Zdroj: idnes.cz

Rozsáhlý rozhovor s naší ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou pro server echo24.cz stojí za to. Citát: Co si myslíte o odsunu německého obyvatelstva?

“To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.”

Myslel jsem, že to téma bude dále rozebíráno, aby to nevypadalo jako vytržené z kontextu. Moderátor to zkusil následující otázkou: Počkejte, to platí řekněme oproti Polsku. Ale neplatí to vůči předchozím obdobím českých dějin. Nepoužíváte tu měřítka nacistů?

Odpověď již byla naprosto vyhýbavá: ” Ne. Chci říct, že je prostě hrozná škoda, že česko-německé soužití skončilo, a neříkám, že Němci na tom nenesou vinu.” O protektorátu už ani slovo. Rozhovor přešel k jiným tématům.

Určitě na těchto stránkách nemusím rozebírat popravy, koncentráky, Terezín. Své by jistě k tomu mohla dodat i jakákoliv bytost skrývající se pod 77 000 jmény v Pinkasově synagoze v Praze.

S odstupem času jsem se dozvěděl, že ten rozhovor vzbudil poměrně bouři na politické scéně. Šéf hnutí ANO Babiš se pak nechal slyšet, že rozhovor byl veden tendenčně s úmyslem ministryni poškodit.

Komentovat to dál nebudu. Čtenář si udělá názor sám. Celý rozhovor najdete zde: ECHO24.cz

Autor: Tomáš Flaška

 

1 Komentář

 1. dada
  27.3.2014 – 25 Adar B 5774 v 10:04 — Odpovědět

  http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-urban.php?itemid=22554

  Tomáši, tady si počtěte (jestli už jste tak neučinil), to se pobavíte.

  Zajímavá je bouřlivá diskuze pod článkem, mně dost zaujal komentář od Reveila, 17.14, o Rýnských táborech jsem opravdu nikdy neslyšela, o této části historie se u nás asi taky nikdy zrovna moc neučilo, že?

  Kolikrát jsem už slyšela, jak se Němci dokázali vyrovnat se svou minulostí, jak by nám měli být vzorem… stejně jako autor komentáře nemám ten pocit, že by se vyrovnali, naopak, je to pro ně trauma kdesi hodně hluboko, ale stále živé… kamarád na to narazil úplně nechtěně, když kdesi v hospodě zažertoval se svým německým obchodním partnerem na téma Hitler, pro nás by to byl úplně nevinný vtípek… prý totální náraz, ten úplně strnul, zbledl, do konce večera nebyl schopný se s ním bavit…

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Muslimské feministky a jejich (re)interpretace náboženských textů

Další článek

Žít košer – část první