Zdroj: idnes.cz

Další šílenost z pera našich pravděpodobných budoucích vládců. Takto se nechal slyšet kandidát SPOZ a dokonce současný ministr Zdeněk Žák.

Pan ministr si nechal vyjet nějaká čísla o provozu Českých drah, viděl, že osobní doprava je ztrátová a proto potřebuje více pasažérů. I přišel s návrhem, že mimo špičku by jízdné mělo být zdarma. To prý dráze cestující přitáhne.

Jistě, s tím souhlasím. Ale panu ministrovi zřejmě ušlo, že nejde ani tak o počet cestujících, jako o zvýšení tržeb, aby dráhy přestaly být ztrátové. Já vím, že s blížícími se volbami přichází ze stran kandidátů jeden populistický návrh za druhým, ale říkám si, že co je moc, to je moc.

Zkusím vyjmenovat pár bodů, proč by to asi pane ministře nešlo, doufám, že je pochopíte:

– vlaky bude skutečně jezdit více lidí, ale zvýší se tím i náklady na provoz, úklid a údržbu a to bez zvýšení tržeb,

– jiní soukromí dopravci na dráze (Regiojet, Leoexpres) budou stát žalovat za nekalou soutěž,

– totéž se dá čekat od autobusových firem,

– bezdomovci v zimě zajásají a začnou jezdit napříč republikou, zvláště přes noc,

– lidé přeloží část svých plánovaných jízd z doby špičkové na dobu mimo špičku a tržby tak opět klesnou.

A těch bodů by se dalo najít víc.

Dle mého názoru není tento návrh hodný ani pětiletého dítka. Tohle už přímo zavání psychiatrickou léčbou. A tento člověk nám dělá ministra. Bože ochraňuj nás!

Možná to ale bylo způsobeno virózou. Třeba se už šíří od špičky našeho státu i do nižších pater jemu oddaných lidí. Ať je to jak je to, někde přeci musí už ležet hranice. Nejhorší je, že pan ministr toto nemyslel jako vtip.

Autor: Tomáš Flaška

3 Komentářů

 1. woodoo
  30.9.2013 – 26 Tishri 5774 v 09:59 — Odpovědět

  Lidská blbost přece hranic nezná. Mohlo by se jednat o konstantu bez její známé hodnoty. “O)

  0
  0
 2. Náhodný kolemjdoucí
  9.10.2013 – 5 Heshvan 5774 v 06:28 — Odpovědět

  Vliv výrazného zlevnění dopravy pro jednotlivce na ekonomiku je poměrně složitý, protože něco takového by mimo jiné výrazně zvýšilo mobilitu pracovních sil vázaných např. na nemovitosti v zapadlých městečcích. Podle článku to vypadá, že autor takovou analýzu neprovedl, pouze nemá rád Zemana. To by nevadilo, Zemana nemá rádo celkem oprávněně spousta lidí. Vydávat to ale za “vědecky podložený” názor je ovšem chybou.

  0
  0
 3. Tomáš Flaška
  9.10.2013 – 5 Heshvan 5774 v 06:33 — Odpovědět

  ad 2). Souhlasím s vámi, že analýzu jsem neprovedl i s tím, že nemám rád prezidenta Zemana. Ale nesouhlasím s tím, že jízdné zdarma by zvýšilo mobilitu pracovních sil, protože zdarma se podle návrhu mělo jezdit pouze mimo špičku.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Vůdce daroval židům město …

Další článek

Al Džazíra: „Za vyšetřováním šéfa českých muslimů stojí volební kampaň“