Zdroj: presstv.ir

Jemenský premiér Ahmad  Avád Múbarak oznámil odstoupení z funkce již dva dny po svém jmenování. Učinil tak kvůli šíitským povstalcům, kteří jeho jmenování považovali za vměšování ze zahraničí. Mluvčí povstalců včera v televizním vysílání předpověděl masové demonstrace a další protestní akce, pokud Múbarak neodstoupí.

Povstalci jsou nespokojeni zejména s tím, že na jejich požadavek, aby sestavil novou vládu, reagoval prezident Abdarrabbú Mansúr Hádí jmenováním Múbaraka do funkce premiéra.

Po násilných letních nepokojích prezident minulý měsíc rebelům  z klanu Hútí slíbill, že vytvoří novou vládu s lepším zastoupením šíitů a znovuzavede subvence na pohonné hmoty.

Rebelové mají v Jemenu výraznou podporu; přestože přesné údaje nejsou dostupné, odhaduje se, že šíitskou formu islámu vyznává v Jemenu asi milionů obyvatel z celkového počtu 24 milionů.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Sukkot 5775

Další článek

Sebevražedný atentát v jemenském Sanaa zabil nejméně 43 lidí