Zdroj: Archiv

Protestů ultrapravicových radikálů proti květnové židovské konferenci v Budapešti se zúčastnila manželka Loranta Hegeduse, známého protestantského pastora. Z pódia pronesla projev odsuzující židy a Izrael. Pastor sice veřejně nevystoupil, ale manželku na akci doprovázel.

I když je podle zpráv serveru jpost.com v Maďarsku antisemitismus na vzestupu, křesťanské církve s židovskou komunitou většinou spolupracují na zaznamenávání případů vystoupení proti židovské a romské minoritě.

Maďarská reformovaná církev (MRC) zahájila vyšetřování, které může skončit Hegedusovým odvoláním. Biskup Gusztav Bolckei o Hegedusových politických aktivitách prohlásil, že se jedná o “permanentní provokaci.”

Maďarští židé, kterých je celkem mezi osmdesáti a sto tisíci, postoj církve oceňují. Petr Feldmajer, nový představený maďarské židovské komunity je přesvědčen, že Hegedus nakonec přijde o místo.

Sám pastor se k tématu odmítl vyjádřit.

Maďarská reformovaná církev má silnou nacionalistickou tradici z dob, kdy byla v opozici proti habsburskému katolictví.

Představitelé MRC antisemitismus již několikrát odsoudili, ale před deseti lety se nedokázali zbavit Hegeduse, jehož otec byl v té době budapešťským biskupem. Hegedus je ve své funkci ohrožen znovu až nyní, poté, co sám pořádal antižidovské protesty.

“Podle našich demokratických pravidel musí kárné řízení začít na úrovni oblastní církve,” řekl Rolcskei. Pokud se ukáže, že se pastor skutečně provinil, bude jeho případ postoupen výš a před konečným rozhodnutím jej posoudí církevní soud.

“Jde to, ale je to velmi zdlouhavý proces,” dodal Rolcskei.

Feldmajer se domnívá, že antisemitské postoje zastává asi jen desetina reformovaných kazatelů a doufá, že vedení církve je dokáže přesvědčit, aby své názory změnili.

“Snazší je to v katolické církvi,” je Feldmajer přesvědčen, “nejen za zavřenými dveřmi, ale i na veřejnosti.” Podle něj kardinál Peter Erdo židovskou komunitu podporuje a za Erdova působení se vztahy židů s katolickou církví v Maďarsku velmi zlepšily.

V předvolebním období roku 2010 zveřejnili katoličtí biskupové otevřený dopis varující před “novopohanskými sklony” některých politických stran. Šlo o jasnou narážku na některé ideologické projevy Jobbikovy ultrapravicové strany, která se odvolává na maďarskou předkřesťanskou historii.

Erdo, který byl jedním z kandidátů na post papeže, se vloni zúčastnil vzpomínkového Pochodu živých k uctění památky obětí holokaustu.

“Dostal jsem nějaké nepříjemné dopisy a v některých denících jsem byl kritizován za to, že katolická církev není dost patriotická,” říká o tom kardinál. “Někteří dokonce tvrdí, že Ježíš nebyl Žid. To je šílené.”

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: jpost.com

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Saudská Arábie povoluje dívkám hodiny tělocviku

Další článek

Maďarský neonacista vystoupí v Praze na sportovní akci