V předešlém článku jsem psala, že se bojím.

Ano, mám velký strach. Bojím se, co bude dál.

Bojím se, jaká bude budoucnost.

Co nám přinese.

Co nám odnese.

Přijdeme o svobodu?

Bojím se radikalizace.

Bojím se útoků na normální lidi.

Bojím se o děti, rodinu, přátele.

Bojím se nenávisti.

Bojím se zášti.

Necítím se bezpečně ve své rodné zemi.

Bojím se chodit ven.

Mám strach z každého podezřele vypadajícího člověka.

Bojím se, že začínám ztrácet svůj optimismus.

Bojím se, že jsme se vážně nepoučili.

Nebojím se teroristů. Bojím se vlastních spoluobčanů. Smutné!?

Nebydlím v Afghánistánu ani Sýrii. Bydlím v České republice.

A bojím se tak moc, že šátek na mně teď venku neuvidíte.

A jaké to je po letech bez šátku? Divné.

Pravda, už neslyším žádné poznámky a nenávistné řeči. Nevidím nenávistná gesta. A celou cestu přemýšlím. O tom, že jsem ten optimismus přece jen ztratila. Že jsem ztratila svobodu. Že jsme se fakt nepoučili. A poprvé brečím nad rodnou zemí, kde náboženská svoboda začíná být jen frází.

11 Komentářů

 1. Tomáš Flaška
  19.11.2015 – 7 Kislev 5776 v 04:42 — Odpovědět

  Víte Lenko, ale bát jste se začala, jak sama píšete, až po útoku islamistů v Paříži. Před tím ne. Nezaměňujete příčinu a důsledek?

  3
  1
  • 20.11.2015 – 8 Kislev 5776 v 15:32 — Odpovědět

   Tomáši, nerozumím otázce po zaměňování "příčiny a důsledku." Chceš říct, že je v pořádku, pokud se Lenka musí bát lidí kvůli tomu, že někomu na druhé straně Evropy ruplo v kouli?
   A propos, já jsem se bála už před útoky v Paříži. Viz můj druhý komentář tady.

   2
   2
   • Tomáš Flaška
    20.11.2015 – 8 Kislev 5776 v 15:42 — Odpovědět

    Karimo naprosto výjimečně a asi naposled ti odpovím, protože jsi si jistě již všimla, že mám červenou kartu :-). Lenka píše, že má teď hrozný strach a vyznívá to, že za to mohou Češi. Ano, v tomto okamžiku, ano. Ale vůbec nehledá příčinu, ani ty ne. Kdybyste chodili oblečené třeba jako Hinduistky, tak by si vás nikdo nevšiml. To je ten český "rasismus". Jste třeba ti nejmírumilovnější muslimky na světě, ale neuvědomujete si zásadní věc – už jen tím, že jste muslimové, dáváte svým množstvím těm teroristům víru, že konají správně, že jich je strašně moc. Myslíš, že by se ta zvěrstva ve světě v takovém množství děla, kdyby islám byla jen nějaká okrajová sekta s pár tisíci věřícími?

    3
    1
    • 20.11.2015 – 8 Kislev 5776 v 15:56

     Tomáši, k červené kartě jsem se chtěla vyjádřit, ale čekám s tím, až budu mít trochu víc času. Myslím, že tahle tvoje úvaha je úplně zcestná. Jednak proto, že i moje kamarádka, která má děti s evangelíkem z Nigérie, jim taky musí vysvětlovat, proč jim najednou tolik lidí venku nadává (ta k tomu přijde prosím pěkně jak? Neměly ty děti být černé, aby si, já nevím, Boko Haram nemyslelo, že jich je moc?), jednak proto, že to, že někdo znásilní to, čemu věříš, není a nemůže být důvodem k tomu, abys svou víru opustil. Tu tvou otázku s dovolením otočím – nemyslíš, že by na světě bylo mnohem víc zvěrstev, kdyby ty miliardy muslimů byly zločinci? A myslíš, že kdyby nebyl islám, nebyl by terorismus? Tamilští tygři třeba byli skutečně jen okrajová skupina…

     1
     3
 2. dada
  19.11.2015 – 7 Kislev 5776 v 10:03 — Odpovědět

  Lenko, jestli nejde jen o nějakou "burcující pózu" a opravdu trpíte takovými strachy a úzkostmi, zkuste najít nějakého dobrého psychologa, psychoterapeuta (nemyslím to zle), popovídat si s ním o tom. To se může škaredě rozjet.
  Přeju všechno dobré.

  4
  1
  • 20.11.2015 – 8 Kislev 5776 v 15:30 — Odpovědět

   Dado, nepřeju vám, abyste někdy byla v situaci, kdy vás cizí lidé na ulici verbálně napadají, kdy čtete výzvy k vaší fyzické likvidaci a výhružky vaší rodině. To žádný psychoterapeut nespraví. A ano, bojím se taky.

