Zdroj: vosizneias.com

Současné občanské nepokoje na Ukrajině zneklidňují tamní židovské představitele. Ti poukazují na skutečnost, že významnou roli v protestech proti vládě hraje ultrapravicová strana Svoboda. Její vůdce, Oleg Tyagnibok, tvrdí, že Ukrajinu ovládá rusko-židovská mafie.

Ukrajinský Židovský výbor vybídl přísušníky místních komunit, aby v konfliktu zachovávali přísnou neutralitu. Kvůli obavám z násilností ze strany voličů Svobody bylo zrušeno několik veřejných oslav svátku Chanuka.
Ačkoli se během protestů antisemitské výroky neobjevily, hrůzu nahání heslo demonstrantů “Sláva národu, smrt jeho nepřátelům”. Tento slogan ve II. světové válce používali nacionalisté vraždící židy. I když někteří řadoví protestující netuší, odkud se heslo vzalo, “vůdci hnutí znají jeho historii i pozadí,” tvrdí Eduard Dolisky, ředitel Ukrajinského židovského výboru.
Mnozí mladí židé se přesto k protestům připojují. Podle aktivistky Alexandy Oleynikové byla řada jejích přátel na barikádách, v prvních řadách v šarvátkách s policií. Na Facebooku sice podle ní antisemitské komentáře jsou, ale v reálném životě se s nimi tolik nesetkává. Přesto se její přátelé mezi demonstranty k židovské identitě příliš nehlásí.
Autorka: Karíma Sadio

Zdroj: jpost.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Hezké Vánoce a šťastný Nový rok Koně 2014

Další článek

Tip na Weinukový nebo Chadventní dárek