Zdroj: jetsettrader.com

I když to tak mnohdy nevypadá, bohatství se může ukrývat stejně dobře v peněžence i v mozku. To co máme v peněžence, nám často může pomoci pořídit potravu pro mozek (anebo taky pro jeho destrukci). To co máme v hlavě, nám pak může pomoci zvětšit obsah peněženky.  

Stejně jako peníze, i naše vědomosti časem degenerují. Peníze ztrácejí na hodnotě vlivem inflace, naše myšlenky ztrácejí postupně jasnost.  Tedy potud mají peníze i mozek zhruba stejné „vlastnosti“. Nicméně o peníze můžete poměrně jednoduše přijít. Stačí nepříliš vhodně investovat či je spotřebovávat za neproduktivní a k životu zbytné věci.  U mozku to tak není. Nemůže někdo přijít a říci, naučil jsem vás to dobře a jiného špatně a tak vám vaše vědomosti vezmu a dám druhému, abych je zprůměroval. Naproti tomu v případě třeba zdanění příjmu fyzických osob je takový postup možný a ještě se najde mnoho lidí, kteří mu budou tleskat. Asi by je jejich nadšení přešlo, pokud by měli odevzdat poměrnou část myšlenek (mozku) ve prospěch jiného.

Pokud se tedy budete rozhodovat do čeho investovat, volte především sebe. Investujte do vzdělání anebo třeba zážitků, která vám už nikdo nevezme.

Autor: Šimon Finemon

2 Komentářů

 1. mordi
  30.5.2013 – 21 Sivan 5773 v 16:38 — Odpovědět

  Šimone, je to sice klamná analogie (s tím zdaněním) a nějak mi do té úvahy nezapadá, protože porovnáváš nesrovnatelné.
  Tvou myšlenku se pokusím vyvrátit. Předpokládejme, že můžeme i vzdělání či inteligenci zprůměrovat.
  A pokud budeme mít nějaký mozkový trust, tedy tým odborníků, tak při správném vedení jeho výkon bude odpovídat průměru * počtu členů * třeba nějaká konstanta, kterou by bylo potřeba vypočítat. Výkon trustu bude daleko převyšovat schopnosti jednotlivců. Toho se využívá poměrně hojně například v korporátním prostředí – například při brainstormingu.
  Odpovídá to i českému přísloví: Víc hlav víc ví.
  Ale přes to všechno se mi Tvé doporučení jeví jako rozumné. Investujte do svých znalostí a schopností. Může to přinést i finance. Mne se mé znalosti z oblasti záchrany zákazníků hodili právě tento týden, kdy jsem vyjednal příznivé podmínky po skončení fixace u stávající banky. Bez nutnosti refinancování. Podařilo se mi stáhnout úrokovou sazbu o více než 3 % na 2,69 a to i přes to, že zůstatek nesplacené hypotéky je přes 90 %. K tomu jsem získal zlatou kartu, pojištění právní ochrany, které jsem si chtěl tak jako tak zřizovat, neomezené množství účtů v cizích měnách zdarma, možnost mimořádných splátek, slevu přes 12 % při platbě kartou ve vybraných prodejnách, asistenční pojištění zdarma, a spoustu dalších výhod. To vše mne vyjde na 199 Kč měsíčně k úrokům. Jedinou podmínkou je obrat 40.000 na účtu, což není problém vygenerovat ani při nižší výplatě – cirkulací peněz trvalými příkazy mezi mými účty.

  Důležitá není tedy jen teorie, ale praxe. Musíme se učit životem a to co se naučíme se musíme naučit používat při obchodním vyjednávání.

  0
  0
 2. josh
  1.6.2013 – 23 Sivan 5773 v 16:19 — Odpovědět

  mordi a co z toho sice chytreho majetneho vyjednavani ti zbyde pro budouci vek? pro ten casny to jeste de, a je to v poradku. A ze srovnava nesrovnatelne?

  Hmm

  Naopak – srovnava veci naprosto analogicky srovnatelne.
  vid. Lukáš 12:33 Prodávejte svůj majetek a dávejte chudým. Pořiďte si měšce, které nezchátrají, nehynoucí poklad v nebi, kam zloděj nepřijde a kde mol neničí.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Muslimští náboženstí vůdci se modlili v Osvětimi

Další článek

Židovské organizace protestují proti karikaturám