vím,jsou země kde Evropanky na výletě taky nesmí nosit kratký kalhoty či mini …. dokonce někde je nutí mít i šátek na hlavě :-D

  0
  0
 7. ishi
  18.4.2013 – 8 Iyyar 5773 v 11:54 — Odpovědět

  Článek je fajn, ale ilustrační fotografie neukazuje hidžáb, ale nikáb. Hidžáb je takový ten šátek přes hlavu a kolem krku, který ale nechává obličej vidět.

  0
  0
 8. woodoo
  18.4.2013 – 8 Iyyar 5773 v 12:24 — Odpovědět

  Rozhodnutí Nejvyššího soudu je ponejvíce schizofrenní. Zákonem z roku 2004 je nošení hidžábu zakázáno ve státních institucích. V soukromoprávní instituci ale, dle výroku NS nelze toto uplatnit, neb by se jednalo o náboženskou diskriminaci. Pokud by tomu tak bylo, je zjevné, že zákon z roku 2004 je diskriminační (tady se nejedná o diskriminaci?), nicméně není tomu tak, zákon platí do dnešních dnů. Nemělo by být rozdílu v uplatnění smyslu tohoto zákona i v soukromoprávních institucích, arci že je to vlomení se do práv svobodného podnikání, ta jen chce uplatnit nárok na jisté omezení z platného zákona, i když není v tomto explicitně vyjádřen. Pokud budeme uvažovat rovnost před zákonem, nemůže být zvýhodňován jeden zájem před druhým, vyjma zákonem taxativně stanovených situací, např. válečný stav, ale v tomto případě o něj jistě nejde. Dá se s úspěchem domnívat, že dojde k explicitnímu vyjádření zájmu, který se vztahuje na prostor veřejný i do institucí soukromoprávních.

  Určitě ale stojí za povšimnutí toto: „Muslimští vůdci varují před dopady zavedení dalších omezení v nošení hidžábu.“ :O)

  0
  0
 9. dada
  18.4.2013 – 8 Iyyar 5773 v 13:51 — Odpovědět

  Co mi na tom zahalování hodně nesedí a proč podle mě jeho význam zachází i dál, než že by bylo jen náboženským symbolem, to je ten specifický poměr k ženám, který z něho vyplývá. I když jde jen o tu “nejlehčí” formu, kdy tedy nesmí jít vidět vlasy a krk a křivky těla. I tak to v parném létě musí být značně nepříjemné a omezující. Je to jako nasadit ženě na ruky okovy. Kdyby byl řetízek dostatečně dlouhý, ještě by nakonec mohly být pohodlnější.
  “Zahalování” podle mě nastavuje pokřivené podmínky především mezi muži a ženami. Omezuje ženu kvůli chlípným pohledům mužů (takže muže staví automaticky do role potenciálních chlípníků). Je to ponižující jak pro ženy, tak pro muže. A je na pováženou, jestli něco takového ve svobodné společnosti trpět. Trpěli bychom, kdyby nějaká učitelka nebo studentka začala nosit dobrovolně okovy? Na elegantním řetízku, které ji téměř neomezí v pohybu? Jako symbol oddanosti svému muži? A aby si ostatní nechali zajít chuť? Nevím, pořád se mi to nějak příčí.
  Kdybych já osobně byla muslimkou, nenosila bych takový háv v Evropě už jen kvůli solidaritě se svými sestrami, kterým je v echt muslimských zemích krutě vnucován a které se ho nemůžou zbavit, pokud je jim život milý. Pokud by tedy něco jako modernizace islámu bylo možné, pak kde jinde už se to může odehrávat, než ve svobodomyslné Evropě? Místo aby evropské sestry podpořily ty, kterým je upíraná svoboda, spíš jim svým mundúrem ještě zatloukají hřebíčky do rakve.

  0
  0
 10. woodoo
  18.4.2013 – 8 Iyyar 5773 v 18:23 — Odpovědět

  Ad 9) dada: S tím nelze než souhlasit, zvláště pak s větou poslední. Avšak pravděpodobnější je pozvolné šíření, penetrace myšlenek islámu salámovou metodou. Ve svém počtu zatím nemohou být nad zákonem, jen tu a tam vyjednat výjimku pro sebe. :O)

  0
  0
 11. plan-9
  18.4.2013 – 8 Iyyar 5773 v 19:45 — Odpovědět

  ja mam v tomhle ohledu trochu hokej, taky jsem v mladi nosil na sobe ruzne vystrelky, takze bych chapal, ze by si nekdo na sebe chtel nasadit nepruhledny oblek. v tomhle ohledu se na to divam, jako by nekdo chodil treba s rolemi
  toaletniho papiru kolem krku. takze takovou vec bych mel tolerovat.

  na druhou stranu jsou mista kam se punkove ciro, roztrhane metalove kalhoty, celotelovy skafandr a to jsou treba urady, divadla…..
  satek na hlave u urednice bych snesl, celotelovy skafandr by uz mi asi vadil.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Vedla návštěva izraelského prezidenta k rasistickému nařízení?

Další článek

Holokaust Romů po Česku