Téměř sedm tisíc tajných mravnostních agentů se od minulého pondělka prochází ulicemi Teheránu, aby hlásili poklesky obyvatel – od nedbale uvázaného šátku, přes nevhodné mužské oblečení, hlasitou hudbu a sundávání šátku v autě až po obtěžování žen.

Íránský režim tak reaguje na mobilní aplikaci, vyvinutou anonymním uživatelem, která Íráncům umožňovala předávat si zprávy o patrolách mravnostní policie a vyhýbat se jim. Tajní policisté nebudou provinilce oslovovat, ale odešlou zprávu příslušnému okrsku policie a strážci pořádku se dostaví na místo, aby zjednali nápravu. Šéf teheránské policie, Hossein Sajjediniya, říká, že tajní policisté budou hlídkovat především v nákupních centrech, na náměstích a na ulicích.

V jistém smyslu se tak opakuje situace každého jara: policie má více práce vždy, když se oteplí, lidé vyrážejí do ulic a odkládají oděvy. Letošní inovace však vyvolala vášnivé reakce. I prezident Hasan Ruhání užívání tajné police odsoudil se slovy, že taková rozhodnutí by neměla vycházet od vlády. „Naší první povinností je respektovat důstojnost a osobnost každého občana.. Bůh obdařil všechny lidské bytosti důstojností a tato důstojnost předchází náboženství,“ řekl. Policejní složky jsou součástí ozbrojených sil Íránu a jejich vrchním velitelem je ajatolláh Alí Chamenejí. Vláda může chod ozbrojených sil regulovat pomocí ministerstva vnitra.

Ruhání se stal prezidentem v roce 2013 především díky hlasu mladých lidí, kteří věřili, že jeho vláda uvolní těsné kulturní restrikce. Konzervativci se však postavili na odpor proti „infiltraci západní kultury“ a silně kritizovali Ruháního už za jeho loňský výrok, že policie by se měla spíš zabývat porušováním zákonů než islámem.
Legendárním se stal Ruháního výrok z roku 2014 „nemůžete lidi do nebe nahnat rákoskou,“ za který si vysloužil komentář ze strany ajatolláha.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Mešita na Manhattanu oslaví Pesach

Další článek

A jak slavíte Pesach vy?