Zdroj: pravda.sk

Na tuniský ostrov Djerba se v uplynulých dnech sjely tři tisícovky židovských poutníků. Udržují tak dvousetletou tradici pouti k synagóze El Griba, která je jednou z nejstarších židovských sakrálních staveb na světě. Během pouti přicházejí ke slovu i další tradice, jako je například pití bokhy, tuniského fíkového likéru.

El Griba byla vystavěna kolem roku 586 př.n.l. . V roce 2002 se stala terčem bombového útoku, při němž bylo zraněno 21 osob, převážně Němců a Tunisanů. Po revoluci a nástupu islamistické strany Al Nahda se obavy z terorismu znásobily a vloni a předloni se počet návštěvníků synagogy snížil.

Když v roce 2012 navštívil Tunisko představitel Hamásu Ismail Haniyeh, zdravili jej přívrženci strany Al Nahda popěvkem “smrt židům”.

Al Nahda přesto opakovaně zdůrazňuje, že je schopna tuniské židovské komunitě i židovským turistům zajistit bezpečí, což demonstrovala zostřenými bezpečnostními opatřeními právě před a během letošní pouti. Tuniská vláda bezpochyby věří, že bezpečný průběh židovské pouti povzbudí zahraniční investory. V turistickém sektoru je zaměstnán každý desátý Tunisan a úpadek cestovního ruchu způsobuje tuniskému hospodářství nemalé potíže.

Tuniský vrchní rabín před několika týdny prohlásil, že Al Nahda je “stranou židům nejbližší, neboť vychází ze stejných náboženských kořenů.”

Médii také proběhla zpráva o setkání představitelů Mossadu a Al Nahdy v katarském hlavním městě Dauhá. Předmětem jednání prý měla být bezpečnost židů v Tunisku. Al Nahda ale tuto informaci oficiálně popřela s tím, že “židé mají v Tunisku stejná práva jako ostatní občané.”

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: al-akhbar.com

 

REKLAMA: Chcete tričko: MOSSAD, IDF, Davidovu hvězdu či mapu Izraele? Sledujte náš elektronický obchod – www.jewish-eshop.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kam by svět dospěl

Další článek

Charitativní fotbalový zápas na pomoc vzdělávání dívek