Zdroj: Shekel

B-h: A nezapomeň Mojše na zákony a dodržování košer. Nikdy nevař kůzle v mléce jeho matky. To je kruté.

Mojše: Takže ty říkáš, že nemáme jíst nikdy mléko a maso dohromady?

B-h: Ne, já jsem říkal: nevař kůzle v mléce jeho matky.

Mojše: B-že promiň mi mou hloupost, ale znamená to, že nemáme po masitém jídle 6 hodin jíst mléčné pokrmy, aby se nám nesmísily v žaludku?

B-h: NE, Mojše, poslouchej mě pořádně. Já říkal: nevař kůzle v mléce jeho matky!

Mojše: Můj B-že, odpusť prosím mou nechápavost, ale máme tedy používat dvě oddělené sady nádobí pro maso a mléčné pokrmy abychom se náhodou nespletli?

B-h: Víš co Mojše, dělejte si to jak chcete.

Každý ortodoxní i neortodoxní Žid, který se snaží – ať už nařízením Hospodina nebo z tradice – dodržovat kašrut, musí v České Republice logicky narazit na problém, kde vlastně sehnat košer potraviny, které by tomuto standartu odpovídaly. Dozor nejlepších světových Rabínů v Izraeli totiž upravuje definici košer produktů v podstatě každý den, a seznam povolených potravin se neomezuje jen na potraviny samotné, ale i na emulgátory, konzervanty a další aditiva, která mohou být živočišného původu a samy o sobě nebo v kombinaci s jinými látkami tak vytvoří nekošer potravinu.

Jak je zřejmé, především ortodoxní Židé to mají v naší Republice velice těžké, a je proto logické, že většina z nich buď bydlí v Praze, nebo se minimálně do Prahy chystá (ne-li přímo do Izraele), jelikož zde funguje košer obchod, košer restaurace a celkově je zde přístup ke košer potravinám snadnější.

Celý týden jsem proto věnoval průzkumu, do jaké míry je možné sehnat v běžných obchodech košer potraviny, certifikované hlavními kašrut organizacemi, udělující certifikáty košer, tedy OM (Orthodox council of kashrut MaHaRaL) a OU (Orthodox Union). I přesto, že výsledek není nijak vysoký, sám jsem byl překvapen, co všechno na pultech běžných supermarketů vlastně košer je. Svůj článek jsem rozdělil na dvě části. V první se podíváme na běžné potraviny. Ve druhé se zaměřím na nápoje a specifické produkty, a také si ukážeme několik příkladů problematických éček.

PEČIVO

Chleba a ostatní pečivo jsou velice rizikové a pro ortodoxní Židy je v praxi nemožné v běžném obchodě sehnat košer produkt. Podle kašrutu je totiž i nejmenší brouček přítomný v mouce nepřípustný.

Balené pečivo ovšem košer certifikát může získat – je to například značka Racio a jejich sortiment pšeničných a rýžových chlebíčků. Také křehké chleby značky Knuspi s vyjímkou sýrové příchutě jsou košer. Většina cereálií značky Kellog’s a Emco je také košer.

V praxi tedy platí, že košer čerstvý chleba a pečivo je nutné vždy nakupovat od specializovaných pekařů nebo si je zajistit přes Židovskou Obec.

MASO

Předně je nutno říct, že veškeré maso prodávané v běžných obchodech není košer. Týká se to jak hovězího, tak skopového, drůbežího a masa dalších povolených savců. Takové maso lze získat košer pouze ve specializovaných košer obchodech, kdy je dodržován rituální způsob porážky pod neustálým dohledem zkušených rabínů.

Rybí maso je samozřejmě běžně košer a nevztahuje se na něj zvlášť omezující nařízení, pokud je dodržen základní princip kašrutu – tedy musí mít šupiny a nejedná se o mořské plody. Ovšem pozor si musíte dát při nákupu různých rybích pomazánek, zavináčů a podobných výrobků, které nejsou košer v 99,9%. Obezřetnosti je také nutné při nákupu balených čerstvých chlazených ryb. Stoprocentní jistoty tak většinou dosáhnete nákupem čerstvých ryb v obchodech, které se na tento sortiment zaměřují – například Ocean48. Firma NOWACO také garantuje, že veškerý jejich sortiment neobalovaných filetů a mražených ryb je košer.

