Zdroj: Shekel

Městský soud v Praze udělil první tresty za projekt Opencard. Pětice bývalých úředníků dostala podmíněné tresty a pokuty. Dlužno dodat že rozsudek ještě není pravomocný.   Ale jaksi to na mě působí dojmem, že jde jen o malé ryby. Je už jedno jestli šly škody do desítek nebo stovek milionů. Buď jsou na vině ti úředníci úmyslným trestným činem, pak je ale výše trestu směšná. Nebo konali z pokynu někoho vyššího a pak na lavici obžalovaných neměli co dělat. Či konali špatně z neznalosti či nedbalosti, ale pak je na místě zákonná ochrana v podobě tří platů a další případný pracovně-kázeňský trest. Takto je to něco mezi a spousta otazníků zůstává.

Tak především se často zmiňuje jméno bývalého primátora Pavla Béma, který za Opencard vehementně bojoval. Buď byl skutečně naivní a pak už politicky ztrátou pozic zaplatil dost. Nebo tam byl úmysl a pak by to byla ta velká ryba.

Potud víceméně svodka mediálního zpravodajství. Ale faktem je, že velká škoda vznikla, a že ji inkasovala firma Haguess, která dnes již neexistuje. V době své existence a činnosti pro Opencard měla vlastnickou strukturu “na doručitele”, tedy anonymní. Pokud zde bylo jakékoliv úmyslné trestné jednání, jak naznačuje i soud, pak je zjevné, že majitelé firmy Haguess se přeci někomu museli odvděčit. Úředníci by přeci úmyslně nedělali špatné rozhodnutí jen pro něčí pěkné oči. Jinými slovy zástupci firmy museli někdy, někde a někomu strčit nějakou provizi. A kde tady tedy zaspaly orgány činné v trestním řízení?

Takhle to celé je jaksi nedotažené a vypadá to jen na hon na malé ryby. Je otázka, jestli je vůbec vůle to dotáhnout. Nebo ve skutečnosti šlo skutečně o špatný podnikatelský záměr primátora Béma, úředníci plnící jeho příkazy za nic nemohou a firma Haguess jenom správně podala svou nabídku na správném místě a ve správný čas, aby řádně vydělala. Není nic mezi. Buď jsou všichni čistí, nebo je zde celý řetězec, na jehož odhalení a potrestání stále čekáme. Tohle je zatím o ničem.

Autor: Tomáš Flaška

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kontroverzní PC hry: zastřel si svého žida

Další článek

Krymský parlament rozhodl o připojení k Rusku