Zdroj: nitex.sk

To, že je česká státní kasa prázdná a vysypaná, ví takřka každý. Každá vláda se ji snaží naplnit. Jedním z rétoricky oblíbených kroků pro naplnění erární pokladny je vyšší zdanění živnostníků. Současná vláda se nyní více zaměřuje na tzv. švarcsystém (pracovník pracuje pro jednu společnost jako OSVČ. To je pro společnost výhodnější, neboť za něj nemusí odvádět odvody soc. a zdrav.). Stát tak přichází o poměrně velké částky na odvodech.

Jako zbraň proti švarcsystému má být zaveden od roku 2015 kontrolní výkaz DPH. Pokud z něj bude prokazatelné, že OSVČ dlouhodobě pracuje jen pro jeden subjekt, může tento poznatek být důvodem pro daňovou kontrolu.

V loňském roce udělili inspektoři úřadů práce pokuty za 6,5 mil. Kč. Přesto zůstává švarcsystém rozšířen zejména mezi pomocnými dělníky ve stavebnictví, personálem v restauracích a hotelech, stejně jako u kadeřnic či učitelů jazykových škole. Ale využíván je i v dalších profesních, např. grafici, realitní makléři, programátoři apod.

Švarcsystém přináší okamžitou výhodu v podobě nižších odvodů. Z dlouhodobého pohledu však pro živnostníka znamená nebezpečí nižšího státního důchodu (nižší odvody na sociální pojištění = nižší státní důchod) a rovněž ztrátu „ochrany“ pracovně právních předpisů (nárok na dovolenou, apod.).

Mnohem výrazněji tento způsob práce dopadá na státní kasu. Odhady odvodů, o které stát přichází, se pohybují v desítkách miliard korun.

Není proto divu, že se ozývají hlasy, které volají po změně. Jedním z možných přístupů je, že bude švarcsystém legalizován, třeba jen ve vybraných oborech. Další z možností je zachování současného přístupu s množstvím kontrol. A třetí možností je sblížení odvodů daní a pojistného u živnostníků se zaměstnanci. Pak by odpadl daňový důvod pro využívání švarcsystému. V praxi by to znamenalo vyšší vyměřovací základy a nižší paušály pro živnostníky. Není překvapením, že tento přístup navrhují zejména „odboroví ekonomové“. Podle odborářského ekonoma Fassmana by se část získaných peněz neměla rozpustit na běžné výdaje, ale dát na podporu podnikání.  Údajně je to evropsky konformní a pomůže to konkrétním lidem. Opravdu přístup, vezmeme ti peníze a pak milostivě něco vrátíme formou podpory, je ten správný? Osobně si to nemyslím.

Připomíná mi to „klasický“ přístup ve smyslu: Hýbe se to, zdaň to. Ještě se to hýbe, reguluj to. Už se to nehýbe? Dej tomu dotaci.

Autor: Šimon Finemon

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ego a "věc"

Další článek

Náš malicherný Tyran ?