Zdroj: federaljack.com

Ještě začátkem minulého století obchodníci věřili, že zákazníci si kupují to, co si potřebují koupit a tvorba politicko-vojenských iluzí byla v plenkách.  To všechno se změnilo s příchodem Edwarda Louise Bernayse.
Tento ve Vídni narozený novinář, který strávil téměř celý život ve Spojených státech, dokázal skvěle využít objevy svého strýce Sigmunda Freuda. Úspěch Bernaysovy geniální reklamní tvorby spočíval v tom, že místo aby se zaměřoval na produkt, měnil chování spotřebitelských mas. Využíval přitom známé instinkty a symboly, které podle Freudova díla určují jednání jednotlivců. Lidé jsou podle Bernayse stádem, které je přístupné vedení (a vedeno být musí).

V roce 1919 Bernays založil vlastní společnost pro Public Relations a o pár let později se mu podařilo zcela změnit náhled společnosti na kouření u žen. Vsugeroval masám myšlenku, že kouření je znakem
samostatnosti, krásy, zdraví, sex-appealu a svobody. Najal lékaře, kteří zdůrazňovali pozitivní vliv kouření na štíhlou linii a ženy, které si zapalovaly cigarety – “pochodně svobody” – před kamerami
reportérů. A jelikož zelená barva, kterou v té době mely krabičky Lucky Strike, nebyla toho roku v módě, angažoval rovnou i módní návrháře a tisk, aby i tuto překážku odstranil a davy žen se začaly
oblékat do zelené. Podobně dokázal Američany přimět ke změně stravovacích návyků (snídání slaniny místo toastů, kukuřičné vločky, které podle jeho kampaně měly snižovat agresivitu mládeže) a nákupu knih (architekti navrhovali domy s vícero knihovnami).

Svou činnost Bernays označoval za “výrobu reality”.  Skutečně rozhodující moc v zemi má podle něj ten, kdo manipuluje neviditelnými společenskými mechanizmy – ten pak může “libovolně kontrolovat a řídit masy, aniž by si to uvědomovaly.”

Toto “vedení” se přitom netýkalo jen spotřebního zboží – Bernaysovy knihy měl v policích i Jospeh Goebbels. Inspirace Bernaysem se ukazuje třeba i v Goebbelsově nařízení ukazovat německé vojáky v Říšském týdeníku ve chvíli, kdy zvedají nohu, zatímco nepřátelské armády mají být zachyceny v momentě, kdy pokládají nohu na zem – němečtí vojáci tak vypadali energičtěji a optimističtěji. Rovněž zakázal označovat Hitlera jako říšského kancléře – používání samostatně stojícího titulu “vůdce” z kancléře – úředníka učinilo takřka nadpřirozenou bytost.

V reklamě i jinde zavedl Bernays iluzi serióznosti za pomoci “nezávislého posudku”, jímž třetí, zdánlivě nezainteresovaná strana vychválí propagovaný výrobek nebo postup. Čím vědečtěji tato záštita působí, tím lépe – a často je zadavatelem posudku financovaná. Bernays proto založil řadu vědeckých institucí a nadací, financovaných průmyslem, jehož produkty posuzují, vydávají “nezávislé” studie s požadovanými závěry. Tak například Mezinárodní rada pro informace o potravinách rozhání obavy lidí z geneticky modifikovaných potravin. V zemích třetího světa operuje s argumentem dostatku potravin pro všechny, v rozvinutých zemích používá argument ekologie (není třeba pesticidů, GMO rostliny škůdcům nechutnají).

Podobně selektivně je předkládáno běžné zpravodajství. Snižování počtu zaměstnanců redakcí ve Spojených státech vedlo k tomu, že novináři v časové tísni přebírají materiály, aniž by dělali vlastní rešerše. Politické agendy, které se, mezi zprávami objevují, jsou vypracovány srozumitelně, profesionálně a přehledně. Pokud se lži tváří jako zpravodajství, mohou se tak snadno dostat i ke čtenářům seriózních deníků. Tak tomu bylo třeba v případě lživé zprávy o tom, že iráčtí vojáci v Kuvajtu vytahují z inkubátorů miminka a zabíjejí je (což způsobilo, že americká veřejnost přehodnotila svůj původně negativní postoj k americkému zásahu v Kuvajtu).

Autorka: Karíma Sadio

7 Komentářů

 1. danny
  27.10.2014 – 3 Heshvan 5775 v 13:59 — Odpovědět

  ten záver mi pripadá ako,,unáhlené” zobecnenie.(detičky a inkubátory).
  Lebo 28. novembra Zástupcovia KUVAJTU pred BR OSN naliehali na okamžité riešenie krízy,ktoré PODLOZILI dôkazmi o zverstvách irackej armády páchaných na kuvajtskom civilnom obyvatelstve.Následne,na druhý den bola schválená rezolucia č.678.
  Netreba ,,bojovat”proti niečomu a robit to isté.smile

  0
  0
 2. dada
  27.10.2014 – 3 Heshvan 5775 v 16:21 — Odpovědět

  Všímavý člověk… asi jako s každým objevem, pak už záleží, kdo se toho chopí (něco jako atomová energie), zdravá lákavá osvěta nebo propaganda nejhoršího kalibru?
  Je dobré rozumět principům (i těm stádním), na kterých fungujeme, pak už záleží na kvalitě osvícených, elit, které toho poznání budou využívat,
  na jejich svědomí i ochotě uznat chybu, pokud se jí dopustí i přese všecko dobré svědomí (co se vlastně tehdy vědělo o škodlivosti kouření?),
  kdyby tak ti, co prosazují něco dobrého, měli vždycky dost zdravé drzosti a sebevědomí ovlivňovat stádo, když už je tolik poznatků, jak na to :-).

