Najít v Izraeli rodinu, která za sebou nemá temnou minulost, je celkem nadlidský výkon. Ale přesto o svých životech lidé v Izraeli příliš nemluví. A pokud se sem přistěhovali po přežité šoa, o to míň. Jako by snad vznik jejich samostatného státu započal novou etapu. A je to škoda. Tyto příběhy by neměly být zapomenuty.

Na nesmrtelnosti poutavých osudů poctivě pracuje nezisková společnost Post Bellum. Podařilo se jim vybudovat rozsáhlou sbírku zvukových nahrávek, ve kterých mapuje vyprávění pamětníků totalitních režimů. Paměť národa. Přes 5 000 svědectví přeživších šoa, politických vězňů, disidentů, válečných veteránů nebo příslušníků StB. Loni na podzim se společně s Institutem pro studium totalitních režimů vydali do Izraele. Tady natočili vzpomínky jedenadvaceti židovských pamětníků z Česka a Slovenska. Všichni zažili šoa. S každým z nich vznikl téměř tříhodinový rozhovor. A zatímco doposud natáčelo Post Bellum pouze zvukové záznamy, tentokrát se podařilo něco víc. Do Izraele přesunuli celý filmový štáb. Komentované ukázky z rozhovorů se budou promítat v neděli 24. ledna v pražském kině Ponrepo. A datum není náhodné. Těsně předchází Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu – 27. ledna.

„Všechno jsou to bolestné a pozoruhodné osudy, všichni ti lidé jsou obdivuhodní. Ale kdybych měl zmínit příběh, který pro mne byl zásadní, pak by to byla výpověď Judith Shaked. Měl jsem – jistě, nesmyslně – zažitý dojem, že útrapy československých Židů skončily v roce 1945. Jenže paní Shaked, která ztratila podstatnou část rodiny za holokaustu, prožila ještě velice tvrdé boje v roce 1948, kdy se rodil židovský stát, přišla tehdy o další blízké, její život byl velmi těžký, pro dnešního běžného Evropana až nepředstavitelně. Teprve z jejího vyprávění jsem pochopil, jak statečně si Izraelci svůj stát vybojovali – a co je dnes jako národ drží pohromadě.“

Adam Drda, novinář a spolupracovník Post Bellum.

Komentované promítání výpovědí českých a slovenských Židů – 24. ledna, kino Ponrepo, 20.00

Facebook.com

Poutavá vyprávění pamětníků si můžete poslechnout taky v pořadu Českého rozhlasu Příběhy 20. století

Rozhlas.cz

Více informací o projektech společnosti Post Bellum

postbellum.cz

Výsledky natáčení umístí Post Bellum do sbírky Paměť národa. Pokud se podaří sehnat peníze, dokumentaristé by se rádi na jaře do Izraele vypravili znovu. Uvažuje se taky o filmové či knižní podobě židovských příběhů.

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Aby muslim přemohl pokušení a byl věrný, má povinnost být zapojen v džihádu

Další článek

Pozvánka pro synagogu v Podmoklech