Malovat karikatury je, často i v demokratické společnosti, jak se říká „o šajstlich“. Ano, kritika se snadno může obrátit proti autorovi, v tom lepším případě. V tom horší případě se proti autorovi může obrátit hlaveň pušky. A nemusíme chodit daleko v kilometrech ani časové ose…  A co když malujete karikatury a žijete ve společnosti, s jejímž systémem nesouhlasíte, bojujete proti němu a tím vším výrazně riskujete život? V pražské galerii DOX se na to můžete podívat z blízka. Na výstavě Linie svobody: Současná arabská karikatura.

 

Tři významné osobnosti. Severní Afrika a blízký východ. Neklidná tamější situace. Její reflektování pomocí vtipných kresbiček. Boj proti politickým tlakům, extremismu, sociální problémům. Je humor skutečně tou nejmocnější zbraní? Svoje díla vystaví Nadia Khiari, Khalid Albaih a Abdul Raheem Yassir.

 

Nadia Khiari

Třiačtyřicetiletá malířka a ilustrátorka pochází z Tunisu. Vysokou školu vystudovala ve Francii, ale své rodné zemi zůstala věrná. V době tuniské revoluce v roce 2011 zasedla k internetu a na sociální síci Facebook založila stránku Willis from Tunis. Prostřednictvím roztomilé kočky komentuje dění ve svém okolí. Dnes publikuje v několika francouzských i tuniských novinách. Získala čestný doktorát univerzity v Lutychu a za svou statečnost taky celo řadu ocenění. Jak sama říká, potřebovala by papír, tužku a neprůstřelnou vestu.

nadia_khiari_22e_maghreb_des_livres_paris_13_et_14_fevrier_2016

 

 

Khalid Albaih

Narodil se v roce 1980 v Bukurešti. Dospívání už ale trávil v Súdánu. Svoje karikatury vystavuje hlavně na internetu. Například na webu “Khartoon!“.  A nejen tam. Politické karikatury o životě v arabském světě publikuje i v The Guardian či Al – Džazíra. Kromě toho taky vystavuje v mnoha státech Evropy.

khalidalbaih_1437041076_3

 

Abdul Raheem Yassir

Je mu pětašedesát let a má za sebou celou řadu úspěchů. Malbu vystudoval v Bagdádu a podstatnou část života věnoval hlavně tvorbě pro děti. Je podepsán pod mnoha a mnoha ilustracemi knih a časopisů pro nejmenší. Podařilo se mu proslavit nejen doma v Iráku, ale i v okolních státech. V Libanonu a Jordánsku měl dokonce několik samostatných výstav a přednášek. Dnes už patří nejen k uznávaným malířům, ale taky k vyhlášeným karikaturistům.

mal

 

Výstava Linie svobody je k vidění v pražské galerii DOX a v olomouckém divadle Na cucky. Na obou místech až do 16. ledna.

http://www.dox.cz/cs/vystavy/linie-svobody-soucasna-arabska-karikatura

http://www.divadlonacucky.cz/index.php?page=aktualni-vystava

 

 

Zdroje obrázků – dox.cz, thenational.ae, wikipedia.org

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zabraňme nacistické provokaci v židovském městě

Další článek

Židovská hvězda egyptského stříbrného plátna