Izraelský ministr obrany Moshe Ya´alon v úterý důrazně varoval před selháním spravedlnosti ve věci žhářského útoku na palestinský dům v Dumě. Pokud by pachatelé, kteří způsobili smrt téměř celé rodiny včetně batolete, unikli potrestání, „mohli by pokračovat v terorismu, vraždit nevinné a uvrhnout celou oblast do plamenů,“ vyjádřil se ministr obrazně. „Jsme povinni proti teroristickým činům bojovat, (neboť) poškozují naše hodnoty a jsou nebezpečné pro nás všechny,“ řekl.

Zároveň odmítl spekulace, že by snad domácí tajné služby Shin Bet zanedbávaly vyšetřování žhářského útoku v Dumě nebo dokonce kryly pachatele. Šéfovi Shin Betu Yoramu Cohenovi a jeho organizaci vyjádřil ministr důvěru a podporu. Vyšetřování židovského terorismu je podle Ya´alona zaměřeno proti těm, kdo se snaží rozbouřit bezpečnostní situaci v Izraeli. Extremističtí teroristé, připomněl ministr, „nemají nic společného s etickou (židovskou) veřejností žijící v Judeji a Samaří, která byla jejich způsoby poškozena přesto, že je nevinná.“

Ministr zároveň odsoudil „lži a nezodpovědné, nebezpečné manipulace“ advokátů, kteří zastupují podezřelé z útoku v Dumě stejně jako vystupování některých politiků.

Během žhářského útoku na dům mladé palestinské rodiny ve vesnici Duma letos v létě zaživa uhořel osmnáctiměsíční Ali Dawabsha. Otec podlehl zraněním o několik dnů později, matka na popáleniny zemřela po pěti týdnech. Svá zranění, byť také vážná a s trvalými následky, přežil pouze čtyřletý Aliho bratr. Na případ a jeho vyšetřování bylo izraelskými úřady uvaleno informační embargo.

Několik dnů po útoku byla vypálena židovská benzinová pumpa na Západním břehu. Členové liberální fronty pro osvobození Palestiny tento útok označili za pomstu za žhářský útok v Dumě.

2 Komentářů

 1. danny
  23.12.2015 – 11 Tevet 5776 v 20:21 — Odpovědět

  ,,sme povinný proti teroristickým činom bojovat,(lebo) poškodzujú naše hodnoty a sú nebezpečné pre nás všetkých."-at ti to vydrží,ty….

  0
  1
 2. Refael
  24.12.2015 – 12 Tevet 5776 v 02:53 — Odpovědět

  Plně s ním souhlasím. Hlavně mě štvou slovní útoky na Šin Bet ze strany radikální pravice.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Sochař Aleš Veselý. Zemřel autor kolejnice, Kaddiš i pomníku v Terezíně

Další článek

Před 126 lety se narodil izraelský prezident Zalman Šazar