Také rybí konzervy značek King Oscar, Rio Mare či Abba se mohou pochlubit certifikátem košer.

MLÉKO

Tak jako u masa i u mléka je třeba dbát na základní nařízení kašrutu – nemíchat mléko a maso dohromady. Překvapilo mne, že jeden z největších českých výrobců mléčných produktů Tatra má košer certifikát téměř na veškerý sortiment. Podobně je na tom firma Zott. Pozor si tak musíte dávat většinou jen na problematická éčka a želatinu, kterou občas obsahují ochucené jogurty. Zmrzliny a ledňáčky garantuje košer certifikátem Algida.

Co se másla týká, český rabinát doporučuje vždy čerstvé máslo od firem Tatra a Madeta.

Košer sýry jsem našel většinou ve specializovaných prodejnách, například Gran Moravia. Z balených sýrů jsem zjistil košer certifikát u značek Galbani, Tartare a Kraft. Také tradiční Olomoucké tvarůžky jsou košer!

OLEJ

Jediný skutečně košer olej, který se mi podařilo najít a který také sám používám na veškeré vaření, je extra virign olivový olej od značky Borges, což je záruka nejvyšší kvalit. Pravděpodobně ani není jiný olej v košer kuchyni potřeba, pokud nevyhledáváte vyloženě slunečnicový olej. Ten vám může zajistit dle českého rabinátu firma Setuza z Ústí nad Labem.

POCHUTINY A SLADKOSTI

Košer značky jsou Walkers, Lotus, Ferrero, Opavia, Lorenz, Fazer, Kraft, Lindt, Nestlé, Mars, M&M, Haribo, Mentos, Chupa Chups, žvýkačky Wrigley’s, Chio Chips.

Vždy je ale nutné se na obalu ve složení přesvědčit, že neobsahují nekošer přísady!

Ve druhé části se podíváme detailně na nápoje, specifické výrobky a také vám objasním problematiku aditiv v potravinách.

Téma pro diskuzi: Stravujete se košer? Jak obtížné je pro Vás v České Republice sehnat košer produkty? Schvalujete košer porážku zvířat? Je nutné dodržovat stále nová nařízení rabínů ohledně kašrutu, nebo se Vám zdá toto příliš ortodoxní? A jak se díváte na kašrut celkově?

Váš názor nás zajímá!

Autor: Ondřej Kubík

 

13 Komentářů

 1. ptiger
  26.3.2014 – 24 Adar B 5774 v 12:08 — Odpovědět

  no zkouším se stravovat..výsloedkem je že v našem mměstě jsem skoro veganem..

  1
  0
 2. 26.3.2014 – 24 Adar B 5774 v 12:18 — Odpovědět

  Bez anglický slaniny s vajíčkem a nebo svíčkové, si svůj život neumím představit..

  0
  0
 3. woodoo
  26.3.2014 – 24 Adar B 5774 v 19:24 — Odpovědět

  Ad 2) David: Doznání jako Tunguzský meteorit. “”O)

  0
  0
 4. cipi
  26.3.2014 – 24 Adar B 5774 v 20:21 — Odpovědět

  Jo, dá se, protože ráda vařím a peču – takže domácí chleba, domácí sýry, domácí lučina, hodně zeleniny… A taky košer rohlíky ze zlína ( bydlí tam olomoucký mašgijach)- ale ta anglická, Davide, ta mi teda fakt chybí – smile…

  0
  0
 5. Refael
  27.3.2014 – 25 Adar B 5774 v 02:13 — Odpovědět

  Pamatuji si jeste velice dobre, kdyz jsem konvertoval ke konzervativni verzi Judaismu v r.2002 v Praze, mel Koser seznam 1-2 stranky:-), a to nehovorim o produktech pro Pesach(pouze instantni kava Elit a macesova moucka). Jedna ma nejlepsi kamaradka mi z USA poslala velky balik s potraviny pro Pesach. Byl to v te dobe(r.2004) pro mne jako B-zi dar.

  Pak jsem priletel z Izraele uz se svoji novomanzelkou do Cech v r.2011 a kamarad mi vytiskl Koser seznam, byl jsem az prekvapen, kolikastrankovy byl. Byl to opravdu obrovsky skok.

