Začátkem června se konal v areálu třebíčského zámku 11. ročník Dějepravného soutěžení s názvem Ve víru šílenství aneb 2. světová válka 1939 – 1945.

Soutěže se účastnily i dva týmy žáků deváté třídy jemnické základní školy. Hitlerjugend Jamnitz a Bombarďáci .

Během soutěže na ně čekalo 20 stanovišť, kde např. hádali historickou osobnost, luštili šifrované zprávy, účastnili se bitvy o Anglii, tancovali swing, skrývali se v krytu, nakupovali za protektorátní ceny, či provedli rekonstrukci atentátu na Heydricha. Tým Hitlerjugend Jamnitz byl vyhlášen nejsympatičtějším družstvem soutěže, Bombarďáci zaujali místo v druhé polovině tabulky se 114 body.

Tištěný zpravodaj města Jemnice poblahopřál týmu Hitlerjugend Jamnitz (německý název města Jemnice) k úspěchu a poděkoval za reprezentaci školy.

Na žádost o komentář reagovali vysočinští politici zdrženlivě. „Nemám k tomu bližší informace,“ sdělila radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová. Podle informací serveru Občasník už obdržela Česká školní inspekce podnět k prošetření celé záležitosti.

„Tipoval bych to na zprávu z třetí ruky. Nemám o té soutěži bližší informace, ale minimálně mi to přijde zvláštní,“ uvedl senátor Miloš Vystrčil, který je původní profesí středoškolský učitel.

„Při výuce dějepisu se nelze tvářit, že se některé věci nestaly a některé organizace neexistovaly. Na první pohled vypadá fotografie poněkud bizarně, ale pokud je učitel dějepisu normální, nejde podle mého názoru o nic skandálního,“ uvedl historik Jiří Padevět.

„Při pořádání těchto soutěží by měli zodpovědní pořadatelé-pedagogové dbát na odlišnost soutěže a historické reality. Neměli by v dětech probouzet sympatie k takovým uskupením jako byli  Hitlerjugend, zvláště v dnešní době, kdy roste napětí ve společnosti a sympatie veřejnosti probouzí extrémní a nacionalistické strany,“ prohlásil okresní předseda KDU-ČSL Třebíč Jaroslav Hrubý.

“Jako bývalý učitel dějepisu a občanské výchovy si neumím představit, že by někdo z pedagogů v rámci takové soutěže třeba jen náznakem vyjádřil sympatie k této totalitní době. A podle mého názoru v žádném případě ani k něčemu takovému nedošlo. Mluvil jsem s panem ředitelem Hirtem ten mi sdělil následující: „Byli jsme si vědomi citlivosti zvoleného tématu, proto jsme se v úvodní prezentaci, která je divadelním výstupem, omezili pouze na dobové oblečení a představení družstva v historických souvislostech. V dalším soutěžním klání je družstvo již posuzováno podle toho, jak vystupuje, jaké má znalostí, dále podle schopnosti reagovat na danou situaci, jak umí improvizovat apod. Období druhé světové války je velmi rozmanité, obsáhlé a hlavně složité, má především své stinné stránky, historie Hitlerjugend k němu také neodmyslitelně patří a to byl jediný důvod, proč jsme zvolili tento název a kostým“. Jinými slovy to považuji za zajímavý nápad, žáky a učitele bych pochválil za jejich kreativitu a maximální snahu ukázat atributy tehdejší tragické resp. „šílené“ doby a rozhodně v tom nevidím žádnou kauzu, kterou je třeba se zabývat. Věřím, že pan ředitel ten pro mne až podivný a nesmyslný tlak ustojí a bude nadále podporovat žáky a učitele v jejich nápaditosti,“ sdělil Roman Křivánek. ředitel příspěvkové organizace Kraje Vysočina  pro celoživotní vzdělávání učitelů Vysočina Education.

hitlerjugend

1 Komentář

  1. dada
    23.8.2015 – 8 Elul 5775 v 21:34 — Odpovědět

    To zní dost šíleně, přiznám se, že jsem si musela ověřit, jestli to zas není nějaká srandička, tady bych snad byla i ráda…

    0
    1

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tichý pochod žen proti (útisku v) islámu

Další článek

Dnes Masada - fotoreportáž