Zdroj: Archiv

IMD World Competitiveness Center vydal nový Yearbook 2013 porovnávající konkurenceschopnost 60 nejkonkurenčnějších zemí. Nejlkokurentnějším státem je USA (1. pořadí). Pak následují Švýcarsko (2. pořadí), Hong Kong (3. pořadí), Švédsko (4. pořadí) a Singapur (5. pořadí).  

Provedl jsem porovnání konkurenceschopnosti ČR a Izraele (Graf 1). ČR se neustále posouvá v konkurenceschopnosti dolů. Z 29 místa v roce 2009 na 35 místo v roce 2013. Izrael se z 24 místa v roce 2009 přesunul přes 17 místo v letech 2010 a 2011 na 19 místo v letech 2012 a 2013. Izrael je v celkové konkurenceschopnosti lepší než ČR.

Konkurenceschopnost se skládá ze čtyř základních skupin: ekonomický výkon (Graf 2), efektivnost řízení státu (Graf 3), efektivnost podniků (Graf 4) a infrastruktura (Graf 5). Ani v jedné skupině není ČR lepší než Izrael.

Hodnocení je sestaveno z 333 dílčích faktorů. V Grafu 6 je počet faktorů, ve kterých jsou oba státy dobré a v Grafu 7 nejhorší faktory.

Izrael je světová jednička (zaujímá 1. pořadí) v politice centrální banky (ČR zaujímá 10. pořadí), v nákladech na vědu a výzkum podniků (ČR 21.), v podílu celkových nákladů na vědu a výzkum na HDP (ČR 21.), v celkových veřejných nákladech na vzdělání k HDP (ČR 41.), v inovační kapacitě (ČR 31.), ve vědeckém výzkumu (ČR 30.), ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru (ČR 57.), v rozvoji a aplikacích technologií (ČR 43.), v transféru znalostí (ČR 41.), v dovednostech v informačních technologiích (ČR 45.) a v kybernetické bezpečnosti (ČR 28.).

Světovou dvojkou je Izrael v podnikání (ČR je na 31. místě). Trojkou je Izrael v pružnosti a schopnosti přizpůsobení se (ČR 47.).

ČR je světovou trojkou v krátkodobých úrokových mírách (Izrael zaujímá 34. pořadí).

Naopak je Izrael poslední (60. pořadí) v imigračním právu (ČR 42). Je ale otázkou zda velmi přísná imigrační politika není pozitivum, ale v IMD to hodnotí negativně. Na 59. místě je Izrael v podílu nepracujících dětí a seniorů na pracujících (ČR 13.).

ČR je 57. místě ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru (Izrael 1.), 54. místě v příspěvku zaměstnavatelů na sociální zabezpečení (Izrael 8.) a na 53. v reálném růstu HDP (Izrael 20.).

Autor: Natan

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Bouře v Egyptě – hrozí občanská válka či převrat?

Další článek

Dnešek v historii: operace Entebbe