Zdroj: Archiv

Slyšíme to dnes a denně jak ve zdravotnictví chybí peníze. Jak ministři musí peníze dolévat ze státního rozpočtu a dluh roste a roste.

Naposledy v tomto týdnu přišel ministr zdravotnictví opět s novou koncepcí (kolikátou již?) o slučování nemocnic do jednoho holdingu. K tomu to podpoří zrušením směšného regulačního poplatku a situaci samozřejmě jen zhorší. Ale proč to jinde jde? Fakta o skupině Agel miliardáře Chrenka:

  • Ovládá 42 nemocnic, laboratoří, lékáren, distribuční firmu Martek Medical i další zdravotnické firmy v Česku, Polsku a na Slovensku.
  • Zaměstnává 10 tisíc lidí. Loni utržila rekordních 11,5 miliardy korun. Zisk činil 605 milionů, z toho asi třetinu vytvořila zdravotnická zařízení.
  • V Česku Agel provozuje 11 nemocnic, které ročně hospitalizují přes 170 tisíc pacientů. Pracuje v nich 7,5 tisíce lidí.

Ať mi nikdo nenamlouvá, že těch 170 tisíc českých pacientů, které firma ročně hospitalizuje, jsou jen ti bohatí, kteří si mohou připlácet na nadstandardní péči a firma pak vydělává. Nějaké problémy s kvalitou péče a služeb tam asi taky nebudou, to by toho byla plná média. Nespokojení zaměstnanci a útlak zaměstnavatele v podobě nízkých platů a hrozeb vyhazovů? Neříkejte mi, že by se někde neobjevila anonymní výpověď jednoho „utlačovaného“ zaměstnance. Tak kde je problém státního zdravotnictví?

Asi tušíme všichni správně. Právě v tom slovu státní. Soukromník si toky výdajů a příjmů uhlídá. Nemocnice řídí často přátelé politiků. Politici jsou zde zase od toho aby své přátele dobře zaopatřili a případně dolili peníze z eráru. Zaměstnanci mají svůj plat jistý a vyhazovy jim příliš nehrozí. Tak že by se nějak ekonomicky snažili? Ano, snaží se. Vždy když se to hodí, např. je zrovna u vesla rozdavačný sociálnědemokratický ministr, tak začnou plakat jak jim schází peníze, jak mají nízké platy, jak jsou v platební neschopnosti … a ministr peníze přilije. Když přijde pravicový ministr a začne s tím něco dělat, tak je většinou odejit dřív, než to vůbec stačí navrhnout. Zdravotnická lobby je silná.

Ta čísla o odstavec výše by měli mít před očima všichni ti, co budou zase brojit proti jakékoliv privatizaci zdravotnictví.

Autor: Tomáš Flaška

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Petrem Karasem

Další článek

Romeo a Julie po izraelsku... ale opravdu v 21. století?