Zdroj: alrahman.de

To slyšíme dnes a denně. Já nevyznávám náboženství žádné, možná až se mé dny budou nachylovat, se to změní, ale na tomto světě jsem tzv. ateista. Se svou volbou jsem spokojen.

K této úvaze mě přiměla diskuse s jedním mým velmi dobrým přítelem v jedné hospůdce na náměstí Míru asi před měsícem. Zastávám názor, že každý si má vyznávat své náboženství (i ateismus) ale jen do té míry, pokud žádným způsobem neomezuje (neřkuli neohrožuje!) své okolí.

Řeč padla samozřejmě i na islám. Já vyjádřil své přesvědčení, že pokud víra velí bojovat, mrzačit a zabíjet nevěřící, tak to není správná víra. Onen přítel mi sdělil, že toto ale vůbec v Koránu není. Dle jednoho z mých zdrojů v Koránu stojí:

25:52- „Neposlouchej nevěřící, ale pusť se proti nim do úporného boje

9:5 – „Až skončí posvátné měsíce, zabíjejte modloslužebníky, kdekoli je najdete.“  

8:12-„Alláh pustí do srdce nevěřících  teror, setněte jim hlavy a i končetiny!“; „

48:29- „muslimové jsou k nevěřícím krutí“.

9:73: „bojuj proti nevěřícím a buď k nim  krutý“.

2:193- „bojuj proti nim… dokud nezavládne náboženství Alláhovo.“

2:216- „bojovat je závazné, i přes nechuť jít do války.“

8:39- „bojuj až do úplného vyhlazení modloslužby.“

9:39- „kdo nebude bojovat, bude přísně potrestán.“

48:16- „a budete proti nim bojovat, leč by přijali islám.“

98:5-6- „Nevěřící židé a křesťané jsou nejhorší ze všeho stvoření.“

Můžeme se samozřejmě přít, jestli je můj zdroj správný, nebo ne. Já na tom netrvám. Problém může být i v obyčejném překladu. Rozsouzení by asi mohlo přinést jedině studium koránu originálního. Ale připusťme onu možnost, že to v koránu skutečně není. Že má můj přítel pravdu. Vycházejme z této úvahy a představme si, že korán nijak nenabádá k násilí k jinověrcům a jiným zvěrstvům.

Pak si ale musím položit otázku: Z jaké ideologie tedy čerpají islámští teroristé? Zaštiťují se náboženstvím, vírou a koránem. Konají ve jménu této víry, aspoň to tvrdí. Ale pokud je k tomu korán nenabádá, tak kde ty popudy vzali? Vymysleli si je? Myslím, že všichni cítíme, že o vymýšlení takovéto ideologie asi nemůže být řeči. Někde tu motivaci vzít museli.

Znám pár muslimů, kteří jsou slušní a hodní lidé. Píší i na tyto stránky. Snad mi prominou, ale jak já mohu vědět, že někdy v budoucnu nevezmou svou víru doslova, jak to už vidíme dnes a denně u mnoha jejich souvěrců?

Ateisté nebudou ve velkém zabíjet ostatní jenom proto, že věří v nějaké náboženství. Žid nezabije někoho jen proto, že je třeba Muslim. Hinduista nebude vybíjet příslušníky jiných náboženství jen kvůli jejich víře. Jejich náboženství (a to i zásady ateistů) to prostě nejen nevyžaduje, ono to přímo zakazuje. Ale Islám?

Autor: Tomáš Flaška

18 Komentářů

 1. Erich
  7.11.2014 – 14 Heshvan 5775 v 14:29 — Odpovědět

  Tomáši je pro Vás obtížné udělat tak prostou věc, jako porovnat text z Koránu na který ostatně upozorňujete:

  http://www.islamweb.cz/koran/koran.php?action=view&sura=98&od=&do=

  s textem z Bible:

  http://www.biblenet.cz/app/b;jsessionid=1xptsnj0loc39?book=Deut&no=13&_sourcePage=WEsu2SN1eO3OXKgNcREt4A%3D%3D&__fp=Jbl8TQ5zyDPuEl92Hb6AOA%3D%3D

  Oba se zabývají odpadlictvím.

