Zdroj: Shekel

Propady na finančních trzích obvykle vyvolávají mezi drobnými investory paniku. Ti zkušenější investoři investují spíše pravidelně a tak jim propady trhů zase tolik nevadí, neboť využívají efektu průměrování trhu. Ti ještě o něco více zkušení investoři však v době propadů obvykle nakupují za vyšší částky. Ten kdo už nějaký pátek investuje na finančním trhu, ví, že propady prostě k investování patří. Ostatně to potvrdilo i několik výzkumů a studií. Třeba podle zjištění společnosti Capital Research and Management Company prošel index Dow Jones počátku dvacátého století do roku 2012 korekcemi, které se v podstatě pravidelně opakují.

  • 5% pokles a více: zhruba třikrát ročně,
  • 10% pokles a více: zhruba jedenkrát ročně,
  • 15% pokles a více: cca jedenkrát za 3 roky,
  • 20% pokles a více: cca každých 3,5 roku.

V únoru letošního roku poklesly americké akciové trhy o 5 %. Tedy věc, která se nestává výjimečně jednou za deset let (jako v Jáchyme hoď ho do stroje), ale klidně i třikrát ročně. Nezkušený investor znervózněl, zkušený investor přikoupil akciové pozice. Ten kdo tak učinil, tak dnes je opět v zisku.

Další věcí je, že akcie jsou obvykle kupovány na dlouhém horizontu, nikoli kvůli spekulaci na růst či pokles ceny.

Autor: Šimon Finemon

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Žít košer – část první

Další článek

Julija a Berurija