  0
  0
 3. KS
  27.10.2014 – 3 Heshvan 5775 v 17:00 — Odpovědět

  Danny, ja se k tomu panovi, k Iraku a dalsim politicko-(pred)valecnym iluzim jeste vratim. MMCh “svedectvi” o zverstvech v kuvajtskych nemocnich prednesla dcera kuvajtskeho diplomata v USA, ktera se vydavala za zdravotni sestru prijedsi z Kuvajtu.

  Dado, vlastni zene pan Bernays koureni rozmlouval uz od pocatku. A tusim, ze to byl zase on, kdo pak dalsi kampani pocet kouricich snizoval… byla to proste jeho prace, delal projekty na zakazku, bez ohledu na realitu.

  0
  0
 4. dada
  27.10.2014 – 3 Heshvan 5775 v 18:01 — Odpovědět

  Tak to byl ten horší případ, padlé elity, je to smutné, obrovská moc v rukou, ale tak to prostě je… ne vždy se využívá k dobrému. Nehodní pastýři se tomu říká tuším.

  0
  0
 5. danny
  27.10.2014 – 3 Heshvan 5775 v 18:16 — Odpovědět

  Karimo,to zobecnovanie platí aj na Mac Arthura,potažmo neexistenciu odvlečených inkubatorov.Mne išlo skôr o všetkých civilistov.To malo určite váhu na rozhodovanie BR.O každého Jednotlivca, zabitého,umučeného a to určite nespočívalo na svedectve jednej osoby.Potažmo prežitkov cudzincov zadržiavaných ako štíty.(potom prepustených,ale užili si to.Proč?)Ako by si to žíval Mac Arhur.smile

  0
  0
 6. Erich
  28.10.2014 – 4 Heshvan 5775 v 08:42 — Odpovědět

  Karimo a co když sama tato Vaše poznámka:

  “V zemích třetího světa operuje s argumentem dostatku potravin pro všechny, v rozvinutých zemích používá argument ekologie (není třeba pesticidů, GMO rostliny škůdcům nechutnají).”

  ukazuje jak snadno jsme ovlivnitelní, já jsem totiž přesně to samé donedávna také předpokládal.

  Takže Monsanto, jedna z největších firem zabývající se GMO produkuje neselektivní sajrajt Roundup a geneticky modifikovaná osiva takzvaně Roundup Redy

  http://www.monsanto.cz/dokumenty/stahni-dokument/id-dokumentu/120/

  I jen z toho reklamního letáku je jasné, že bez postřiků jejich Roundupen nedosáhnete z jejich osiva deklarovaných výnosů. A jejich licenční politika týkající používání jejich GMO materiálu na osivo je patrná z tohoto dokumentu:

  Proč tak zdlouhavě – ta realita s různými “manipulacemi” je kolikrát mnohem horší, než si vlastně sami dovedeme připustit.

  0
  0
 7. Erich
  28.10.2014 – 4 Heshvan 5775 v 09:44 — Odpovědět

  Danny pro objasnění některých událostí z Iráku bych doporučoval tuto knihu ( Co nezavály písky Mezopotámie):

  http://www.epocha.cz/detailknihy.php?id=435

  Dost obšírně tam rozebírají výskyt chemických zbraní, ale hlavně ten průšvih s jejich likvidací a proč se o tom nesmělo hovořit. Ta verze v knize má hlavu a patu. Zato naši novináři, na rozdíl od některých čtenářů, mají problém s pochopením vlastních informací, které sami napíší do článku:

  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/350599-chemicke-zbrane-v-iraku-americti-vojaci-je-nasli-ale-museli-mlcet.html

  Belicové popisují jak starou munici z 80 let, od které jsme takzvaně “měli účtenky” Američané jednoduše odpálili. Mrak bojových látek pak zasáhl spojenecké uskupení, asi tak 100 000 vojáků ( píši z hlavy ) Naši chemici to naměřili – u nás se o tom hovořilo. Předpokládá se, že expozice těmto BCHL způsobuje takzvaný syndrom války v Zálivu. Aby se předešlo žalobám a soudům o kompenzace za újmy na zdraví, způsobené neodborným postupem likvidace, tak toto Pentagon tají, dokonce snad byly ničeny záznamy ve válečných dennících, týkající se této události.

  Právě na tom textu v Novinkách lze názorně demonstrovat, jak nám nějaká snad účelová? slepota brání pochopit informace, které přitom máme v rukou – viz posledních 5 odstavců.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Rabín Di Segni by se neměl rozčilovat zbytečně…

Další článek

Řidičák, pas, živnosťák? Ty trosko, k čemu by ti to bylo!