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  7.11.2014 – 14 Heshvan 5775 v 14:54 — Odpovědět

  Erichu vidíte a to je jeden z důvodů proč jsem rád že jsem nevěřící, v jakoukoliv církev.
  Rozdíl je v tom, že kdyby se kdokoliv doslova tou biblí řídil, tak to hned schytá od své komunity a i od papeže. V islámském světě ale nikdo nic takového neodsuzuje, nebo jen občas někdo a sporadicky.

  0
  0
 3. Monalisa
  7.11.2014 – 14 Heshvan 5775 v 18:03 — Odpovědět

  Milý Tomáši Flaško,

  je nezbytně nutné, aby jste dobře chápal rozdíl mezi vírou a jakoukoliv organizací jako je církev, navíc přidejme způsob vyznání.

  Věřit v Boha jediného Vám nic a nikdo nemůže zabránit, nechat se vést organizací a nechat si diktovat podmínky – tam už se dnes můžete rozhodnout. Způsob vyznání je něco co historicky přechází přes generace. Dle mého skromného názoru si ho také mohu zvolit sama.

  Co například pro mne je nezbytně nutné
  a) víra v jednoho Boha
  b) dodržování desatera
  c) děkuji jedinou motlitbou danou mi Bohem skrze Ježíše Krista

  nic víc nepotřebuji. Snažím se Boha neobtěžovat prosbami, dal mi úkol pracovat do konce svých dnů a tak se snažím.
  Snažím se nesoudit (to mi někdy ale moc nejde, zvláště když se děje to co v posledních dnech).

  Věřím tomu, že když se základními zákony budou řídit všichni, tak svět bude příjemnějším místem k žití.

  Monika

  0
  0
 4. moslim
  8.11.2014 – 15 Heshvan 5775 v 00:47 — Odpovědět

  Váženy pán Tomáš, k tomu Vášmu záveru – kvôli objektívnému zaostreniu pohľadu na tieto javy – je predsa známou vecou, že kresťania zabíjali moslimov preto, že to boli moslimovia, k čomu ich vyzval pápež, sľubujúc im za to raj a naviac v mene Krista , a táto genocída sa nazvala “svätou vojnou”. Ale nechcime to nazývať kresťanstvom.Dnes v Izraeli zase pôsobí ortodoxné hnutie” Cenovka”, ktorá sa síce ešte nedopustila zabíjania inovercov (neveriacich), ale na kresťanskom chráme zanechala graffitový odkaz” “Smrť kresťanom!“Muslimom zase podpálili mešitu:

  https://www.shekel.cz/33962/utok-cenovky-na-mesitu

  Ale ani to nechcime nazývať judaizmom .A tak by sa dalo pokračovať – ale vlastne, k čomu by to bolo dobre? Možno sa Vám a iným budem zdať naivný, ale ja čakám na to, kedy konečne niektorí moslimovia vezmu svoju vieru doslova a začnú sa riadiť týmto islámom:

  5:69: Věru ti, kdož uvěřili, a ti, kdož vyznávají židovství, a sabejci a křesťané – vůbec ti, kdož uvěřili v Boha a v den poslední a dobré skutky konali, ti nemusí mít strach a nebudou zarmouceni.

  0
  0
 5. Tomáš Flaška
  8.11.2014 – 15 Heshvan 5775 v 06:03 — Odpovědět

  moslim: tak vidíte, i Židé mají své fanatiky. Jenom to potvrzuje to co tvrdím: je lepší být ateistou a držet se zákonů!

  0
  0
 6. moslim
  8.11.2014 – 15 Heshvan 5775 v 08:56 — Odpovědět

  Tomáš: realizáciou judaizmu je držať sa zákonov. Takže v istom maličkom zmysle ho realizujete aj vy – aspoň pokiaľ ide o príkazy 4-10.Spomínam sa na jedného právnika bez náboženského vyznania, ktorý mi viac raz povedal, že žasne nad múdrosťou Tóry, teda desatora, pretože ktorýkoľvek paragraf obsiahlého trestného zákona sa dotýka jedneho zo siedmich desatora a tak vlastne celý trestný zákon by bolo možné vyjadriť iba základnými siedmimi paragrafmi.
  Pokiaľ by sa vrátila éra KSČ so zákazom niektorej filozofickej a inej literatúry, držal by ste sa takých zákonov? Napokon – aj ateisti vo svojej ideológii mali a majú svojich fanatikov a úsile vytvoriť “svoj” ateistický štát, takže nemôžeme fanatizmus zovšeobecňovať iba na náboženskú oblasť.

