Zdroj: Shekel

Egypt je zmítán nepokoji. Stoupenci vlády islamistů se chystají k násilným útokům proti demonstrujícím odpůrcům islamistů z řad sekularismů a umírněných muslimů. V některých lokalitách dochází k přidáváni příslušníku bezpečnostních složek na stranu demonstrantů proti islámské vládě.

Jak ukazuji fotografie pořízené přímo mezi shromážděnými stoupenci islámské vlády, mávají stoupenci Muslimského bratrstva i vlajkami teroristické sítě al-Qaida (obrázek 1).

Policie v lokalitě hlavního města Káhiry Dokki, což je kousek od náměstí Tahrir, se přidala na stranu demonstrujících odpůrců islamistů. Ministerstvo vnitra odmítlo chránit centrálu Muslimského bratrstva a jeho pobočky před demonstranty. Podle egyptských policistů má policie sloužit lidu a ne vládnoucímu systému.

Podle očitých svědectví je zásadní rozdíl mezi shromážděními islamistů a demonstrantů za sekulární stát. Shromáždění stoupenci islámské vlády provolávali verše z koránu a slogany typu „chceme islámské právo, chceme prezidenta Mursího“ apod. Naopak demonstrující sekularisté a umírnění muslimové volají „chléb, svobodu a sociální spravedlnost.“

Fotografie pořízené z davu stoupenců Muslimského bratrstva a islamisty Mursiho ukazují aktivisty ozbrojené různými improvizovanými zbraněmi (obrázek 2 a 3). Podle zpráv egyptských medii zadržela policie při raziích zbraně připravené nejspíše islamisty k útokům na odpůrce islámské vlády. Našli 142 ručních granátu, 440 výbušných raket a mnoho dalších zbrani a střeliva. Byty byly pronajaté skupinou Palestinců několik dni zpět a v egyptských médiích se hovoří o tom, že přípravy na útoky proti odpůrcům islamistů organizovali lidé napojení na palestinský Hamas.

 

Podle EgyptAir za posledních několik dní odletělo z Egypta kolem 60 tisíc lidí. Demonstrující odpůrci islamistů mají i transparenty na kterých obviňuji současného prezidenta USA Obamu z podpory terorismu (tj. islamistického prezidenta Mursiho, obrázek 4). Podle cizinců žijících v Egyptě je protiamerická a proti-západní nálada v obou znepřátelených táborech. Pro islamisty jsou USA a Evropa málo islámská, ale pro odpůrce islamistů je současná podpora USA a EU islamistům důkazem jejich podpory terorismu a nedemokratickým silám v Egyptě.

Autor: Lukáš Lhoťan

Vice informací v angličtině zde: egyptmonocle.com

14 Komentářů

 1. Natan
  3.7.2013 – 25 Tammuz 5773 v 07:10 — Odpovědět

  Myslím si, že bohužel, problém Egypta je v tom, že egyptské území není schopno uživit egyptské obyvatelstvo. Podle různých odhadů od 10 po 20 mil. lidí.

  Aby Egypt mohl dovést dostatek potravin musí vývážet nebo se zadlužovat. Zadlužování je cesta do pekla a nepokoje nepřispívají vývozu. Egypt muže vyvážet zboží a k tomu potřebuje investice do výroby nebo služby, zejména v cestovním ruchu. Obojímu neprospívá současná situace.

  Bojím se, že situace spěje ke katastrofě. Mnoho milionů lidí, aby nezemřelo hladem, se vydá do Evropy.

  0
  0
 2. Karel79
  3.7.2013 – 25 Tammuz 5773 v 07:57 — Odpovědět

  Dobrý příspěvek. Pracovní morálka muslimů, agrese vůči turistům přinášejícím peníze. A proto co ? Hrr na neveřící psy do Evropy.

