Zdroj: eretz.cz

Ministryně kultury Jemenské republiky věnovala ve čtvrtek židovské minoritě mezinárodní ocenění za lidská práva.

Ministryně Arwa Othman byla cenou Alison des Forges vyznamenána za boj za občanská poráva a snahu potírat dětské sňatky v Jemenu.  Ve svém čtvrtečním projevu v hlavním městě Saná vyzdvihla důležitost tolerance a svou cenu věnovala “bratřím a sestrám z židovské komunity.”

V Jemenu dnes žijí již jen necelé dvě stovky židů. Většina členů někdejší více než padesátitisícové komunity odešla během uplynulých sta let. K emigraci je vedl i zákon z roku 1922, podle nějž měl být každý židovský sirotek vychováván v muslimské rodině (to byl údajně i případ prvního severojemenského prezidenta, Abdulrahmana Al-Iryaniho). Nejvíce židů odešlo z Jemenu po vyhlášení státu Izrael a po pogromu, který následoval oznámení o britském mandátu nad Palestinou. Přestože později bylo vystěhovávání oficiálně zakázáno, mnoha židům se podařilo nevrátit se ze zahraničních studií nebo vycestovat, zejména do USA, Velké Británie nebo do Izraele.

Autor: redakce Shekel.cz

Kam dál: Židů v Jemenu ubývá

1 Komentář

 1. Refael
  23.11.2014 – 1 Kislev 5775 v 23:46 — Odpovědět

  Když jsi vybavím staré záběry jemenských bratrů z r.1948 a 50, kdy putovali rozlehlou pouští k místu letadel do Erec Jisra’el pouze s malými příručními vaky a během putování doslova padali jako mouchy(umírali na všelijaké nemoci či jednoduše na nedostatek vody i jídla), přesto do toho šli, svobodně či vyhnáni. V Evropě bychom to mohli nazývat pochody smrti.

  To dnes těžce kontrastuje s námi, kteří kalkulujeme, zda-li se nám ekonomicky vyplatí udělat Aliji.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

​Dav Keňanů napadl ženu kvůli oblečení

Další článek

I Jago by se rděl