Zdroj: Archiv

Toho byly plné volební programy našich stran. Všichni toho mají plná ústa. Po slovu korupce je sousloví daňový únik asi nejčastěji používaným obratem.

A že by rodící se vládní garnitura boj proti únikům myslela vážně? Podívejme se na jeden příklad z praxe. Ta praxe právě politikům chybí. Popíšu vám nejjednodušší daňový únik, s kterým se setkal asi každý z nás.

Víme, že na potraviny je daň z přidané hodnoty (DPH) 15%. Na stravovací služby v restauraci pak 21%. Pokud si dáte u Mc Donalds menu za 100 Kč a sníte ho v restauraci, pak Mc Donalds má kasírovat 82,60 Kč a 17,40 Kč má odvést jako 21% DPH státu. Pokud si ale stejného hamburgra koupíte “do ruky” a sníte ho na ulici, je to považováno za prodej potravin, na který se vztahuje 15% DPH a Mc Donald si tak ponechá 87 Kč a státu odvede jenom 13 Kč.

Pokud si v řetězci rychlého občerstvení necháte vystavit účtenku, uvidíte, že v drtivé většině případů je zde DPH 15%. Jenom zcela výjimečně se vás obsluha zeptá, zda to chcete jíst tady či nikoliv. A i když odpovíte, že to sníte tady, tak vám stejně dá velice často účtenku s 15% DPH pro stát, nikoliv 21%. Pokud by přišla kontrola, tak obsluha vždy může tvrdit, že si myslela, že to chcete zkonzumovat na ulici. A víte jaký mají obrat všechny řetězce rychlého občerstvení (KFC, Starbugs, Mc Donald …) za rok? Víte kolik tady uniká na státu na DPH? Hhodně a hodně.

Ale především díky existenci dvojí sazby DPH se určitě takových příkladů dá najít hodně a jsem přesvědčen o tom, že jsou i hodně využívány. A ani v tom nemusí být zlý úmysl stát okrást ale prostě je to dané jenom nejednoznačností a složitostí legislativy, kdy nikdo ani neví jak správně postupovat. Dám ještě jeden příklad. Host stravující se v hotelu, kde i spí zaplatí nějakou sumu. Na ubytování je 15% DPH a některé hotely tvrdí (neříkám že špatně), že strava je služba v rámci ubytování a z celé sumy pak odvedou 15% DPH. Jiné hotely ale zákon pochopili jinak (neříkám že správně) a ze složky za přespání odvedou správně 15% a za stravování pak 21%. Ale jak postupovat když pobyt prodají za paušální cenu zahrnující jak ubytování, tak stravování?

Jak sami vidíte, nelze to rozdělit. Nelze to kontrolovat a nelze zabránit daňovým únikům. Na to je stát prostě krátký. Jediná možná cesta je jednotná sazba DPH. Pak takovéto triky jednoduše nebudou možné. Ve všech oborech, odvětvích, v celém hospodářství. Nemluvě o poklesu nákladů státu na kontrolu a administrativu výběru DPH. Proto pro mě jediný, kdo skutečně myslí vážně boj s daňovými úniky, je jenom ten, kdo usiluje o sjednocení sazby DPH.

A od dnešní vládní koalice se dozvíme, že se provede zavedení třetí sazby DPH – na léky, knihy, nenahraditelnou dětskou výživu a dětské pleny. Já osobně, jako praktik hospodářského života, už vidím v lékárnách to přeřazování vitaminových preparátů do kategorie léků, tedy do nižší DPH, nebo prodej sloučených “zdravotních” balíčků zahrnující jak potřebný lék, tak i doplňkový preparát a celé to zahrnuté v nižší DPH, případně tvrzení, že ta náplast obsahuje i léčivý povrch a je tedy vlastně lékem. Nejveselejší bude prodej svázaných celých ročníků pornografických časopisů jako “knihy” a tím pádem s nejnižší sazbou DPH. Takže stát bude zase muset platit kontrolory, úředníky, výběrčí. Jinak to skončit nemůže.

Teď už jen chybí, aby koalice třeba zauvažovala i o čtvrté sazbě DPH, zvýšené, např. na alkohol a cigarety. To bychom se dozvěděly, že tato krabička neobsahuje cigarety ale nikotinový stimulační prostředek apod.

Takže skutek utek. A vládní program není bojem proti daňovým únikům. Je to zase jenom jejich umožnění. Netvrdím, že to je zlý úmysl. Ale tvrdím, že to je těžká neschopnost. Jediná cesta proti nepoctivcům je jednotná sazba DPH. Toto vše jde opačným směrem.

Autor: Tomáš Flaška

1 Komentář

  1. Natan
    19.12.2013 – 16 Tevet 5774 v 07:56 — Odpovědět

    Boj s daňovými úniky je nutno dělat se zdravým selským rozumem a pravděpodobně po malých, ale účinných krocích. Velké řeči o velkých činech jsou vždy k ničemu.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tip na Weinukový nebo Chadventní dárek

Další článek

Jaká je to myšlenka?