Zdroj: Archiv

Smrt dvanáctileté dívky, která nepřežila celkovou anestézii při ženské obřízce, vedla k zákazu těchto operací v Egyptě už v roce 2008. Přesto soud včera osvobodil lékaře, jemuž při stejném zákroku zemřela další pacientka.

Šlo o první soudní projednávání takového případu v zemi a odpůrci ženské obřízky si od rozsudku slibovali jasný vzkaz všem, kteří v tomto ohledu porušují zákon. Vzkaz sice přišel, ale jiný, než si představovali.

Doktor Raslan Fadl, který působí jako lékař a kazatel ve vesnici Agga v severním Egyptě, byl obžalován ze zmrzačení a zabití třináctileté Sohair Al Bataa. K odpovědnosti byl volán i otec zemřelé, který se policii přiznal, že dívku vzal k lékaři kvůli provedení ženské obřízky. Žalobce navrhoval rovněž, aby Fadl musel zaplatit matce zemřelé dívky 5000 egyptských liber (asi 9.000 Kč) jako odškodnění .

Zatímco lékař tvrdil, že Sohair pouze odstraňoval genitální bradavice a pacientka zemřela po alergické reakci na antibiotika, výsledky pitvy naznačovaly, že dívenka podstoupila chirurgickou úpravu genitálu a o život ji připravil šok.

Soud přesto rozhodl o nevině lékaře. Ohledně odškodného se rodina a lékař dohodli na mimosoudním vyrovnání.

Počty obřezaných žen se v Egyptě snižují, ale stále je obřezáno více než 90% žen mezi 15 a 49 lety; tři čtvrtiny z nich podstoupily zákrok v lékařském zařízení. Ačkoliv oficiální stanovisko hlavních muslimských autorit k ženské obřízce je odmítavé, mnoho lidí se stále domnívá, že islám ženskou obřízku doporučuje. Této víry se drží řada místních muslimských i křesťanských duchovních. Někteří lidé, zejména na venkově, ani netuší, že ženská obřízka je zakázána.

Doktor Fadl se domnívá, že  soudní projednávání jeho případu povede jen k tomu, že se praktikování ženské obřízky v Egyptě přesune ze zdravotnických zařízení do domácností.

Autor: redakce Shekel.cz

1 Komentář

 1. astorc
  21.11.2014 – 28 Heshvan 5775 v 20:07 — Odpovědět

  děkuji “redakci” za článek, dobrá připomínka
  že by bylo dobré zůstat kulturní zemí, oblastí.
  že by bylo dobré vložit většinu sil do ochrany naší “civilizace”

  2
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Geniální stratég na Hradě

Další článek

Chanukový bazar - Lauderovy školy