Zdroj: Wikipedie.org

Dívky v Saudské Arábii mají poprvé dovoleno, (alespoň) v soukromých školách, sportovat. Jedná se o jeden z dalších dílčích kroků k postupnému  růstu ženských práv v ultrakonzervativním království.V dívčích soukromých školách jsou tak  povoleny sportovní aktivity v souladu s pravidly šari´a. Studentky musí nosit vhodný oděv.

Mluvčí ministerstva školství, Muhhamad al-Dakhini, řekl, že povolení sportovních aktivit dívkám v soukromých školách vychází z islámského náboženství a je plně v souladu s právem šari´a.

Vláda již dříve tiše tolerovala tělesnou výchovu na některých soukromých školách.

Toto rozhodnutí ukládá školám i poskytnutí odpovídajících prostor a vybavení pro sportovní aktivity dívek.

Náměstkyně ministra školství pro ženské záležitosti, Nora al-Fayez řekla, že je  plánováno rozšíření sportovní výuky ve školách. Zůstává ale nejasné, zda by dívky měly přístup ke stejné úrovni tělesné výchovy jako chlapci.

Saudská Arábie povolila na poslední letní olympiádě dvě své atletky, ale až poté, co Mezinárodní olympijský výbor vyvinul tlak na zrušení praxe, kdy byly na olympiádu posílány pouze mužské týmy.

Jejich účast ale nebyla v saudskoarabských televizních stanicích vysílána.

Pouze největší dívčí univerzita v Saudské Arábii má bazén, tenisový kurt a tělocvičnu pro své studentky.

Ženy jsou také vázány přísnými pravidly, pokud jde o jejich oblečení.

Atletky také nelze zaregistrovat do sportovních klubů a ligových soutěží.

Vláda zavírala oči nad turnaji, kde proti sobě stály pouze ženské týmy.

Saudskoarabský král Abdallah je pro prosazování těchto reforem. Musí ale čelit názorům saudskoarabských šejků, kteří jsou proti všem typům sportovních aktivit pro ženy. Argumetují tím, že ženy musí být chráněny před obtěžováním a účastí ve veřejném životě.

Navzdory tomu tisíce žen v Saudské Arábii pracují jako lékařky či profesorky. Mohou být zaměstnány jako prodavačky v obchodech. V roce 2015 budou moci také prvně kandidovat a volit v komunálních volbách. Byl také zrušen zákaz, který zakazoval ženám jezdit na kole.

Ale  každé povolení obsahuje i zákazy:

Ženy mohou prodávat pouze v obchodech pro ženy. Jezdit na kole mohou, ale pouze v parcích, musí být doprovázeny mužským příbuzným a  oblečeny v tradičním islámském oděvu.

V  jiných oblastech je svoboda ženy stále omezená. Ženy mají zakázáno řídit auto a nemají dovoleno cestovat nebo chodit do školy bez svolení mužského opatrovníka.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: echoroukonline.com

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Na mýtném si mastí kapsu jenom Kapsch

Další článek

Antisemitismus v maďarské církvi