  Uprimne, v letech 2002 az 2005(kdy jsem udelal Aliji) jsem si jako mimoprazsky, nemohl dovolit jist 100% koser. Jedl jsem napr.maso, ktere sice nikdy nebylo veprove a nemychal s mlecnymi produkty, ale samozrejme nebylo koser.
  Nemohl jsem si to i z financniho hlediska dovolit. Zkusil jsem jednou jist opravdu koser, ale po 2 tydnech jsem si musel vypujcit penize nebot koser jidla jsou v Cechach obecne i ted myslim, velice nakladnou zalezitosti.
  Take jsem delal v te dobe u CD dost fyzicky namahavou praci, takze jsem si nemohl dovolit jist ciste jako kralik ;-).

  Mimochodem, je Becherovka koser? Vim, ze oficialne v r.2011 nebyla, ale byli ohledne toho spory.

  Ted pobyvam nejaky cas v austr.Melbourne, kde tady zije nejvetsi zidovska komunita z cele OZ.
  Tady maji system, ze i v normalnich supermarketech(tedy v zidovskych ctvrtich Melbourne) maji koser potraviny vyhrazene zvlastni misto, kde si kazdy muze vybrat koser produkty aniz by musel obchazet cely supermarket a hledat mezi jinymi, s vyjimkou napoju.
  Ostatni koser produkty maji u cenovky jeste symbol Kosher Australia.
  Samozrejme, ze pekarstvi je tu ciste koser- Glicksa dalsi.

  0
  0
 6. Tamar
  27.3.2014 – 25 Adar B 5774 v 10:39 — Odpovědět

  :-))) Je vidět, že jste to opravdu zkoumal důkladně. Opravím jen některé detaily.

  Nějaké pečivo je k dostání v Praze: Bio pekárna Holaňová bagety, hranatý chléb z formy a rohlíky
  Bio prodejny: Jabloňová 28, P-10; Dejvická 26, P-6; Viktora Huga 4, P-5; Rozmarýna – Nádražní 17, P-5; Cesmína – Londýnská 43, P-2; Bio Point Masarykovo nádraží, P-1 a také v dalších bio obchodech – nutno se ale zeptat na výrobce/
  Barchesy “pat jisrael“ je možno zakoupit každý pátek v košer obchodě Maiselova 18, P-1
  Mansson Danish bakery & café: pečivo, chléb v kategorii “pat Jisrael“ viz seznam přímo v obchodě Bílkova 8, P-1
  Pekárna United bakeries (dříve Odkolek) (v kategorii “pat jisrael” Praha a střední Čechy – pozor chléb a veky musí být z výrobny Pekařská 1, P-5. Tento chleba by měl být ve všech obchodech Tesco v Praze a zřejmě i poblíž Prahy. Je nutné se ptát a nenechat se odbýt. Prodavači často netuší, na které polici jaký chleba mají.

  Maso je problém, ale já tvrdím, že se dá žít i bez něj.. ryby bohatě stačí..
  Rybí konzervy je opravdu třeba vybírat podle pravidel uvedených v košer seznamu (na webu PŽO).

  Sýry trochu chybí.. ale Olomoucké tvarůžky vše vynahradí a sortiment sýrů se postupně rozšiřuje.

  U oleje to je trochu jinak. Košer jsou všechny jednodruhové řepkové oleje z Ústí-Oils. Slunečnicový pouze maďarský se značkou Vénusz. Slunečnicový z Ústí košer není, není u něj záruka, že ho nemíchají s něčím jiným. Jinak samozřejmě olivový panenský – tam není problém.

  S těmi sladkostmi bych to nepřeháněla, doporučuji podrobně prostudovat seznam, u některých výrobků je nutné ověřit výrobce a vzhledem k tomu, že je zvykem psát na výrobky “vyrobeno v EU”, tak prostě není možné zjistit, jestli to je v Německu, v Polsku nebo v Maďarsku.

  Informace, že značka Opavia je košer, je naprosto zavádějící. Tam jsou povolené jen piškoty.

  Já osobně nemám s košer stravováním žádný problém. Vždycky pro mě bylo příjemnější používat čerstvou zeleninu, luštěniny, mouku.. konzervy pro svůj život moc nepotřebuju.

