Gambijský prezident Yahya Jammeh prohlásil zemi, v jejímž čele stojí od roku 1994, za islámskou republiku. Podle vlastních slov tak učinil proto, aby malý západoafrický stát oprostil od jeho koloniální minulosti.

„V souladu s náboženskou identitou země a jejích hodnot prohlašuji Gambii islámským státem,“ řekl včera Jammeh ve vysílání státní televize. „Jako země s muslimskou majoritou si Gambie nemůže dovolit pokračovat v koloniálním spravování.“ Prezident zároveň deklaroval svobodu vyznání nemuslimům.

Do této chvíle sekulární země, která je oblíbenou turistickou destinací, se tak stala další v řadě oficiálně islámských zemí jako je Írán nebo Mauretánie. 95% z celkových necelých dvou milionů obyvatel Gambie se hlásí k islámu.

Jammeh je překvapivými prohlášeními, které během své vlády činí, proslulý.  2013 vzdal Gambii členství v Commonwealthu, protože ten je podle Jammehových slov neokoloniální. Letos udivil veřejnost plánem zavést během velmi krátké doby v Gambii místo angličtiny jako úřední jazyk fulbštinu, která je v zemi minoritním jazykem. V listopadu ohlásil úmysl postavit mimo zákon ženskou obřízku (kterou ještě před několika lety prohlašoval za součást kulturního dědictví).

Bez ohledu na silné historicko-ekonomické vztahy mezi Gambií a Británií a dalšími evropskými zeměmi se vztahy Gambie se Západem v posledních letech spíše zhoršovaly. Evropská unie pozastavila finanční pomoc Gambii v roce 2014 kvůli nedodržování lidských práv.

Bývalý ministr zahraničí Gambie, který nyní žije v exilu v USA, na svém blogu komentuje Jammehovo počínání: „Zkrácen o fondy rozvojové pomoci kvůli nedodržování lidských práv, doufá Jammeh v arabský svět jako náhradní zdroj rozvojové pomoci.“

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Problémy a klady šahády

Další článek

Pozvánka Společnosti Franze Kafky