   1
   2
   • dada
    21.11.2015 – 9 Kislev 5776 v 08:44 — Odpovědět

    Karímo, to já taky nepřeju nikomu, proto se taky děsím toho trestu smrti za odpadlictví v islámu, však tu o tom už byla řeč. Děsí mě, co zažívají exmuslimové, že taková Sabatina James se ve svobodné Evropě neobejde bez ochranky atd. Lenka se nebojí teroristů, bojí se spoluobčanů. Takový strach může mít mnoho podob. Vím, co dokáže sektářské vymývání mozků, svět kolem se jeví jako nepřátelský, strach z lidí mimo komunitu nastavuje určitou optiku… Nevím, v jaké fázi je Lenka. Vzhledem k jejím projevům – jako vnitřně svobodný věřící člověk skutečně nepůsobí. Samozřejmě se můžu mýlit, může se však taky začínat "propadat" a pak by nějaká pomoc za zvážení stála.
    Jinak to je smutné, ale vzhledem k situaci v Evropě, k přístupu k migraci – se něco takového dalo očekávat. Myslím jsem to tu někde i psala.
    Ale i tak – dobrý psychoterapeut (nebo prostě člověk s takovým obdarováním) může hodně pomoci, posílit, otužit vůči různým nenávistným projevům. Ostatně křesťanství v takové "otužilosti" přímo vyrostlo a není tajemstvím, že často právě v muslimských zemích si stále svoje počátky "osvěžuje". Možná nehledět furt jen do sebe, trochu se snažit taky pochopit lidi kolem sebe…

    4
    0
    • 21.11.2015 – 9 Kislev 5776 v 23:42

     Ach jo, Dado. Tohle je asi nepřenositelná zkušenost. Nevím, do kolika komunit patří Lenka, ale v situaci, kdy člověka přinejmenším verbálně napadají lidé na ulici (mého manžela naposledy dnes ráno v supermarketu), některé muslimky (je zvláštní, že na muže si tolik netroufnou) už mají zkušenost i s fyzickým napadením, je spíš než psychoterapeut užitečný zbrojní pas.
     Hra "blame the victim," kterou tady mezi řádky vidím, se mi nelíbí. Je stejně stupidní, ať už říkáme, že je pochopitelné, že v MHD spolucestující napadnou muslimku (protože muslimové jsou teroristi), nebo ať říkáme, že je pochopitelné, že bojovníci za svobodu odpálí bombu v divadle (protože Francouzi mají špatnou mezinárodní politiku). Promiňte, ale tohle neberu.

     0
     3
    • dada
     22.11.2015 – 10 Kislev 5776 v 10:23

     Tak Karímo, předně doufám, že s tím zbrojním pasem je to jen nadsázka.
     Za druhé, nevím, jaké "řádky" máte na mysli, pokud ty moje, pak jste úplně mimo. Když napíšu, že něco bylo očekávatelné, neznamená to, že je to omluvitelné nebo správné.
     Abych to řekla poněkud neomaleně: nikdo vám vaše "utrpení" nebere, chápu, že to musí být hodně nepříjemné, že lidi začínají být nevraživější, vyžerou si to ti, co jsou slušní. Jenže tyto alergické reakce se vzhledem k situaci skutečně daly čekat (a ta situace se zdaleka nemusela takto nešťastně vyvíjet).
     Nicméně… Lenka působí dojmem (už delší čas, nemyslím jen tento článek) poněkud strachy sešněrované bytosti. Tyto věci se můžou opravdu škaredě rozjet, tím spíš, že může na nepřátelské projevy (vzhledem k současné situaci) narážet čím dál tím častěji.
     A ono je někdy opravdu potřeba povznést se a snažit se pochopit třeba i strachy lidí kolem sebe, než se jen monotematicky soustředit na vlastní "neštěstí".
     Pokud je Lenka v pohodě, ať to klidně hodí za hlavu. Prostě už mám jisté zkušenosti a trochu tak na mě zapůsobila, znova opakuju, nemyslela jsem to ve zlém. Když budu ještě neomalenější: působí tak, že se v tom docela plácá. Ale samozřejmě se můžu mýlit.
     Rozhodně jsem nechtěla říct, že si za všechno může sama, jestli jste to nějak takto pochopila. Prostě mám pocit, že by možná potřebovala opravdu pomoct, psychoterapeut pro mě není nadávka.

     3
     0
 3. Miloš
  19.11.2015 – 7 Kislev 5776 v 21:27 — Odpovědět

  Nemusíš se přece vůbec bát. Váš úžasný Allah, kterého rádi neustále vyzdvihujete a mlátíte s ním o hlavy takové spoustě lidem, vás určitě ochrání. Vždyť on je vždy tak extrémně nápomocný………

  5
  1
 4. dada
  21.11.2015 – 9 Kislev 5776 v 09:44 — Odpovědět

  Vím, že někteří jsou asi na pana Kurase alergičtí, ale když jsme u těch strachů – některé jeho argumenty rozhodně stojí za zvážení, je tam odkaz i na celý rozhovor v DVTV.

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Fanaticti-imamove-radi-v-Evrope-uz-desitky-let-ale-nesmi-se-o-tom-mluvit-Spisovatel-Kuras-o-tom-rekl-vice-a-Drtinova-jenom-koukala-408948

  1
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Evropa a uprchlíci po teroru v Paříži

Další článek

„Pravda“ o mně