Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech začne za pár dnů. A dva zajímavé filmy dorazí i z izraelské produkce. Film Princezna a krátkometrážní snímek Ženy v umyvadle. Režie obou vybraných filmů se ujaly ženy. A změřili se především na psychologii postav.

princess-director-tali-shalom-ezer

Princezna

Tali Shalom Ezerová (1978) je mladá režisérka. Žije v Tel Avivu. Její rodiče jsou přistěhovalci. Otec je Iránec, matka Rumunka. Oba rodiče se věnují psychologii a k té směřuje i jejich dcera. Nejdřív začne studovat herectví. Protože se chce více zajímat o vývoj postav nejrůznějších her, přejde k režii a nakonec zakotví na filmové akademii. Na kontě má celou řadu delších i kratších snímků a mnoho ocenění. Jejím celovečerním debutem je film Princezna. Z roku 2014. Na jaře získal, mimo jiné, ocenění na Jeruzalemském filmovém festivalu. V Karlových Varech by tato novinka mohla opět přiblížit zajímavou izraelskou filmovou produkci.

Děj filmu se odehrává v malém bytě, který jeho obyvatelé jen málokdy opouštějí. Dvanáctiletá Adar, její matka a matčin partner Michael. Matka s přítelem mají velice otevřený sexuální život. Adar odmítne chodit do školy a tráví s tuto dvojicí veškerý čas. Michael se nejdřív jeví jako nejbáječnější kamarád. Nejcitlivější opatrovník. Vzájemné laškování mladé dívky a jejího otčíma přeruší až kamarád malé Adar. Je ji k nerozeznání podobný. Právě tady se začne rozehrávat psychologické drama, ve kterém se spojuje žárlivost, zneužívání, psychické týrání. Byt načichlý erotikou, podivnými rodinnými vztahy, měkkým světlem a rodinným tajemstvím se stává pastí všem myšlenkově otevřených obyvatel.

 

Iris ZAKI, "Women in Sink"Ženy v umyvadle

Tak se jmenuje krátkometrážní film mladé experimentující režisérky žijící na půl v Londýně a v Jeruzalémě.  Iris Zakiová na sebe upoutala pozornost už jednou. Natočila totiž film během své brigády v hotelu. Tam pracovala jako recepční. Ortodoxní židovský hotel se tak stal místem, kde se scházeli ti, kteří nedokázali vstát bez kosher snídaně a ti, kteří tam bydleli jen proto, že jinde nebylo místo.

Ženy v umyvadle se opět odehrávají v poněkud netradičních prostorách. Malé haifské kadeřnictví, které vlastní arabská křesťanka. Schází se zde ženy židovky i ženy arabky. Skutečnost je ale jej jedna. Všechny chtějí upravit vlasy, líbit se, popovídat si. Všechny touží po lásce. V zajímavém a uvolněném prostředí tak ženy hovoří po svém. O koexistenci židů a Arabů, o politice, historii, o životě jako takovém. Dva rozdílné světy tak umě propojuje jedna šikovná kadeřnice a paleta s odstíny barev na vlasy.

Film Ženy v umyvadle je v Karlových arech na programu hned dvakrát a vždy ve spojení s dalšími krátkometrážními filmy.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Seminář izraelských lidových tanců s učiteli z Izraele MACHOL Czechia

Další článek

Luteránský pastor viní židy z destrukce křesťanských hodnot