  0
  0
 7. Tomáš Flaška
  8.11.2014 – 15 Heshvan 5775 v 09:30 — Odpovědět

  moslim: velký omyl! Světská společnost měla v dějinách velké omyly, ale s postupem času, který se stále zkracuje z tisíciletí (otrokářství), přes staletí (např. feudalismus) až po desetiletí (komunismus, fašismus) se s nimi vždy dokázala vyrovnat.
  Naproti tomu náboženství mají tisíciletá neměnná dogmata a nedokážu si představit že by papež, nebo nějaký rabín či imán řekl že to a to je v bibli (tóře, koránu..) špatně a mělo by se to změnit.

  0
  0
 8. dada
  8.11.2014 – 15 Heshvan 5775 v 09:47 — Odpovědět

  ad 1.
  Erichu, možná by ale bylo lepší srovnávat celé knihy, ne vytržené listy.
  Víte, tyto biblické texty tu byly dávno před Mohamedem. Nelze asi nerespektovat proces jejich vzniku, přístupu k nim, tvoří jakýsi prazáklad, na který se nějak navazuje a je nesmírně důležité, jak. Dávno před Mohamedem tu byl i Ježíš, který s nimi pracoval tak živě a obrodně, že v podstatě vyloučil jakékoli násilí ve jménu náboženství.
  To si všímáte dobře, že je to podobné, protože celý Korán je svým způsobem podobný, je to taková povrchně vysátá staletá tradice, přežvýkaná, dosti nezdravě oplodněná a vyplivnutá v poněkud zmatený diktát – to je můj dojem z “Mohamedovy tvorby”. Takže podobnosti jsou samozřejmé, ale celkový dojem, poselství, duch – to se na mě nezlobte, to je nebe a dudy.

  Ano, biblické texty jsou obtížné, snad kontroverzní, vyžadují osvícený vhled, prorocké výklady (a za takového vynikajícího vykladače a proroka považuju Ježíše), to ale ještě neznamená, že každý, kdo si uzurpuje právo mluvit Božím jménem, na to opravdu má (nebo si to ani nemusí napřed uzurpovat sám, může mu to nakukat manželka).

  Stejně tak je nebe a dudy srovnání Ježíše a Mohameda, když srovnáte ty osobnosti, to je takový propad… a přísloví: jaký pán, takový krám – má taky něco do sebe, i když samozřejmě značnou roli hrají individuální představy věřících, je docela možné, že mnohý muslim si představuje svého Mohameda v mnohem sympatičtější podobě než leckterý křesťan Ježíše, lidský faktor, ale pokud půjdeme ke zdrojovým textům…

  0
  0
 9. moslim
  8.11.2014 – 15 Heshvan 5775 v 21:19 — Odpovědět

  Tomáš: áno, spoločnosť sa dokázala vysporiadať ( vyrovnať ) s komunizmom alebo fašizmom – ale nie úplne. Vezmeme si napr. neonacistov, ktorých spomínam preto, že pre mňa ako žijúceho v Nemecku je to najbližší príklad. Tým ale na druhej strane nechcem negovať úsilie “umiernených” ateistov, ktorý sa neznížia k prekonaným “metódam”a úprimne sa snažia o demokratické hodnoty v spoločnosti.
  Ďalej, problém nie je v tom, aby sme vylúčili z Biblie alebo Koránu tvrdé pasáže, ale aby sme ich rozumeli v historickom kontexte a pochopili, že už nie sú aktuálne.Boh chránil židov aj muslimov pred genocídou. Keby David alebo Mohammed nebojovali, nebolo by už židov ani moslimov. Žiaľ, dnes sme svedkami prekrútenia historických pasáži – z pôvodnej historickej obrany sa z ideologicko-politických dôvodov činí ničím neospravedlnený útok. Ale ako som uviedol, problém nie je vo vymazani veršov – veď s ich vymazaním by sme mazali aj históriu – ale problém je v tom, aby sme ich chránili pred ich zneužitím fanatikmi, ktorým v podstate nejde o vzťah k Bohu ale o nenávisť k ľuďom, rasám a iným presvedčeniam.
  Veľa krížiakov sa po prehranej vojne s moslimami uchýlili na horu Karmel, pričom zmenili obraz vonkajšieho nepriateľa – na hore Karmel bojovali proti satanovi vo svojom srdci. Podieľali sa tak na vzniku kresťanského mnišského kontemplatívneho rádu karmelitánov a pokiaľ viem, nemáme historickú zmienku čo len o jedinej agresii tohoto rehoľného rádu. Takže vidíte, pán Tomáš, to vyrovnanie sa spoločnosti s veľkými omylmi máme aj v náboženských spoločnostiach.