  0
  0
 3. Natan
  3.7.2013 – 25 Tammuz 5773 v 08:02 — Odpovědět

  Dá se na to i takto nahlížet. Jde ale o druhořadý problém. Měl jsem ovšem na mysli fakt, že v Egyptě je málo orné půdy a Nil pomalu už nestačí k zásobování vodou pro skoro 80 mil. lidí.

  0
  0
 4. Erich
  3.7.2013 – 25 Tammuz 5773 v 08:08 — Odpovědět

  Ad 1. Brambory se pěstují v Egyptě na výměře přibližně 84 000 ha, ale plocha se výrazně mění v závislosti na požadavcích na vývoz. Po bavlně tvoří brambory druhou nejvýznamnější vývozní komoditu. Vyvážejí se především do EU (80 %), do arabských zemí, ale také do Ruska. V roce 1992 činil export do zemí EU 182 000 t. Hlavní vývozní sezóna v Egyptě pro evropské odběratele trvá od prosince do dubna. Brambory jsou však pěstovány průběžně od srpna do června. Veškeré zemědělství v Egyptě je vázáno na zavlažovací systémy z povrchových kanálů nebo spodních vod. Při posuzování egyptského bramborářství je nutné rozlišovat deltu Nilu a oblasti určené především pro pěstování brambor na export, což jsou převážně území na okraji pouště na zúrodněných panenských půdách nebo v oázách.

  http://www.agronavigator.cz/default.asp?ch=1&typ=1&val=12658&ids=105

  http://blisty.cz/art/28186.html

  0
  0
 5. Erich
  3.7.2013 – 25 Tammuz 5773 v 08:16 — Odpovědět

  AD 2. Proč jsou černoši líní:

  http://pekarkova.blog.idnes.cz/c/249234/Proc-jsou-cernosi-lini.html

  0
  0
 6. Erich
  3.7.2013 – 25 Tammuz 5773 v 08:34 — Odpovědět

  Ad 3. Na vysvětlenou, proč jsem toto uváděl:

  Při pěstování brambor na export se v Egyptě používají nejmodernější technologie, výnosy jsou 35-40t/ha ( u nás v průměru asi 21t/ha ) ale bohužel, protože se pěstují v písčitých oblastech jednak se devastují zásoby spodních vod a používají se chemické přípravky a hnojiva.

  Některé africké národy tak můžou mít problémy s potravinovou soběstačností třebas už jenom kvůli nevhodné skladbě pěstovaných druhů, náročných na vodu a určených převážne pro export, absolutně nevhodných do místních podmínek. A my na ně budeme pohlížet jako na lemry líné viz Karel79. V kanclu na stolcích budeme obmněnovat kytí za pětikačku dovezenou přímo z Afriky a vůbec nám nedojde, že tamní děvčata místo pugétu dostanou akorát tak nějaký kožní ekzém z těch všech chemikálií.

  0
  0
 7. J.Formánek
  3.7.2013 – 25 Tammuz 5773 v 09:06 — Odpovědět

  Černoši nemohou být líní či nelíní, protože je to naprosto nesmyslná zobecňující kategorie. O těch lidech nikdo naprosto nic neví, neb tu vládne multikulturalismus vysazený na prázdné fráze obecné, navíc se Češky provdané za černochy naprosto flákají a o ničem neinformují, třeba taková Karima Sadio raději píše o islámu zavádějící obecnosti či jednotlivosti, než by se snížila k pravidelnému informování o Senegalu, který je jí při její kariéristické megalománii asi moc malý a nezajímavý.

  Ještě podivnější je, že tu o Africe nepublikují samotní ČR černoši. Prošlo by jim to i anglicky či francouzsky. Ten zájem tu je a do Afriky se jezdí………to mi vysvětlete. Proč něco nenapíše manžel Sadio? Nikdy nic? Možná jsou tedy tady všichni pilní na poli, při blogování už ne.

