Zdroj: ihned.cz

Přední sunnitští duchovní odsoudili pondělní teroristický útok na šíitskou vesnici v Saúdské Arábii.

Maskovaní muži tam během oslav šíitského svátku ašúrá napadli, zahájili střelbu z pistolí a kulometů, zranili devět osob a pět lidí zabili. Podle saúdských úřadů šlo o čin teroristů spojených s Al Káidou. Následná policejní akce vedla ke smrti tří podezřelých a zadržení dalších dvaceti osob.

Ministr vnitra Království Saúdské Arábie princ Mohammed bin Nayef v úterý navštívil východní provincii, kde k útoku došlo, aby příbuzným obětí vyjádřil soustrast.  Saúdský nejvyšší muftí a koncil náboženských učenců zločin odsoudili, nazývaje ho brutálním zločinem a požadujíce pro jeho pachatele nejtvrdší možný trest podle islámského práva.

Po pondělním útoku saúdské úřady zakázaly vysílání muslimského náboženského programu Wesal TV. Tento televizní kanál měl údajně v nabídce i programy namířené vůči šíitům.

Saúdská Arábie, která má zhruba 25 milionů obyvatel, je domovem pro dva miliony šíitů. Přibližně polovina z nich obývá oázu ve  východní provincii Al Ahsa, kde k útoku došlo. Občanská válka v Sýrii a v Iráku, kde proti sobě často stojí šíité a sunnité, vzbuzuje u šíitské minority v Saúdské Arábii pocit ohrožení, jelikož v reakci na zpravodajství z válečných zón stoupá averze některých saúdských sunnitů vůči jejich šíitským spoluobčanům. Sunnitští příznivci ozbrojeného džihádu dokonce hovoří o šíitech jako o svých největších nepřátelích.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Šmirat a šmírák ….

Další článek

Islám je náboženství jako každé jiné