  0
  0
 10. kamil
  9.11.2014 – 16 Heshvan 5775 v 17:17 — Odpovědět

  to: moslim – vaše příspěvky zde se mi líbí, jak už jsem si dřív všiml, dialog s vámi může být zajímavý.
  Bohužel, stále je tu ta základní otázka, kterou ostatně slyším znít i z tématu článku: existuje náboženství samo o sobě tak zlé a špatné, aby ho bylo z vnějšího pohledu nutné odsoudit? Anebo přesněji – jsou výzvy k zabíjení jinověrců nedílnou součástí islámu, anebo excesem či historicky překonaným jevem?
  Prosím, neodpovídejte mi na to, obávám se, že bez velmi podrobného studia islámu nebude žádná zkrácená odpověď zde mít hodnotu. Těší mě, že vy jako muslim si myslíte, že to možné je.
  Já osobně nabývám ale postupně dojmu, že muslim může být dobrým člověkem pouze tehdy, pokud je špatným muslimem. Bylo by fajn, kdybych se mýlil.

  To: Tomáš Flaška
  Pane Flaško (hezký pseudonym mimochodem :-) ), dogmat, bez kterých by konkrétní náboženství padlo, není zase tak moc, jak se zdá při zběžném pohledu. Názor právě křesťanů na řadu dílčích problémů se během času – naštěstí – měnil, často i velmi výrazně a jistě i měnit bude. Jak je tomu u jiných církví nevím.
  A naopak, vy sám neznáte lidi, na které podle ěm sedí termín: věřící ateista? Ateisté tak dogmaticky lpějící na svém názoru, že mají problém i oslavit vánoce ..
  Mnoho věcí je v lidech spíše, než v konkrétní víře, jen jde o to, které a kolik.

  0
  0
 11. Erich
  10.11.2014 – 17 Heshvan 5775 v 09:03 — Odpovědět

  Onen Tomášem uváděný zkrácený verš 4:16 pak pokračuje ve 4:29

  Muhammad je posel Boží; a ti, kdož jsou s ním, strašní jsou proti nevěřícím, však laskaví mezi sebou. A vidíš je při modlitbě se sklánět a padat na tváře v úsilí po přízni a zalíbení Božím. A známky jejich jsou na tvářích jejich následkem modlení. A takto byli spodobněni v Tóře, zatímco podobenství jejich v Evangeliu zní: jsou jako sadba, jejímž výhonkům Bůh dává vyrůst a posiluje je, až stanou se pevnými a drží se zpříma na stéblech svých, k radosti tomu, kdo ji zasel, aby tím Bůh rozhněval nevěřící. A Bůh přislíbil těm z nich, kdož uvěřili a zbožné skutky konali, odpuštění a odměnu nesmírnou.

  0
  0
 12. Karel79
  14.11.2014 – 21 Heshvan 5775 v 08:13 — Odpovědět

  Opět květnatá diskuse o ničem. Světové zlo zvané islám není víra, ale agresivní ideologie, která si klade za cíl ovládnout svět a nastolit středověké praktiky. Kamenuje znásilněné ženy pro cizoložství,polévá ženy kyselinou, zakazuje ženám vzdělání, uřezává hlavy svým odpůrcům … a výčet zvěrstev by mohl pokračovat dlouho. Jakékoli citace koránu nemají smysl, protože praxe muslimů je to, co je realita, nikoli kavárenské bláboly pana Ostřanského, Ericha, moslima a dalších apologetů islámu.