  0
  0
 7. Tamar
  27.3.2014 – 25 Adar B 5774 v 10:41 — Odpovědět

  to Refael: Becherovka není, neznáme složení.. ;-)

  0
  0
 8. Refael
  27.3.2014 – 25 Adar B 5774 v 13:09 — Odpovědět

  To Tamar:
  Takže se nic nezměnilo:).

  0
  0
 9. A.g
  31.3.2014 – 29 Adar B 5774 v 06:19 — Odpovědět

  Oleje z Ústí Oils kosher nejsou. Becherovka obsahuje vinný destilát.Mozzarela galbani kosher samozrejmne není obsahuje šiřidlo. Maso je k dostání jak v Kong Solomonu a to uz pres 20 let tak i nově v kosher obchůdkům Maiselova 15.
  Syry a mlecne vyrobky samozrejmne jsou a to i v úrovni Cholov Yisroel .

  0
  0
 10. Tamar
  31.3.2014 – 29 Adar B 5774 v 09:03 — Odpovědět

  Ad oleje: Nevím, jestli jsou nebo nejsou, ale pražský košer seznam je povoluje. Několikrát jsem konzultovala nákup různých druhů olejů s p. Bittnerem a s řepkovým nebyl problém.

  O té Becherovce se to říká.. že obsahuje vinný destilát a proto není košer.

  Sýry se dají koupit na obci, u těch je jistota, že tam syřidlo buď není a anebo není živočišného původu.. z měkkých sýrů jsou teď nově povolené Imperiál a Imperiál s pažitkou z Olešnice.http://www.ole.cz/files/produkty/A24.jpg

  1
  0
 11. Vladimír Fridrich
  31.3.2014 – 29 Adar B 5774 v 09:52 — Odpovědět

  Dobrý den ,

  moc zajimavý čtení

  vše dobré přeji

  0
  0
 12. Monca
  8.4.2014 – 8 Nisan 5774 v 19:13 — Odpovědět

  ad O. Kubík: Včera jsem Vás chválila a teď tohle. To jsem si nezasloužila, to tedy ne. Chválím Váš styl, začínáte vtipem, bohužel, snad jsem jen špatně pochopila, ještě jednou si přečtu pro jistotu. Ale vážně řešíte tyhle košer problémy ? To mi připomíná “problémy bio potravin, veganů a já nevím jakých poblouzněnců. Zkoumáte éčka, modifikované potraviny a další nesmysly. Zda jíst ovoce ráno, či večer. Zda jogurt před, nebo po….Zda ta rozinka je z košer vinice? Opravdu je to důležité a opravdu si myslíte, že to má vliv na dlouhověkost či duševní jarost?

  0
  0
 13. Vladimír Fridrich
  9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 05:28 — Odpovědět

  Odkaz pre Monca:
  Ten vtip na zčiatku presne vystihuje ľudské správanie. “ON” povedal jednu vetu a človek ju dokáže tak rozobrať, že i “ON” stratí trpezlivosť.
  Čo sa týka košer stravovania, takto nie je o dlhovekosti ani o duševnej čulosti. Je to o tom aby sa neporušovali “JEHO” príkazy.V podstate sa jedná o delenú stravu. Nič viac a nič menej.”JEHO” pokyny ohľadne stravovania mali veľký význam v danom prostredí a v danej dobe. Prečo zakázal požívať krv zo zabitého zvieraťa? Pretože krv ako prvá podlieha zkazeniu. Prečo sa nesmie jesť bravčové , pretože v danom podnebí je to svojím spôsobom jed. Daj v tom podnebí kus baranieho mäsa a kus bravčového mäsa na kameň a čo sa stane? Baranie mäso sa začne vysychať a bravčové hniť.
  Éčka – vieš niekedy mi to pripadá, že výrobci potravin majú za úlohu znížiť vek obyvateľstva ,aby štát nemusel vyplácať dôchodky. Dnes je všetko samá chémia a stabilizátory a neviem čo ešte.Na druhej strane niekedy sa to preháňa s košer stravovaním i u vznavačov judaismu.
  Doba kedy každá židovská obec mala svojho mäsiara a pekára a mliekara skončila v roku 1940. A dnešné obce sú malé aby ich znovu uživili. Ber to z hľadiska judaistickej filozofie.
  Na záver kto mohol mať tieto poznatky pred viac ako 5000 rokmi.Je to na zamyslenie.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Naše ministryně spravedlnosti

Další článek

Zbavit se nervozity