Zdroj: ODS.cz

Sdělovacími prostředky proběhla v těchto dnech zpráva, že Svaz měst a obcí žádá, aby lidé s trvalým pobytem na obecních úřadech (OÚ) nesměli mít řidičský průkaz a živnostenský list. Chce se tím bránit proti  “falešným bezdomovcům”, kteří mají pobyt na OÚ hlášen z obavy před exekutory, reklamujícími zákazníky nebo třeba i stalkery.

Kladenský primátor, předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek z ODS podle Novinek.cz míní, že většina lidí s pobytem na obvodním úřadě “nejsou bezdomovci, jenom jsou vyčuraní” a jako řešení navrhuje, “aby takoví lidé neměli živnosťák, neměli řidičák, neměli pas a podobně. Protože jestli jsou to opravdu bezdomovci, tak samozřejmě tyto věci nepotřebují.”

Jen v Praze žije na ulici podle odhadů téměř pět tisíc občanů. Pražský magistrát odhaduje, že do sedmi let by se tento počet mohl zčtyřnásobit.

Pro některé z osob bez přístřeší jde o životní volbu, jiné na svůj osud po čase rezignovaly. Velká část bezdomovců  nepřišla o střechu nad hlavou vlastní vinou – jsou mezi nimi lidé, kteří se stali obětí trestného činu nebo bydlení ztratili v rozvodovém řízení, právními machinacemi, kvůli dluhům (ať už vlastním nebo cizím) či nemoci. Nemálo z nich muselo bydlení opustit kvůli neschopnosti platit nájem. V posledních letech mezi bezdomovci přibývá žen. Většinou jsou rozvedené, dvě třetiny z nich mají ve vlastní péči děti. Každá pátá je na ulici proto, že se stala obětí domácího násilí.

Téměř tisícovka současných českých bezdomovců má vysokoškolský diplom. 

Když tedy vyhoříte, přijdete o byt rozvodem, utečete z domu před agresivním partnerem nebo vám majitel bytu neprodlouží nájemní smlouvu a vy zrovna nemáte na kauci  nebo na dva nájmy jinde, budou vás čekat sankce.  Úřady by vám měly sebrat cestovní pas, živnostenský list i  řidičský průkaz. K čemu by vám takové doklady byly? Auto teď můžete mít maximálně na přespání. Že byste si třeba hledal práci nebo dokonce už pracoval a živnostenský list a řidičský průkaz  k tomu potřeboval? K smíchu! Nejdřív si ze sociálních dávek našetřete na trvalé bydlení a pak vám doklady vrátíme.

Takhle nějak si to zřejmě pan Jiránek představuje.

Přitom aktuálně platný zákon o evidenci obyvatel říká,  že “adresa sídla ohlašovny je místem trvalého pobytu občana jen tehdy, pokud mu byl údaj o místu trvalého pobytu ve správním řízení zrušen. Zrušit údaj o místu trvalého pobytu občana může ohlašovna ve správním řízení a to pouze na základě splnění tří zákonných podmínek, kterými jsou podání žádosti vlastníkem nebo oprávněnou osobou, zánik užívacího práva k předmětnému objektu a neužívání objektu občanem. Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů ohlašovně prokázat. Všechny podmínky musí být naplněny současně, nesplnění jenom jedné z podmínek vede k tomu, že údaj o místu trvalého pobytu občana nebude zrušen.”

Jak z textu vyplývá, rozhodnutí o (ne)přihlášení občana k trvalému pobytu na obecní úřad je plně v kompetenci příslušného úřadu. Nebylo by, místo sankcionování bezdomovců, tedy lepší využívat zákonných možností a řešit případné zneužívání ohlašoven důslednější kontrolou skutečného stavu věci?

Autorka: Karíma Sadio

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Pochodeň nesvobody

Další článek

​Demonstranti zaplavili ulice Ougadougou