  0
  0
 13. Erich
  14.11.2014 – 21 Heshvan 5775 v 10:34 — Odpovědět

  Mexiko – katolíci – 89%, protestanté – 6% a tohle se tam děje:

  http://www.lidovky.cz/mexicke-drogove-kartely-pachaji-horsi-zverstva-nez-islamsky-stat-1cm-/zpravy-svet.aspx?c=A141026_150427_ln_zahranici_ele

  Na kterou víru to svedeme tentokrát? Budeme vagonovat Mexičany?

  V Iránu se udává, že na vysokých školách je více jak 60% studentek a ta situace se tam neustále dynamicky vyvíjí:

  http://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/58910/pravda-o-nenavidenem-iranu-4-veci-ktere-vas-prekvapi.html

  http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Iran

  Toliko k tomu zákazu studia a ke kavárenským blábolům.

  0
  0
 14. dada
  14.11.2014 – 21 Heshvan 5775 v 16:10 — Odpovědět

  “S islamisty sdílejí i koncept mučednictví a mnohdy i určitý náboženský fanatismus, v tomto případě glorifikace smrti. Některým navíc nejde primárně o peníze, ale o svržení „světového řádu“ v čele s USA.”
  Zdroj: http://www.lidovky.cz/mexicke-drogove-kartely-pachaji-horsi-zverstva-nez-islamsky-stat-1cm-/zpravy-svet.aspx?c=A141026_150427_ln_zahranici_ele

  Erichu, zdá se, že opravdu není třeba to “svádět” na víru, že za tím skutečně sektářská víra stojí (dokonce i s lidskými oběťmi)…
  Kdyby vyexpedovali Mexičany tohoto “vyznání”, myslím, že ta křesťanská většina, kterou zmiňujete, by si zhluboka oddechla…

  0
  0
 15. moslim
  15.11.2014 – 22 Heshvan 5775 v 09:21 — Odpovědět

  K uvedeným veršom z článku: https://www.shekel.cz/15515/islam-nabozenstvi-miru-nebo-mece

  0
  0
 16. moslim
  15.11.2014 – 22 Heshvan 5775 v 09:29 — Odpovědět

  Erichovi ad 13)zdá sa mi vhodné uviesť niečo staršie aj z tohoto portálu:
  https://www.shekel.cz/28282/dovoluje-islam-vzdelavani-zen
  https://www.shekel.cz/24197/koranske-desatero

  0
  0
 17. Aleff
  25.12.2014 – 3 Tevet 5775 v 13:41 — Odpovědět

  To co tady píšete, to jsou jenom lidské řeči a vnímání reality každého, tak jak to cítí, nabo jak ho napadne. Proto přišel na ten to svět Ježíš Kristus, aby nám představil pravou podobu Boha- Stvořitele, který je Láska. On byl ke každému milosrdný, uzdravoval nemocné, křísil mrtvé, odpouštěl hříchy, dokonce se za nás zástupně obětoval a to smrtí na kříži, aby jsme po smrti mohli být s ním v Jeho království v nebi. To je Boží amnestie pro každého, kdo to přijme skrze víru /bez ohledu nato, v jaké církvi jste /.On na kříži nezůstal, byl vzkříšen z mrtvých a na konci věků přijde znova na tuto zemi jako Spravedlivý Soudce.Pak bude i vzkříšení mrtvých. Doporučuji přečíst si Nový Zákon, tam je opravdu všechno. Bez něj /Ježíše Krista / se nikdo do nebe nedostane, ani kdyby se modlil třeba stokrát za den a postil do smrti. On je jediná Bohu přijatelná oběť za hříchy tohoto světa a není jiného Jména pod sluncem, zkrze které bychom mohli být spaseni. Amen.

  0
  0
 18. igor
  25.12.2014 – 3 Tevet 5775 v 18:03 — Odpovědět

  ad.17)Chcete teda tvrdiť, že do neba sa nedostane žiaden žid ?

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Saúdské náboženské autority odsoudily násilí vůči šíitům

Další článek

Síly Pána Temnoty