Sprejeři a další vandalové dávají na Ukrajině průchod svým antisemitským vášním více než kdy předtím, vyplývá z výsledků zprávy ukrajinské Asociace židovských organizací a komunit (VAAD). Naštěstí se však nepotvrdily obavy z nárůstu protižidovsky motivovaného násilí.

V loňském roce byl překonán rekord v počtu antisemitských vandalských činů z roku 2006. Tehdy bylo zaznamenáno 21 případů. Pak se výskyt takových incidentů držel stabilně na čísle 9, až do loňského roku, kdy vandalové zaútočili třiadvacetkrát. Nejoblíbenějšími cíli vandalů jsou památníky holocaustu, včetně kyjevského památníku Babi Yar. V několika městech byly napadeny také synagogy.

I když rok 2014 vykazuje vyšší počet antisemitského vandalismu i antisemitsky motivovaného násilí, celkově nepřekonává situaci, která na Ukrajině panovala na začátku tisíciletí a v dlouhodobé perspektivě v posledních pěti letech nedochází k velkým výkyvům.

Vjačeslav Lichačev, který situaci monitoruje pro Euroasijský židovský kongres a VAAD se domnívá, že vzestup vandalismu má legitimizace násilí, k níž nyní v ukrajinské společnosti došlo, a prostupnost hranic mezi teoretickou netolerancí a symbolickým násilím.

Podle Lichačeva jsou jen čtyři případy násilí z loňského roku nezpochybnitelně motivovány antisemitismem. Všechny čtyři se staly v Kyjevě. Okolnosti dvou případů – izraelského učitele zbitého na odchodu ze synagogy a pobodaného studenta ješivy poblíž téhož svatostánku – naznačují, že mohlo jít o profesionálně organizovanou provokaci.

Joseph Zissels, prezident VAADu i někteří další představitelé židovské komunity se domnívají, že šlo o akci Ruska, která měla sloužit propagandě a případně pomoci ospravedlnit ruskou agresi.

Podle Anti-Defamation League  jsou antisemitské postoje vlastní osmatřiceti procentům Ukrajinců.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Inteligence se morálka netýká

Další článek

Kavárna Vrátka: neobyčejné místo židovské čtvrti v Třebíči