Zdroj: Shekel

Srdečně vás zveme na přednášky z cyklu Orient zblízka, který by rád navázal na nejlepší tradice české orientalistiky. Jeho prostřednictvím představíme vybraná témata, jimž se věnují či věnovali pracovníci Orientálního ústavu Akademie věd ČR, jakož i kolegové ze spřízněných pracovišť.

3. dubna 2014

Mgr. Gabriela Özel Volfová

Muslimské feministky a jejich (re)interpretace náboženských textů

(The Muslim Feminists and their (Re)Interpretation of Religious Texts)

Hovoří-li se o postavení žen v islámu, bývají mnohé tradice a praktiky, vnímané jako nepřátelské vůči ženám, připisovány na vrub náboženství. Je ovšem nutné si uvědomit, že množství tradic porušujících práva žen vychází z patriarchálních kulturních hodnot daných zemí a nikoliv z islámu. Muslimské feministky proto usilují o reinterpretaci islámských textů s cílem dokázat, že nejsou zdrojem útlaku, jak je běžné se domnívat, nýbrž naopak zdrojem emancipace. Přednáška proběhne anglicky!

Vstup volný!

Přednáška se uskuteční od 18:00 hod. v zasedací místnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i (3. patro, blok C, Na Florenci 3/1420, Praha 1 – tj. přímo naproti Masarykovu nádraží, metro B „Náměstí republiky“). Bližší informace rád poskytne Bronislav Ostřanský (ostransky@orient.cas.cz, tel. 266 052 210).

Autor: Bronislav Ostřanský

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kielceské ghetto

Další článek

Naše ministryně spravedlnosti