  0
  0
 8. Erich
  3.7.2013 – 25 Tammuz 5773 v 11:19 — Odpovědět

  Ad 7/5. Jaroslave Iva Pekárková má za manžela černocha – myslím že křesťana.

  0
  0
 9. J.Formánek
  3.7.2013 – 25 Tammuz 5773 v 15:00 — Odpovědět

  7. To jsem pochopil. PR manžela se mi líbilo, nicméně je to další plácnutí do vody a ukázka neschopnosti psát na zajímavé téma a) komplexně b) pustit k tomu psaní konečně i ty nebohé černochy. Ty manželky maj snad na Afriku copy-right nebo jsou rasistky.

  0
  0
 10. J.Formánek
  3.7.2013 – 25 Tammuz 5773 v 15:06 — Odpovědět

  Jinak zpět k Egyptu. Z hlediska islámu mají “alláhovi otroci” právo utopit ty polokafíry na ulici v krvi. O tom je korán i hadíthy, Erich na to vůbec nereaguje, neb je plně zaměstnán bílou vinou.

  Bílá vina nemá žádnou zásadní literaturu, islámská vina ano. Dokonce posvátnou.

  V Íránu byla 2 roky úžasná svoboda po pádu šáha. 2 roky, na které se dá hezky vzpomínat. Zbytek známe, málokdo už ovšem ví, že Muslimské bratrstvo inspirovalo jistého Chomejního už v 50. letech. Normální odnož jako Hamás.

  Rozdíl tu je v tom, že neefektivní diktaturu nedokáže Egypt financovat ropou či plynem, ledaže by okupoval Líbyi. Dále ZATÍM nezvládl ovládnout armádu a policii. Ale jsme v ranné fázi. Nic z toho ještě nevyplývá…

  0
  0
 11. Erich
  5.7.2013 – 27 Tammuz 5773 v 10:28 — Odpovědět

  Ad 10. Erich vidí, že lidé demonstrující na Tahríru proti Muslimskému bratrstvu, chrání ženy zahalené do muslimských šátků před sexuálním obtěžováním a zároveň vidí další skupinky mužů cca 2 metry od těchto žen a ženy samé, kerak vykonávají muslimské motlitby. Z toho co Erich vidí Erich usuzuje, že není muslim jako muslim.

  http://zpravy.ihned.cz/svet-afrika/c1-60194540-egypt-muzi-vytvorili-lidske-stity-aby-predesli-sexualnimu-obtezovani-zen#fotogalerie-gf549407-7-2343680

  0
  0
 12. 5.7.2013 – 27 Tammuz 5773 v 10:46 — Odpovědět

  Erich, ano mezi lidmi na Tahriru jsou liberální muslimové co nechtějí šariu … bohužel v českých mešitách takové nepotkáte.

  0
  0
 13. J.Formánek
  5.7.2013 – 27 Tammuz 5773 v 15:57 — Odpovědět

  Erich má vysokou apologetickou, na Tahríru už znásilníli apod. 81 žen ofiko, neofiko to radši nechci vědět. Nicméně on se nám tu klidně zaraduje.

  0
  0
 14. Mari de Sadio
  7.7.2013 – 29 Tammuz 5773 v 23:35 — Odpovědět

  @ Comment cislo 7
  Bonjour Mr. Formánek,
  Malheureusement pour meriter mon sejour et faire preuve d’integration reussie, je dois beaucoup travailler et payer LES impots, qui font bouger ce pays.
  Donc evidement une telle personne responsable n’a meme pas une seconde a perdre a creer un reservoire de deversement de haine, ou perdre son temps et ses soires a alligner des commentaires sur tous le web!

  J’aime beaucoup les travaux de champs, car perdre son temps a propager de la haine sur la toile n’apporte pas du pain (chleba) sur la table de sa famille.

  PS: Bonne soiree a femme de Formanek!

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Víme, jaký chceme stát?

Další článek

Srovnání konkurenceschopnosti ČR a Izraele